Piyasaya müdahale eden Merkez Bankası ne kadar dolar sattı? - Haberler Ekonomi
Haberi Paylaş

Piyasaya müdahale eden Merkez Bankası ne kadar dolar sattı?

Haberler.com, Mesut Şahin - Ekonomi

Merkez Bankası dün döviz kurundaki aşırı oynaklık sonrası piyasaya satım yönünde doğrudan müdahalede bulundu. Dolar, hamle sonrası 12.40'lara kadar gerilese de düşüş kalıcı olmadı ve kur yeniden 13.20'nin üzerine çıktı. Merkez piyasaya sattığı dövizin miktarıyla ilgili bilgi vermezken, kaynaklar Merkez'in müdahaleyle doğrudan ve sözleşmeli olarak 1 milyar dolar civarında bir satış yaptığını belirtiyor.

Dolar dün 14 lira sınırına kadar yükselirken Merkez Bankası'ndan piyasaya müdahale geldi. Ocak 2014'ten bu yana ilk kez yapılan müdahaleyle dolar satışı gerçekleştirildi. Merkez'den yapılan açıklamada, "Döviz kurlarında görülen sağlıksız fiyat oluşumları nedeniyle piyasaya satım yönünde doğrudan müdahale edilmektedir." ifadeleri kullanıldı.

TCMB, piyasaya sattığı dövizin miktarıyla ilgili bilgi vermedi. Kaynaklar, TCMB'nin bugünkü müdahalesinde doğrudan ve sözleşmeli olarak 1 milyar dolar civarında bir satış yaptığını belirtiyor. TCMB, piyasaya ne kadar döviz sattığını 15 gün sonra paylaşacak.

TL, dolar karşısında kasım ayında yüzde 47 değer kaybederken dolar kuru dün itibarıyla 14 seviyesini test etmiş, gün içerisinde de müdahale öncesi 13.80 seviyesinden işlem görüyordu. TCMB'nin müdahalesinin ardından dolar kuru önce 13 TL altına kırarak 12.42'ye kadar inse de kalıcı olamadı ve tekrar 13.20 üzerine çıktı.

Merkez Bankası, piyasaya resmi olarak son müdahalesini, Erdem Başçı döneminde 23 Ocak 2014 tarihinde 3 milyar 151 milyon dolarlık döviz satım ihalesi yaparak gerçekleştirmişti. Son ihale İle satış ise 24 Nisan 2016 tarihindeydi

Mesut Şahin
mesut.sahin@haberler.com Haberler.com - Ekonomi

Merkez Bankası, Ekonomi, Güncel, Haber

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (5)

Ismail Erdemir:

ağrı kesici verildi.ama ağrının kaynağına yönelik bir tedavi yok.kanser gibi metastaz yaptı sanırım.Artık hiç birşey tesir etmiyo.

Levent DEĞİRMENCİ :

yapılması gereken bellı devlet her yıl basında onune genel gıder defterını alır artık bızım yıllık fazı beklentımız su der dovızde fiyat polıtıkamız su der fıx ler yanı senede 2 defa revıze etmesı lazım dolar krumuz su faız kurumuz bu dıye sabıt lemesı lazımdır oyle serbest pıyasa dıye dersen olacağıda bu olur. serbest pıyasa yaptınmı dısardan gelecek para yuksek faız ıster ıcerdekı para babalarıda bunu ıster yattıkları yerden para kazanırlar .

Coşkun Usta:

Bu döviz artışını durduracak ,ne önlem gerekiyorsa onu gecikmeden yapınız..Gecikirseniz ;Fatura ÇOK AĞIR OLACAK..Bunu görmek için,EKONOMİ UZMANI OLMAYA GEREK YOK..Her şey ortada..

Tüm 5 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title