Pilot ve Kurbağaadamlara Tazminat

Pilot ve Kurbağaadamlara Tazminat

Emniyet Genel Müdürlüğü'nde Görev Yapan Pilot ve Kurbağaadamlara Tazminat Ödenmesini Öngören Tasarı TBMM Genel Kurulu'nda Kabul Edildi.

Pilot ve Kurbağaadamlara Tazminat

Emniyet Genel Müdürlüğü'nde görev yapan pilot ve pilot adaylarına en yüksek devlet memuru aylığının yüzde 70'i, uçuş ekibi personeline kıstas aylığının yüzde 65'i, kurbağaadam ve kurbağaadam adaylarına kıstas aylığın yüzde 60'ı üzerinden hizmet yılı karşılığında aylık uçuş veya dalış tazminatı ödenecek.

Emniyet Genel Müdürlüğü'nde görev yapan pilot ve kurbağaadamlara tazminat ödenmesini öngören tasarı TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi. Yasaya göre, Emniyet Genel Müdürlüğü'nde görev yapan pilot ve pilot adaylarına en yüksek devlet memuru aylığının yüzde 70'i, uçuş ekibi personeline kıstas aylığının yüzde 65'i, kurbağaadam ve kurbağaadam adaylarına kıstas aylığın yüzde 60'ı üzerinden hizmet yılı karşılığında aylık uçuş veya dalış tazminatı ödenecek. Yasaya göre, bu kişilerin belirtilen tazminatı alabilmeleri için bir yılda en az 15 saat dalmaları veya uçmaları gerekiyor. Bu personele, tazminatın yanı sıra hizmetin özelliğine uygun gerekli uçuş, dalış ve bakım kıyafetleri ile uçuş ve dalış teçhizatı da verilecek.

Yasaya göre ayrıca, 1989 yılından beri Emekli Sandığı'na ödenmeyen itibari hizmet sürelerine ilişkin ödemeler de yapılacak. Pilot, uçuş ekibi personeli ve kurbağaadamların emekli olmaları halinde ödeme, geriye dönük olarak 18 yıllık itibari hizmet süresi göz önüne alınarak, emekli maaşlarına yansıtılacak.

Yasa, TSK dışında usulüne uygun pilot yetiştiren okullardan mezun olan emniyet hizmetli pilotların da Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde görev yapmalarına olanak sağlıyor. Yasayla, pilot, pilot adayı, uçuş ekibi, balık adam ve balık adam adaylarının şehit olmaları, sakat kalmaları veya yaralanmaları halinde kendilerine veya yasal mirasçılarına tazminat ödenmesi de düzenleniyor.(ANKA)

Kaynak: ANKA