ÖTV indiriminin neden fiyatlara yansımadığı anlaşıldı! Bayilerin sıfır araç hilesi deşifre oldu - Haberler Ekonomi
Haberi Paylaş

ÖTV indiriminin neden fiyatlara yansımadığı anlaşıldı! Bayilerin sıfır araç hilesi deşifre oldu

Haberler.com / Mesut Şahin - Haberler | Ekonomi

Sıfır araç almak isteyen vatandaşlar, ÖTV düzenlemesinin fiyatlara yansıtılmadığını belirterek şikayet yağdırdı. Bayilerin sıfır kilometre araçları galericilerle anlaşarak yüksek fiyattan ikinci el araç olarak satmaya çalıştıkları iddiasıyla 2 binden fazla şikayet gelince Ticaret Bakanlığı harekete geçti. Bakanlık, söz konusu iddialarla ilgili müfettişler görevlendirerek inceleme başlattı.

Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı'yla Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) matrahlarında yapılan değişiklikle sıfır kilometre araçların fiyatlarının düşürülmesinin amaçlandığı ancak sıfır kilometre araç fiyatlarını düşürmeyi amaçlayan söz konusu düzenlemenin piyasa fiyatlarına yansımadığına ilişkin Ticaret Bakanlığına 2 binden fazla şikayet dilekçesi ulaştığı kaydedildi.

Söz konusu şikayetlerde, bayilerin ÖTV düzenlemesi kapsamındaki araçların fiyatlarında indirim uygulanmaktan kaçındığı ve stoklarındaki sıfır kilometre araçları çeşitli gerekçelerle galericilerle anlaşma yoluna giderek veya kendi bünyelerinde yüksek fiyattan ikinci el araç olarak satmaya çalıştıkları iddialarının yer aldığı, yine bu şikayet başvurularında haksız işlemleri yapan bayilerin stoklarında araç kalmadığını iddia ederek ÖTV düzenlemesi kapsamındaki araçları müşterilerine satmadıkları ifade edildi.

Vatandaşlardan gelen şikayetlerin çözüme kavuşturulması ve Cumhurbaşkanı Kararı'yla sıfır kilometre araçların fiyatlarını düşürmeyi amaçlayan söz konusu düzenlemeyi etkisiz hale getirmeye çalışan haksız ticari uygulamaların tespiti ve bu konudaki cezai müeyyidelerin uygulanması maksadıyla ticaret müfettişleri görevlendirildiği kaydedildi.

Açıklamada müfettişlerce 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve 6585 sayılı Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun ve ilgili diğer mevzuat kapsamında denetimlere ivedi bir şekilde başlandığı aktarıldı. Müfettişlerin bu kapsamda sıfır kilometre araçlara ilişkin üretici, distribütör, bayi ve galerici araç tedarik zincirini incelendiği belirtilerek, yürütülen denetimlerin devam ettiği kaydedildi.

ÖTV indiriminin neden fiyatlara yansımadığı anlaşıldı! Bayilerin sıfır araç hilesi deşifre oldu
Haberler.com - Ekonomi Haberleri
Yorumlar (27)
görDÜĞÜNgibi net:Yazılan bütün yorumları okudum o kadar çok yanlış bilgi varki. 1 ötv indirimi olmadı sadece matrah güncellemesi oldu ki buda 300.000 tl üstü bazı araçlarda fiyat düşümüne neden oldu. Zaten çığu firmada artık üst versiyon donanımlı araç çıkartmıyorki araba satabilsin diye. Bayilere bu kadar yükleneceğinize ötv ve ötv nin kdv sini yani verginin vergisini alana sorun. Çok güzel reklam yapıldı ötv indirimi diye ama indirim değildi bu. Daha yazacak çok şey vardı yetmiyor alan...
İclal Evcilmen:Matrahla birlikte nasıl oluyorsa araç fiyatları da fırladı. Üç kağıtçı bayiler, matrah düzenlemesinden önce alabilmem mümkün olan araçların fiyatlarını aşırı boyutlara taşıdı ve biz engellilerin alamayacağı etiketler koydu. Tam tersi olmalıydı halbuki. Yazıklar olsun.
İclal Evcilmen:İndirimden sonra fiyatları belirlenmiş araçları göz göre göre en az 50- 100bin fazla gösterip, biz engellilere vermek istemiyor ya da üzerine 100 binden fazla koyarak satmaya çalışıyorlar. Üstelik elimizde araba yok diyerek, 10.bin tl kapora isteyip sıraya koyduklarını söylüyorlar. İki ay önce alabileceğim arabaları şimdi alamıyorum. Fiyatlar bir aydan kısa zamanda, matrah yükseltilince, fırladı. Ucuzlama asla olmadı.
500
title