NATO Askeri Komitesi'nin Kosova İncelemeleri

NATO Askeri Komitesi'nin Kosova İncelemeleri

NATO Askeri Komitesi, Kosova Barış Gücü'nün (Kfor) Barış ve İstikrarın Sağlanmasına Yönelik Çalışmalarına Yakından Tanık Olmak İçin Kosova'da İncelemelerde Bulundu.

NATO Askeri Komitesi'nin Kosova İncelemeleri

NATO Askeri Komitesi, Kosova Barış Gücü'nün (KFOR) barış ve istikrarın sağlanmasına yönelik çalışmalarına yakından tanık olmak için Kosova'da incelemelerde bulundu.

KFOR'un çalışmalarını yerinde inceleyen Kanadalı General Ray Henault'un başkanlığındaki NATO Askeri Komitesi, askeri yetkililerle de görüştü. Henault, Kosova'da görev yapan çok uluslu birliklere gerçekleştirdiği ziyaretin ardından KFOR'un Kosova'da mevcut güvenliğin muhafaza edilmesi ve Arnavut çoğunluğu ile azınlık halklara güvenli bir ortam sağlanması yönünde sarf ettiği çabalarından dolayı memnuniyetini ifade etti. Priştine yakınlarındaki askeri havaalanında düzenlediği basın toplantısında, Kosova'nın bağımsızlığını ilan etmesi sonrasındaki dönemde KFOR'un üstlenmiş olduğu misyonun tüm gereklerini yerine getirmekte kararlı olduğunu belirten Henault, "Kosova'da sakin durumun hüküm sürmesi büyük önem taşımaktadır. Özellikle Kosova'nın içinde bulunduğu bu aşamada istikrara zarar verebilecek gelişmelerin yaşanmaması son derece önemlidir. Tekrar etmekte yarar var; KFOR, tüm güvenlik ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde Kosova'da gelecekte de görevini sürdürecektir" dedi.

Kosova'da NATO misyonunun Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nin 1244 sayılı kararı uyarınca görevini yürüttüğünü hatırlatan Henault, yeni bir karar alınmadıkça NATO misyonunun devam edeceğinin altını çizdi. "BM'nin 1244 sayılı kararı gereğince Kosova'da yıllardır görev yapmaktayız ve bu görevin başarılı olduğu kanıtlanmıştır. BM Güvenlik Konseyi yeni bir karar almadıkça bu görevimiz sürecek. Yeni bir karar alınması halinde de yeni misyonun şartları ve ödevlerine göre hareket ederiz" diyen Henault, NATO'nun Kosova'da mevcut asker sayısından memnun olduğunu belirterek, KFOR ile Kosova polisi arasındaki işbirliğini de olumlu olarak değerlendirdi.

Kosova'nın bağımsızlığını ilan etmesinin ardından Kosova'yı ilk kez ziyaret eden NATO Askeri Komitesi, askeri politikalar ile stratejilerin belirlenmesi konusunda karar alan NATO bünyesindeki üst düzey organ olup, NATO üye ülkelerinin 26 generalinden oluşuyor.

(EK-OYK-OYK-CC-D)

Kaynak: İHA