Mersin: İsveç Büyükelçisi Asp Mersin'de

Mersin: İsveç Büyükelçisi Asp Mersin'de

İsveç'in Ankara Büyükelçisi Christer Asp, AB'ye Girme Sürecinde Türkiye'nin Umudunu Kaybetmemesi Gerektiğini Söyledi. Büyükelçi Asp, "Türkiye Gibi Bir Ülkenin AB'ye Girmesi Bizi Sevindirir. Çevre, Hava ve Su ile İlgili Konularda İşbirliği Yapabiliriz. AB Ülkelerinde En Önemli Konu Çevredir" Dedi.

Mersin: İsveç Büyükelçisi Asp Mersin'de

İsveç'in Ankara Büyükelçisi Christer Asp, AB'ye girme sürecinde Türkiye'nin umudunu kaybetmemesi gerektiğini söyledi. Büyükelçi Asp, "Türkiye gibi bir ülkenin AB'ye girmesi bizi sevindirir. Çevre, hava ve su ile ilgili konularda işbirliği yapabiliriz. AB ülkelerinde en önemli konu çevredir" dedi.

İsveç'in Ankara Büyükelçisi Christer Asp ve İsveç Fahri Konsolosu Mişel Şaşati, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası'nı (MTSO) ziyaret etti. Büyükelçi ve Fahri Konsolosu, MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Kadri Şaman karşıladı. Burada bir konuşma yapan Büyükelçi Christer Asp, Türkiye'nin AB'ye girmesini açıkça destekleyen ülkelerden biriyiz. AB'ye girme sürecinde yaşayacağınız problemler karşısında umudunuzu kaybetmeyin. Biz de adaylığımız sırasında birçok problemle karşı karşıya geldik. Ümidimiz tükenme noktasına ulaşmıştı. Ama bunların hepsi geçici. Türkiye gibi bir ülkenin AB'ye girmesi bizi sevindirir. Çevre, hava ve su ile ilgili konularda işbirliği yapabiliriz. AB ülkelerinde en önemli konu çevredir" dedi.

Turizm konusuna da değinen Büyükelçi Asp, Mersin'de iklimin turizme çok uygun olduğunu, deniz turizminin yanında golf turizminin de geliştirilmesi gerektiğini ifade ederek, "Daha önceki yıllarda Türkiye'ye gelen İsveç turist sayısı bir yılda 170 binden 500 bine ulaştı. Bu rakamı 7 milyon nüfuslu İsveç için söylüyorum. Bu çok iyi bir rakam. İspanya'ya giden turist sayısını Türkiye yakalamak üzere. Ayrıca İspanya'nın pahalı olmasından şikayetçi olan İsveçli turistler, aldıkları yazlıkları satarak Türkiye gibi daha ucuz ülkeleri tercih ediyorlar" diye konuştu.

Mersin hakkında bilgi veren MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Kadri Şaman ise, "Mersin çok odaklı bir ekonomiye sahip. Türkiye'nin önde gelen önemli ticaret merkezlerinin arasında yer almakta. Ticaret, sanayi, tarım ve turizm gibi alanlar Mersin'deki önemli sektörler" dedi.

Mersin ekonomisinde sanayi sektörünün önemli bir yer tuttuğunu dile getiren Şaman, "Sanayi sektöründe çok büyük fabrikalarımız var. Bunun yanısıra 1. Organize Sanayi Bölgesi'nde (OSB) tahsise açık alanımız kalmadı. Organize sanayi bölgesinin yatırımcı için birçok avantajları var. Her şeyden önce alt yapısı bitmiş. OSB içerisinde amaç, proje sahibi insanlara zemin hazırlamak olan teknoloji geliştirme bölgesi de bulunuyor" diye konuştu.

AB'ye giriş sürecinde Mersin'in hazır olduğunu vurgulayan Başkan Şaman, "Odamız bünyesinde bulunan AB Bilgi Büromuz, Türkiye'de kurulan ilk bürolar arasında yer almakta. Mersin'in gelişmesine katkıda bulunmak amacıyla Kalkınma Ajansı Proje Müdürlüğü adı altında bir ofis oluşturduk. Şu ana kadar AB'den 4 proje aldık. Projeler arasında MOZAİK, MEGEP, BAMEP ve RIS MERSİN yer alıyor" şeklinde konuştu. Başkan Şaman, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yaş meyve, sebze ve narenciye konusunda da Türkiye'nin önemli şehirlerinden biriyiz. 400 bin hektar ekilebilir alanımız var. Bunun yüzde 65'inde sulu tarım yapılabilir. Diğer bir sektör olan turizm de ise istediğimiz gelişmeleri yakalayamadık. Mersin ve Silifke arasında çok fazla ikinci konutlar var. Biz oda olarak atıl durumda olan ikinci konutların turizme açılması konusunda önemli çalışmalar yapıyoruz."