Mersin'deki Çiftçilere Buzağı Barınağı Desteği

Mersin Büyükşehir Belediyesince, hayvancılığı desteklemek ve buzağı ölümlerini en aza indirmek amacıyla hazırlanan buzağı barınaklarının Tarsus ilçesindeki çiftçilere dağıtımına başlandı.

Mersin'deki Çiftçilere Buzağı Barınağı Desteği

Mersin Büyükşehir Belediyesince, hayvancılığı desteklemek ve buzağı ölümlerini en aza indirmek amacıyla hazırlanan buzağı barınaklarının Tarsus ilçesindeki çiftçilere dağıtımına başlandı.


Belediyeden yapılan yazılı açıklamaya göre, dönemin Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba tarafından 2018 yılının "Hayvan Hastalıklarıyla Mücadele ve Buzağı Kayıplarının Önlenmesi Yılı" ilan edilmesinin ardından, çalışmaya başlayan belediyenin Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı ekipleri, "Buzağıları Hastalıklardan Korumak İçin Yalıtımlı Barınakların Yaygınlaştırılması" projesini geliştirdi.


Proje kapsamında yürütülen çalışmalar sonucunda, üretimi tamamlanan buzağı barınaklarının ilk dağıtım töreni Tarsus ilçesindeki Hacıhamzalı Mahallesi'nde yapıldı.


Törende, bölgedeki çiftçilere toplamda 326 barınak dağıtıldı.


Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, törende yaptığı konuşmada, kırsal mahallelerin kalkınması ve rekabetin üreticilerin lehine gelişmesi için yatırım ve hizmetleri tüm hızıyla sürdürdüklerini belirtti.


Buzağı kayıplarının Türkiye'ye maliyetinin yaklaşık 2 milyar lira olduğunu ve büyükbaş hayvancılığın geleceğinin buzağı kayıplarının önlenmesine bağlı olduğu değerlendirmesinde bulunan Kocamaz, bu kaybın gözardı edilmesinin mümkün olmadığını ifade etti.


Hedeflerinin buzağı ölüm oranlarını yüzde 2'ye kadar indirmek olduğunu vurgulayan Kocamaz, şunları kaydetti:


"Belediye olarak verdiğimiz buzağı barınağı desteğiyle buzağı kayıplarının önüne geçilerek işletmelerde ekonomik kayıplar azaltılacaktır. Ülkemizdeki sürülerin gençleştirilme ve ıslah edilme hedeflerinin gerçekleştirilmesinde buzağıların tekniğine uygun yetiştirilmesi önemlidir. Buzağı yetiştiriciliğinde en önemli materyal buzağı barınağıdır. Projemizin uygulanmasıyla ilimiz genelinde damızlık süt ve besi materyali arttırılacak, süt ve et endüstrisine katkı sağlanacaktır."


Proje kapsamında Mut'ta 288, Silifke'de 119, Erdemli'de 79, Akdeniz'de 67, Gülnar 58, Toroslar'da 37, Mezitli'de 17 ve Çamlıyayla'da 9 üreticiye yüzde 75 hibeli buzağı barınağı desteklemesi yapılacak.

Kaynak: AA