Mersin: 16-22 Eylül Avrupa Hareketlilik Haftası ve Otomobilsiz Kent Günü

Mersin: 16-22 Eylül Avrupa Hareketlilik Haftası ve Otomobilsiz Kent Günü

Mersin İl Çevre ve Orman Müdürlüğü, Kent İçi Ulaşımda Özel Araç Kullanımının Hava Kirliliğini Artırdığını, Küresel Boyutta Asit Yağmuru, İklim Değişikliği ve Küresel Isınmaya Sebep Olduğunu Bildirdi.

Mersin: 16-22 Eylül Avrupa Hareketlilik Haftası ve Otomobilsiz Kent Günü

Mersin İl Çevre ve Orman Müdürlüğü, kent içi ulaşımda özel araç kullanımının hava kirliliğini artırdığını, küresel boyutta asit yağmuru, iklim değişikliği ve küresel ısınmaya sebep olduğunu bildirdi.

İl Çevre ve Orman Müdürlüğü'nden '16-22 Eylül Avrupa Hareketlilik Haftası'na ilişkin yapılan yazılı açıklamada, çevre sorunlarının yerel ve bölgesel sınırları aşarak uluslararası boyutlara ulaşması ve canlı hayatını doğrudan tehdit etmeye başlamasının, tüm dünya devletlerini bu sorunlara karşı ortak hareket etmeye ve ortak önlemler almaya zorladığı belirtildi. Bu çerçevede, '16-22 Eylül Avrupa Hareketlilik Haftası' kapsamında, 1999 yılından bu yana her yıl Avrupa ülkelerinde "Otomobilsiz Kent Günü" düzenlendiği kaydedilen açıklamada, Türkiye ve Mersin'in de bu etkinliğe 2001 yılından itibaren aktif olarak katıldığı ifade edildi.

Açıklamada, Avrupa Hareketlilik Haftası'nda, herkesin bireysel ihtiyaçlarını karşılayabilecek ve çevreye saygılı bir şekilde ulaşım ve erişim sağlayabildiği temiz şehirlerin oluşturulmasına katkı sağlamanın amaçlandığı vurgulandı. "Otomobilsiz Kent Günü"nün, kentlerde ulaşım sistemini yeniden düşünme ve düzenleme gereksinimini gündeme getirdiğine işaret edilen açıklamada, "Bu noktada, kent içi ulaşım hizmetlerinden sorumlu olan herkes, toplu taşıma sistemlerini ve kent içi yol ağını iyileştirmeye kendini mecbur hissetmelidir" denildi.

Kaynak: İHA