Mado'nun sahibinin Çin medyasına yaptığı açıklamaya tepki yağıyor! Boykot sesleri yükseldi - Haberler Ekonomi
Haberi Paylaş

Mado'nun sahibinin Çin medyasına yaptığı açıklamaya tepki yağıyor! Boykot sesleri yükseldi

Haberler.com, Mesut Şahin - Ekonomi
 - Güncelleme:

Çin'e 1000 şube açmayı planlayan Mado'nun sahibi Mehmet Sait Kanbur'un Çin devlet medyasına yaptığı açıklamaya tepki yağıyor. Kanbur, Uygur Türklerine zulüm yapan Çin'e yaranmak için "İnsanın iki vatanı olur. Biri doğduğu bir de doyduğu yer. Ben bugün Çin'de doyuyorsam ben de Çinliyim." dedi. Doğu Türkistan Milli Meclis Başkanı Seyit Tümtürk, "Sen 2 kuruş için Çinli olsan da Türk milleti Doğu Türkistan'ın sahibidir." sözleriyle tepki gösterirken, sosyal medyada Mado'ya boykot sesleri yükseldi.

Türkiye'deki Uygur derneklerinin geçtiğimiz ay Mado'nun Çukurambar şubesinde yapacakları basın açıklamasını "Çin'deki yatırımlarımız zarar görür" gerekçesiyle iptal eden Mado'nun sahibi Mehmet Sait Kanbur Çin radyosuna konuştu. Kanbur, işin ekonomik tarafına vurgu yaparak yaptığı açıklamada, "İnsanın iki vatanı olur. Biri doğduğu bir de doyduğu yer. Ben bugün Çin'de doyuyorsam ben de Çinliyim." ifadelerini kulandı.

Çin devlet medyası CRI'nın Türkçe servisine konuşan Mado'nun sahibi Mehmet Sait Kanbur, ticari yatırımlarını ve Çin'in siyasi hedeflerini değerlendiren açıklamalarda bulundu. Çin'de 5 yıl içinde 1000 Mado şubesi hedefleri olduğunu söyleyen Kanbur, Çin'in Yiwu şehrinde açılan Mado mağazasında yaşanan bir anısını şöyle anlattı:

"Yiwu şehrinde açılış yapılırken eğlenceli bir olay yaşandı. Şehrin belediye başkanı beni makamına davet etti. Güzel bir tören ile karşılandık. Yanımdaki müdürüme heyete benim nereli olduğumu sormasını istedim. Üç defa 'Ben nereliyim?' diye sordum. Şaşırdılar. Ben Çinliyim dedim. Ne demek istediğimi sordular. İnsanın iki vatanı olur diye açıkladım. Biri doğduğu bir de doyduğu yer. Ben bugün Çin'de doyuyorsam ben de Çinliyim dedim. Onlar da o zaman biz de Kahramanmaraşlıyız dediler."

Doğu Türkistan Milli Meclis Başkanı Seyit Tümtürk, sosyal medya hesabından Kanbur'a tepki gösterdi. Uygur Türklerine şubesini kapattığını hatırlatan Tümtürk, paylaşımında şu ifadeleri kaydetti:

"Mado'nun sahibi Kambur; Türkiye'deki Çin'in soykırım mağduru Doğu Türkistanlılara dükkanını kapatırken utanmadan ben Çinliyim diyebiliyor. Sen iki kuruş İçin Çinli olsan da Türk milleti Doğu Türkistan'ın sahibidir."

Mado'nun sahibinin Çin medyasına yaptığı açıklamaya tepki yağıyor! Sosyal medyada boykot sesleri yükseldi

Mado'nun sahibi Mehmet Sait Kanbur'un açıklamalarına sosyal medya kullanıcıları da tepki gösterdi. Çin'in Doğu Türkistan'da soykırım yaptığını belirten vatandaşlar, Mado'yu boykot edeceğini söyledi.

İşte söz konusu tweetlerden bazıları:

Mado'nun sahibinin Çin medyasına yaptığı açıklamaya tepki yağıyor! Sosyal medyada boykot sesleri yükseldi

Mado'nun sahibinin Çin medyasına yaptığı açıklamaya tepki yağıyor! Sosyal medyada boykot sesleri yükseldi

Mado'nun sahibinin Çin medyasına yaptığı açıklamaya tepki yağıyor! Sosyal medyada boykot sesleri yükseldi

Mado, geçtiğimiz ay Uygur derneklerinin Mado'nun Ankara Çukurambar'daki şubesinde düzenleyeceklerini duyurduğu bir toplantıyı son anda iptal etmişti. Toplantı, Çin'de düzenlenecek 2022 Kış Olimpiyatları'nı boykot amacıyla düzenlenmişti. İzin verilseydi "Soykırımcıda Olimpiyat Olmaz" başlıklı bir basın açıklaması okunacaktı.

Mesut Şahin
mesut.sahin@haberler.com Haberler.com - Ekonomi

Mado, Ekonomi, Güncel, Haber

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (21)

Çamlica Gazoz:

Kapısından geçmem artiknzaten her şey aşırı pahali sanki dondurmacı değil 5.yıldızlı otel gidenlerde bence kaziklaniyor.ne doymaz midesi varmış gitmem olur biter alternatif cok

Fethiye Geçer erdem:

Mado diye bir yer mi var. ?? Yıllar önce sözlüğümden çıkardığım için bilmiyorum.

Harun Akar:

Vay bee Çin'de doymuşmuş, bu zamana kadar aç mıydınız? Maraş'ta doymadın mı? Ülkende(?),Türkiye'de doymadın mı? Çin de mi doymaya başladın. Allah doyursun

Tüm 21 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title