Maaş zammı, ikramiye, erken ödeme! Emekliye temmuzda 3 güzel haber

Maaş zammı, ikramiye, erken ödeme! Emekliye temmuzda 3 güzel haber

Haberler.com - Haberler | Ekonomi

Milyonlarca emeklinin gözü temmuz ayında. Emeklileri temmuzda 3 güzel haber bekliyor. 5 Temmuz itibarıyla maaş zammı netleşecek olan emeklilerin, Kurban Bayramı nedeniyle maaşlarını ve ikramiyelerini de erken alması bekleniyor.

Temmuz ayı emeklilerin yüzünü güldürecek üç gelişmeyi beraberinde getirecek. Bunlardan ilki maaş zammı. Milyonlarca emeklinin maaşına ocak ve temmuz olmak üzere yılda iki kez zam yapılıyor. Yasaya göre; memur emeklisinin zammı toplu sözleşmeyle 2 yılda bir tespit edilirken, son 6 aylık enflasyon belirlenen rakamları aşarsa, bu fark da maaşlara yansıtılıyor.

ENFLASYON MAYISTA HIZ KESTİ

SSK ve Bağkur emeklisine yapılacak zam ise direkt enflasyona endeksli. Bir başka deyişle ocak ve temmuz dönemlerinden geriye dönük 6 ayda oluşan enflasyon rakamı neyse o oranda zam yapılıyor. Toplu sözleşme SSK ve Bağkur emeklisi için uygulanmıyor. Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) verilerine göre; enflasyon ocakta yüzde 1.68, şubatta yüzde 0.91, martta yüzde 1.08, nisan ayında yüzde 1.68 artan enflasyon mayısta ise 0.89 yükseldi.

YÜZDE 7 ÜZERİ YÜKSEK OLASILIK

İlk 5 ayda ortaya çıkan enflasyon verileri SSK ve Bağkur emeklisi için yüzde 6.39'luk zammın oluştuğunu gösteriyor. Bu seviye, memur emeklisinin yüzde 3'lük yılbaşı zammını aştığından yüzde 3.39 fark oluştu. Merkez Bankası'nın beklenti anketine göre haziran enflasyonunun (5 Temmuz'da açıklanacak) yüzde 1.21 olması öngörülüyor. Bu beklenti gerçekleşirse ilk 6 aylık enflasyon yüzde 7.68 olacak. Tüm emeklilere bu oranda zam yansıtılacak. Bu durumda memur emekli maaşlarında en az 232 lira artış olacak. SSK ve Bağkur emeklilerinin maaşları ise ortalama 150-250 lira yükselecek.

ÖDEME ERKENE ALINABİLİR

Kurban Bayramı 20-23 Temmuz'da. Her bayram öncesi emeklilere maaşlar erken yatırılıyor. Temmuzda da bu uygulamanın olacağı yönünde beklenti hakim. Çünkü bazı emeklilerin maaş ödemesi bayrama denk geliyor. SSK ve Bağkur emeklileri maaşlarını her ayın 17'sinden itibaren emeklilik kartındaki tahsis numarasının son rakamına göre çekiyor. Ödemeler ayın 28'ine kadar sürüyor. Dolayısıyla ödemesi bu tarihlere denk gelen emeklilere maaşları erken yatırılabilecek.

1100 LİRA DA İKRAMİYE VAR

Kurban Bayramı 20 Temmuz'da başladığı için bayram ikramiyesinin de bu tarihten önce yatırılması bekleniyor. Bu döneme ilişkin ikramiyelerin de 12-20 Temmuz arasında ödenebileceği ifade ediliyor. Ödemeler yine 1.100 lira olacak. Hatırlanacağı üzere Ramazan Bayramı'nda 1.000 liralık ikramiye 1.100 liraya çıkarılmıştı. Böylece SSK ve Bağkur emeklileri de 17 Temmuz itibarıyla hem zamlı maaşlarını hem de zamlı ikramiyelerini almış olacak. Memur emeklisi maaşını 1-5 Temmuz'da çektiği için zam farkının ay içinde ödenmesi bekleniyor. Ancak bayram dolayısıyla bu farkın da öne çekilme ihtimali var.

Maaş zammı, ikramiye, erken ödeme! Emekliye temmuzda 3 güzel haber
Haber Yorumları (7)
ADANALI YUNUS : Enflasyon açıklanan yüzde 16 civarı, gerçek enflasyon yüzde 50 civarı. Alınan zam yüzde 3 ve mutlu son.
SENATA SİLVA: Yaz geldiği halde 0.5 TL'ye aldığımız domates 5 TL oldu, Sivri biber 2 TL iken 10 TL oldu, Patates 4 TL, Soğan 3 TL, Tavuk 7 TL iken 21 TL oldu ama emekliye zam hesap edilirken, %7 artık dayanacak gücümüz kalmadı, yaşanan olumsuzlukların yükünü emekliye yüklemeyin çekemiyoruz artık, YETEERRRRR..
BEDRETTİN KELEŞTEMUR: Allah aşkına bu nasıl bir haber Ben de gazeteciyim lisede medya tarihi derslerine de gittim. Sizler önce şunu belirtiniz, bu ülkede açlık sınırı ne kadar önümüzdeki 6 ayda açlık sınırı ne kadar olacak. 1996 yılında Erbakan Hoca ne kadar zam vermişti, yüzde 130 lar oranında.. Emekli Temmuz ayında nasıl bir zam bekliyor. ENFLASYON ARTI REFAH PAYI... ben bir emekliyim geçinemiyorum. Benim gibi 13 milyon emekli geçinemiyor haber, insanlarla alay etme değildir haber Türkiye gerçekleri üzerinden yola
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Çok Okunan Haberler

title