Lefkoşa: Kıbrıslı Rumlar, Noel ve Yılbaşında 22 Bin Kuzu ve 25 Bin Domuz Yiyecek

Lefkoşa: Kıbrıslı Rumlar, Noel ve Yılbaşında 22 Bin Kuzu ve 25 Bin Domuz Yiyecek

Kıbrıslı Rumlar Noel ve Onu Takiben Yılbaşı Kutlamaları Süresince Binlerce Kuzu ve Domuzu Yemeğe Hazırlanıyor. Güney Kıbrıs'ta Yayınlanan En Yüksek Tirajlı Gazete Olan Fileleftheros, Noel ve Yılbaşı Süresince Kıbrıslı Rumlar'ın 22 Bin Kuzu, 25 Bin de Domuz Yiyeceklerinin Hesaplandığını, Ayrıca Kesimi Yasadışı Yapılmış Hayvanlar Olduğunu ve Vatandaşların Bu Konuda Dikkatli Olmaları Gerektiğini Y...

Lefkoşa: Kıbrıslı Rumlar, Noel ve Yılbaşında 22 Bin Kuzu ve 25 Bin Domuz Yiyecek

Kıbrıslı Rumlar Noel ve onu takiben yılbaşı kutlamaları süresince binlerce kuzu ve domuzu yemeğe hazırlanıyor. Güney Kıbrıs'ta yayınlanan en yüksek tirajlı gazete olan Fileleftheros, Noel ve yılbaşı süresince Kıbrıslı Rumlar'ın 22 bin kuzu, 25 bin de domuz yiyeceklerinin hesaplandığını, ayrıca kesimi yasadışı yapılmış hayvanlar olduğunu ve vatandaşların bu konuda dikkatli olmaları gerektiğini yazdı.

Fileteftheros Gazetesi, "Kutlamalarda 22 Bin Kuzu ve 25 Bin Domuz Yiyeceğiz-Uygunluk Damgası Olmayan Etler Bulundu" başlığıyla yansıttığı haberinde, Rum Veteriner Dairesi ekiplerinin son günlerde sıklaştırdıkları denetimler kapsamında, Baf'taki bir kasapta ve bir hayvan çiftliğinde, yasadışı kesim yapılmış (uygunluk damgası olmayan) et tespit edildiğini bildirdi. Gazete, denetimler sırasında bir kasapta toplam ağırlıkları 49 kilogram olan yeni kesilmiş, ancak uygunluk damgası bulunmayan 3 domuz ve 1 oğlak, ayrıca bir ağılda da toplam 130 kilogram ağırlığında yeni kesilmiş 2 domuz tespit edilerek bunların itlaf edildiğini yazdı.

Gazeteye göre, Köfünye (Geçitkale) Kesimhanesi, yarından itibaren Noel ve yılbaşı döneminde ortaya çıkacak et ihtiyacını karşılamak amacıyla günde 24 saat çalışmaya başlayacak. Bu dönemde söz konusu kesimhanede, 18-22 bin civarında koyun ve 25 bin civarında da domuz kesimi yapılacağı tahmin ediliyor.