Kosova'nın Nihai Statüsü

Kosova'nın Nihai Statüsü

Avrupalı Diplomatlar, Birleşmiş Milletler'in (BM) Kosova Özel Temsilcisi Marti Ahtisaari'nin Kosova'nın Nihai Statüsüyle İlgili Raporunun Kosova'ya Uluslar Arası Gözetim Altında Bağımsızlık Çağrısı Yaptığını Belirtti.

Kosova'nın Nihai Statüsü

Avrupalı diplomatlar, Birleşmiş Milletler'in (BM) Kosova Özel Temsilcisi Marti Ahtisaari'nin Kosova'nın nihai statüsüyle ilgili raporunun Kosova'ya uluslar arası gözetim altında bağımsızlık çağrısı yaptığını belirtti.

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Ahtisaari'nin raporu, "Kosova'nın çok etnik kökenli bir toplum olacağını, kendisini demokratik bir şekilde yöneteceğini ve hukukun egemenliğine saygı göstereceğini" belirtiyor. "Bağımsızlık" sözcüğünün yalnızca raporun önsözünde geçtiğini bildiren diplomatlar, Kosova'nın uluslar arası organizasyonlara üyelik ve uluslar arası anlaşmaları müzakere etmek veya bitirmek gibi hakları olacağının da raporda vurgulanan ifadeler arasında yer aldığını bildirdi. Diplomatlara göre, raporda ayrıca yeni statünün kabul edilmesinden 120 gün sonra bir anayasanın kabul edilmesi öngörülüyor.

Ahtisaari'nin planı, çoğu Arnavut olan Kosova'daki Sırp azınlığın ihtiyaçlarına da değiniyor. Plan, "Sırpların çoğunlukta olacağı 6 yeni belediye kurulması veya mevcut belediyelerin genişletilmesi" çağrısı yapıyor. Diplomatik kaynaklara göre plan, Sırpçanın da resmi bir dil olarak kabul edilmesi ve Arnavutlar ve Kosovalı Sırpların kendi işlerini kendilerinin yürütmesini öngörüyor.

Sırp ve Arnavutlar arasında gerçekleşen müzakerelerin başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından gelecek birkaç hafta içinde Ahtisaari'nin raporunu BM Güvenlik Konseyi'ne sunması bekleniyor.

(AFP-SŞ-SŞ-HO-D)