Kars: TBMM Başkanı Arınç, Yemen Türküsü'ne Eşlik Etti

Kars: TBMM Başkanı Arınç, Yemen Türküsü'ne Eşlik Etti

Sarıkamış Harekatı'nın 92. Yıldönümü Törenlerine Katılan Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Bülent Arınç, "Bir Beyaz Ölüm" Adlı Albümün Galasında Yemen Türküsü'nü Seslendirdi.

Kars: TBMM Başkanı Arınç, Yemen Türküsü'ne Eşlik Etti

Sarıkamış Harekatı'nın 92. Yıldönümü törenlerine katılan Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Bülent Arınç, "Bir Beyaz Ölüm" adlı albümün galasında Yemen Türküsü'nü seslendirdi.

Toprak Otel Konferans Salonu'nda düzenlenen etkinliklere TBMM Başkanı Bülent Arınç, Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, Kars Valisi Mehmet Ufuk Erden ile milletvekilleri, şehit yakınları ve vatandaşlar katıldı. TBMM Başkanı Bülent Arınç, "Bir Beyaz Ölüm" adlı albümün galasında Türk Halk Müziği Sanatçısı Recep Ergül'ün mikrofonu uzatması üzerine Yemen Türküsü'ne eşlik etti. Salondaki katılımcılar Arınç'ı uzun süre alkışlarken, türkünün ikinci nakaratını ise Kars Valisi Mehmet Ufuk Erden seslendirdi.

Programda Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın katkılarıyla hazırlanan ve Sarıkamış Şehitleri anısına seslendirilen türkülerin yer aldığı "Bir Beyaz Ölüm" adlı albümün tanıtımı yapıldı. Albümle ilgili bilgi veren Türk Halk Müziği sanatçısı Recep Ergül, halk sanatçıları Havva Karadaş, Mircan Kaya ve devlet sanatçısı Şeref Taşlıova'yla birlikte türküler seslendirdi. Ergül, 17 türkünün yer aldığı ve 2 CD'den oluşan albümün tamamen Sarıkamış Destanı'nı içerdiğini ifade etti. Ergül, "Sarıkamış Harekatı'na katılan askerlerimizin ayrılık hüznünü, geride bıraktıklarının yaslarını, gurbet ve özlem duygularını, acılarını biraz ihmal etmiyor muyuz? İşte onları onlarca yıldan beri türkülerimiz dile getirmiştir. Bu nedenle Türkiye'de bir ilk gerçekleştirildi. Tüm belge ve bulgularıyla bir Sarıkamış albümü hazırlandı. Bir Beyaz Ölüm adını verdiğimiz bu müzik albümü Sarıkamış destanını anlatıyor" ifadelerini kullandı.

Sarıkamış şiirleriyle devam eden programda, İpek ve Cumhur Boler çifti opera gösterisi sunarken, halk ozanı Mustafa Aydın da yöreyle ilgili türküler seslendirdi. Programda ayrıca sanatçı Recep Ergül, TBMM Başkanı Bülent Arınç, Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç ve Kars Valisi Mehmet Ufuk Erden'e birer plaket verildi.

Kaynak: İHA