Kanal İstanbul şart mı? Bakan Kurum, merak edilenleri tane tane anlattı

Kanal İstanbul şart mı? Bakan Kurum, merak edilenleri tane tane anlattı

Haberler.com - Haberler | Ekonomi

İBB Başkanı ve muhalefetin şiddetle karşı çıktığı Kanal İstanbul'la ilgili Bakan Kurum merak edilenleri yanıtladı. "Kanal İstanbul şart mı?" sorusunu cevaplayan Kurum, "Kanal İstanbul projemiz İstanbul boğazını koruma kurtarma ve özgürlük projesi. 21 metre derinliğindeki bir kanal nasıl olur da İstanbul'daki depremselliği artırır? Arttırmaz" dedi.

Haber Global ekranlarında gazeteci Candaş Tolga Işık, "Az Önce Konuştum" programında bu hafta Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'u konuk etti.

Birçok önemli konuya değinen Bakan Kurum, "Kanal İstanbul şart mı?" sorusuna da yanıt verdi. Kurum, "Kanal İstanbul projemiz İstanbul boğazını koruma kurtarma ve özgürlük projesi. İstanbul boğazında yılda ortalama 50 bin gemi geçiyor. 15 trilyon dolarlık ticaret söz konusu. Bunun yüzde 60'ı da deniz üzerinden yapılıyor. 21 metre derinliğindeki bir kanal nasıl olur da İstanbul'daki depremselliği artırır? Arttırmaz. Bunu bilimsel olarak açıkladık.Biz burada 40 milyon metrekarelik rezerv alan üretiyoruz. Riskli gördüğümüz alanları rezerv olarak kullanacağız" ifadelerini kullandı.

"YEŞİL ALANLARIMIZI KORUYACAĞIZ"

Bakan Kurum sözlerine şu şekilde devam etti:

"Yüzde 3 su kaynağı proje yapıldığında gidiyor. Melen projesi yapıyoruz. Bu proje bittiğinde bu kaynağın 34 kat fazlası Melen'den İstanbul'a gelecek. Hamzalı, Pirinçli Karamandere barajları yapıldığı zaman su kaynakları ile ilgili kaybolan su kaynağının kat be kat fazlasını sağlayacağız. Yeşil alanlarımızı koruyacağız. Kanal İstanbul yapıldığı zaman depremle ilgili İstanbul'un mücadelesine çok önemli katkı sağlayacak. Ülke ekonomisine çok ciddi katkılar sağlayacak. Vizyon bir projedir."

Kanal İstanbul şart mı? Bakan Kurum, merak edilenleri tane tane anlattı
Haber Yorumları (87)
HÜSEYİN ÖZKAN: Arkadaşlar baktım ve yorumlarınızı okudum oldukça saçma sapan konular yazıp anlatmışsınız evet lazım bu proje lakin bu iktidarla olmaz kısa lafın özeti bu en azından lazımlık boyutuna bakıcak olursak yapılmasından yanayım ÇALINMASINDAN KENDİ KAYNAKLARINA AKTARILMASINDAN TIPKI OLDUĞU GİBİ TOPRAKLARIMIZIN DIŞ MİHRAKLARA SATILMASINDAN YANA DEĞİLİM BİZİM NE FARKIMIZ KALDI FİLİSTİNDEN BANA ANLATIR MISINIZ ONLARDA PARAYLA SATTI TOPRAKLARINI ŞİMDİ BİZDE PARAYLA SATIRIYORUZ TOPRAKLARIMIZI.
YAHYA: Kanalı yapsınlar sonrada heryeriniz lağam gibi kokarsa şikayet etmeyin.
KADEŞ: Bu kanal meselesi abd filosunu Karadeniz de ömürlü kılmak için olmasın. İddialar bahaneden öte anlam ifade etmiyor. Daha büyük İstanbul, daha çok trafik , daha çok su, daha çok altyapı. . . . Harcanacak onca parayla binlerce gence çalışacak fabrika vs. üretilebilir . . .
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title