İstanbul: Depremi Önceden Tespit Edebilen Cihaz

İstanbul: Depremi Önceden Tespit Edebilen Cihaz

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Depremi Önceden Tespit Edebilen Cihazı Tübitak'a Gönderdiklerini Oradan Gelecek Bilgi Sonrasında Bu Cihazı Kullanabileceklerini Kaydetti.

İstanbul: Depremi Önceden Tespit Edebilen Cihaz

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, depremi önceden tespit edebilen cihazı TÜBİTAK'a gönderdiklerini oradan gelecek bilgi sonrasında bu cihazı kullanabileceklerini kaydetti.

Topbaş, bir gazetecinin, "Prof. Dr. Ahmet Ercan ve Azerbaycanlı deprem uzmanı Kerim Kerimov'un depremi 5 saat önceden hissedebilen cihaz hakkında ne düşünüyorsunuz" sorusu üzerine Topbaş, bu konunun daha yeni olduğunu belirterek, İstanbul depreminde kullanılması için Afet Koordinasyon Merkezi'ne (AKOM) teklif götürdüğünü söyledi. Topbaş, "Konu hakkında AKOM'a Ahmet Ercan, Kerimov ile gelmek suretiyle böyle bir cihazdan bahsetti. Cihazın bilimselliğinin, doğruluğunun üzerinde bir çalışma yapılması gerekiyor. AKOM'da ki bizim yetkili arkadaşlarımız TÜBİTAK ile görüştükten sonra açıklama yapabileceğiz. Tabi bunun ne kadar doğru bir netice vereceğini ne kadar sağlıklı olduğunu görmemiz gerekiyor, önceden netleşmemiş bir şeyse bunu kamuoyuna ifade etmek doğru olmaz. TÜBİTAK'ın yaptığı değerlendirmeden sonra konu kamuoyunda açıklanabilir" diye konuştu.

Cihazın İran'daki depremi hissettiği konusundaki soruya ise Topbaş, bu konuda değerlendirmeyi deneyimli insanların yapacağını, kendince doğayı izleyerek değerlendirmeler yapanların olduğunu belirterek, "Halkı paniğe sürüklemeye hakkımız yok. Eğer gerçekten doğru bir ön tespit varsa 4-5 saat bırakın on dakika bile çok şey ifade eder. Cihaz bilimsel olarak kabul görürse bizde bunu destekleyeceğiz" dedi.

Kaynak: İHA