İsrail Büyükelçisi Gıllerman: "Genel Kurul Kullanılıyor"

İsrail Büyükelçisi Gıllerman: "Genel Kurul Kullanılıyor"

İsrail'in BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Dan Gillerman, BM Genel Kurulu'nda, İsrail'in Gazze'de ve Diğer Bölgelerde Askeri Faaliyetlerini Durdurmasını İsteyen Karar Tasarısının Görüşülmesinin, Genel Kurulun Bazı Üye Devletler Tarafından Nasıl Kullanıldığını Gösterdiğini Söyledi.

İsrail Büyükelçisi Gıllerman:

İsrail'in BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Dan Gillerman, BM Genel Kurulu'nda, İsrail'in Gazze'de ve diğer bölgelerde askeri faaliyetlerini durdurmasını isteyen karar tasarısının görüşülmesinin, genel kurulun bazı üye devletler tarafından nasıl kullanıldığını gösterdiğini söyledi.

BM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmadan sonra bir de basın toplantısı düzenleyen Dan Gillerman, BM Güvenlik Konseyi'nin de konuyu görüştüğünü, ancak hazırlanan karar tasarısının bölgedeki gerçek sorunların çözümüne yardımcı olamayacağının anlaşılması üzerine tasarıyı kabul etmediği görüşünü savundu. Gillerman, genel kurulun tartıştığı karar tasarısının da sorunları çözmeyeceğini ileri sürerek, kurulun, İsrail'in düşüncelerine sağır kaldığı yorumunda bulundu.

Kuruldaki konuşmaların kimilerinde İsrail'in Gazze'deki işgalinden sözedildiğini, ancak ortada bir ''işgal'' olmadığını savunan Gillerman, İsrail'in bölgeden 1 yıl önce çekildiğini bildirdi.

Gillerman, bölgedeki kanın hemen şimdi durabileceğini belirterek, bu durumda ortada ''ne terör ne de kendini savunma ihtiyacının'' kalacağını vurguladı. Sorunun gerçek nedeninin Hamas olduğunu iddia eden Gillerman, BM'nin bu konuyu gözardı ettiğini ileri sürdü.

Filistin roket saldırılarının İsrail kentlerini hedef almayı sürdürdüğünü dile getiren Gillerman, İsrail'in, egemen bir devlet olarak kendini ve insanlarının güvenliğini savunduğunu söyledi. İsrail Büyükelçisi, terröristlerin kendi insanlarını ''kalkan'' olarak kullanmayı sürdürdüklerini ifade ederek, Beyt Hanun'da sivillerin ölümünden dolayı çok üzgün olduklarını vurguladı.

Bir soru üzerine Gillerman, Cenevre'deki İnsan Hakları Kurulu'nun, İsrail'i eleştiren tavrını da onaylamadıklarını belirterek, faaliyete yeni başlayan kurulun, eski İnsan Hakları Komisyonu'ndan bir farkı olmadığını gösterdiğini, aynı önyargılı tutumunun sürdüğünü, yalnızca ismin değiştiği düşüncesini savundu.

Kaçırılan İsrailli askerleri evlerine geri getireceklerini ileri süren Gillerman, hem Hizbullah'ın hem de Hamas'ın bundan sonra yapacakları şeyin sonuçlarının ne olacağını bilerek davranacaklarını kaydetti.

BM Genel Kurulu'nda görüşülen karar tasarısı üzerinde üye devletlerin konuşmaları sürüyor.

Türkiye'nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Baki İlkin de, kurulda Türkiye'nin görüşlerini dile getirecek.

Kaynak: AA