İngiltere'de işsizlik kasımda yüzde 5'e yükseldi

İngiltere'de işsizlik kasımda yüzde 5'e yükseldi

Anadolu Ajansı / Gökhan Kurtaran - Haberler | Ekonomi

İngiliz Ulusal İstatistik verilerine göre, ülkede işsizlik 2020 yılının kasım ayında yüzde 4,9'dan, yüzde 5 seviyesine yükseldi.

İngiliz Ulusal İstatistik'ten (ONS) yapılan açıklamada ülkede toplam işsiz sayısının geçen yılın aynı dönemine kıyasla 418 bin artarak toplam 1,72 milyona ulaştığı belirtildi. Son verilerle birlikte İngiltere'de işsizlik 2015 yılının ekim ayından bu yana en yüksek seviyesine ulaşmış oldu.

İngiltere Maliye Bakanı Rishi Sunak ise verilere ilişkin açıklamasında, "Kriz hepimizin beklediğinden çok daha uzun sürdü. İstihdam da her kayıp, bir trajedi demek. Ulusal Sağlık Hizmetlerimiz (NHS) aşılamalarla halkın korunması için çok sıkı çalışırken, biz de işletmeler, bireyler ve aileler için elimizde ne varsa veriyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

MAAŞ DESTEK PROGRAMI NİSANIN SONUNDA TAMAMLANACAK

İngiltere'de yeni tip koranavirüs (Kovid-19) salgınında çalışamayacak durumunda olanlar için verilen maaş destek programını nisan ayının sonunda tamamlanması bekleniyor. Uzmanlar ülkede yaklaşık 9,9 milyon insanın faydalandığı maaş destek programının sonlanmasının ardından işsizlikte artışın daha da hızlanacağı görüşünde.

İŞSİZLİĞİN YÜZDE 8 İLE 8,5 CİVARINA YÜKSELMESİ BEKLENİYOR

Citibank'ın tahminlerine göre, İngiltere'de işsizliğin bu yılın ilk yarısından yüzde 8 ile 8,5 civarına yükselmesi bekleniyor. Kısacası ülkede 1990'lı yıllardan bu yana görülmemiş 2,9 milyonluk bir işsizler ordusunun oluşması bekleniyor. İngiltere Merkez Bankası'nın (BoE) tahmini ise 2021 yılının ilk yarısında işsizliğin 7,75 seviyesine yükselmesi yönünde.

İngiltere'de işsizlik kasımda yüzde 5'e yükseldi

Kaynak: Anadolu Ajansı / Gökhan Kurtaran

Haber Yorumları (4)
WOLF: SELAMLAR BEN INGILTEREDEYIM YAKLASIK 6 YIL OLDU HAPISTE GARDIYAN OLARAK CALISIYORUM ISSIZLIK OLSADA DEVLET BAKIYOR YANI MILET ISYAN ETMIYORKI ISYAN ETMESININ SEBEBI SADECE PUB YANI BARLAR ACIK OLMAMASI YONDEN ISYAN EDIYORLAR LONDRADAN SAYGILAR
ODA BİRŞEY MI: bizden haberler yok sanırım ingilteriyi boşverde bizden durum nedir ?
HÜSEYİN: Ülkede biriken işsizleri, sömürgelerinize ihraç edersiniz olur biter!!
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title