Haberler

Gayrimenkul Uzmanı Şenay Araç: Kiralara yeni düzenleme yapılacak

Güncelleme:

Gayrimenkul Uzmanı Şenay Araç, Haberler.com'da emlak piyasasıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Kirada yüzde 25 sınırının yerine yeni bir düzenleme geleceğini belirten Araç, son yıllarda fahiş fiyat yükselişinin görüldüğü konutlarda ciddi bir düşüş beklemediğini söyledi. Araç, yabancıların konut alımına ilgisinin de 6 Şubat depremleri sonrası düştüğünü ifade etti.

Gayrimenkul Uzmanı Şenay Araç, Haberler.com YouTube kanalında Gökay Kalaycıoğlu'nun konuğu oldu. Konut satışları ve emlak piyasasıyla ilgili konuşan Araç, fiyatlarda ciddi düşüş beklemediğini söyledi. Yabancıların konut alımına ilgisinin 6 Şubat depremlerinin ardından düştüğünü belirten Araç, miras kalan konutlarla ilgili de vasiyetin önemini vurguladı.

KİRADA YÜZDE 25 YERİNE YENİ DÜZENLEME YAPILACAK

Programda şu an yürürlükte olan kirada yüzde 25 sınırı düzenlemesiyle ilgili önemli bir iddiada bulunan Araç, kira artışlarını kontrol altına almak için uygulanan ve 1 Temmuz'da bitecek olan kirada yüzde 25 sınırı düzenlemesi yerine yeni bir düzenlemenin başlayacağını söyledi.

"5 MİLYONLUK DAİRE 2 MİLYONA DÜŞMEZ"

Birinci jenerasyon kazanıyor mal yapıyor, ikinci jenerasyon bu malı yiyor, üçüncü jenerasyona da kırıntılar kalıyor." diyen Araç, emlak fiyatlarındaki durgunluğun fiyatlarda sınırlı bir düşüş getirdiğini "Fiyatlarda balon dediğimiz bir şişme vardı, köpüğü aldı bu olay." sözleriyle ifade etti.

Araç, "Emlakta hiçbir zaman 5 milyonluk daire 2 milyona düşmez." diyerek "Bunu hiç kimse beklemesin." uyarısında bulundu.

MİRAS KALAN GAYRİMENKULDE VASİYETİN ÖNEMİ

Miras kalan gayrimenkulde sorun yaşanmaması için vasiyetin önemine işaret eden Araç, "Gayrimenkul sahibi vefat ettikten sonra eğer ki 3 tane evi varsa 3 çocuğu varsa problem yok ama 3 çocuğu var, 23 tane evi varsa problem." dedi.

YABANCILAR NEREDEN EV ALIYOR?

Yabancıların Türkiye'den aldıkları konutlarla ilgili bilgi veren Araç, "Ruslar Kemer tarafını, Ukraynalılar Alanya civarını, İranlılar İstanbul bölgesini tercih ediyor." dedi. Araç; Kıbrıs, Yunanistan, Dubai ve İngiltere'de de Türkiye'deki yatırımcıların çekilmesi için çalışma yapıldığını söyledi.

"DEPREM SONRASI YABANCI İLGİSİ DÜŞTÜ"

6 Şubat depremlerinden sonra yabancıların emlak alımında düşüş olduğunu söyleyen Araç, yabancıların konut alımının düşmesinde ekonomik krizin de etkili olduğunu belirtti.

10 YILDA 381 BİN YABANCI KONUT ALDI

10 yılda 381 bin yabancının konut aldığına işaret eden Araç, "5 milyon ev satılmış gibi" gösterilmesini eleştirdi.

Haberler.com / Selahattin Demirel - Emlak

Deprem Emlak Finans Ekonomi Haberler

AK Parti'de değişim başladı! Cumhurbaşkanı Erdoğan, 31 Mart'ın faturasını 7 il başkanına kesti

AK Parti'de değişim başladı! Cumhurbaşkanı Erdoğan, 31 Mart'ın faturasını 7 il başkanına kesti

Muhabirin 'Ben bu Beren'i yerim' sözleri ortalığı karıştırdı! Kanaldan açıklama gecikmedi

Muhabirin "Ben bu Beren'i yerim" sözleri ortalığı karıştırdı! Kanaldan açıklama gecikmedi

Sahaya girip Ronaldo ile fotoğraf çektirmişti! UEFA'dan minik Berat'a görülmemiş ceza

Sahaya girip Ronaldo ile fotoğraf çektirmişti! UEFA'dan minik Berat'a görülmemiş ceza

1901 günlük esaret sona erdi! ABD ile anlaşan Julian Assange serbest bırakıldı

1901 günlük esaret sona erdi! ABD ile anlaşan Julian Assange serbest bırakıldı

500

Yorumlar (5)

Ahmet Çakır:

ekonomi biraz daha böyle gitsin görürsünüz bakalım 5 milyonluk evler 2 milyona düşüyor mu düşmüyor mu.Son 3 yılda 400 binlik evler nasıl faiş fiyat 10 kat artıp 5 milyona çıktıysa bu ekonomik durgunlukta inmeside kaçınılmaz olur.Yok öyle yağma

42
41
yanıtYanıtla
Mehmet Deniz:

Evlerin 5 milyondan 2 milyona inmesi icin herseyin yari yariya düşmesi gerekir buna maaslar bile dahil

yanıt30
yanıt8
Turan Şahin:

yerli vatandaş neden gayrimenkul alamıyor,ev alamıyor,yabancıya göre Türkiye ucuz yer,yabancı en iyi yerlerde yaşasın ,bize sadece vatan millet sakarya diye nara atılsın,

37
3
yanıtYanıtla
Düşünenadam:

Ablacım bu ülkede bugün ne alırsan yarın kârdasın. Hiçbir zaman fiyat gerilemesi olmadı, olmayacak da. Konu ekmek,kibrit,su,ev,araba ne olursa olsun tırmanış devam eder.

19
6
yanıtYanıtla
Ahmet Yazıcı:

Boş hikayeler

15
2
yanıtYanıtla
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title