Gürcistan-rusya Gerginliği

Gürcistan-rusya Gerginliği

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Dış İlişkiler Komiseri Benita Ferrero Waldner, Rusya'nın Gürcistan'dan Kopan Abhazya ve Güney Osetya ile İlişkilerini Kuvvetlendirme Kararının Gürcistan'ın Toprak Bütünlüğünü Sarstığını Söyledi.

Gürcistan-rusya Gerginliği

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Dış İlişkiler Komiseri Benita Ferrero Waldner, Rusya'nın Gürcistan'dan kopan Abhazya ve Güney Osetya ile ilişkilerini kuvvetlendirme kararının Gürcistan'ın toprak bütünlüğünü sarstığını söyledi.

Rusya'da Devlet Başkanlığı görevinin Vladimir Putin'den Dimitri Medvedev'e geçmesinden birkaç saat sonra açıklama yapan AB Komisyonu Dış İlişkiler Komiseri Waldner, Rusya'nın Gürcistan'dan ayrılan bölgelerle olan bağlarını güçlendirme kararının Gürcistan'ın toprak bütünlüğünü zedelediği açıklamasında bulundu. Waldner, "Rusya Federasyonu'nun, ayrılıkçı Abhazya ve Güney Osetya ile bağlarını güçlendirme kararı, Gürcistan'ın toprak bütünlüğünü aşındırmak anlamına gelmektedir" dedi. Bu kararın Abhazya ve Güney Osetya'nın tanınma beklentisini artıracağı anlamına geldiğini ifade eden Waldner, "Rusya'nın bu tutumu, ayrılıkçı iki bölgenin gelecekte tanınma beklentilerini artıracaktır. Bu nedenle sorunun barışçıl bir şekilde çözülmesi için çalışılmasının altını çizmek istiyorum" diye konuştu.

(DPA-OYK-OYK-OK-D)