Haberler

İzmir'de Harmandalı Katı Atık Düzenli Depolama Tesisi'nin Kapatılması Talebi

Abone Ol

İzmir'in Çiğli ilçesindeki Harmandalı Katı Atık Düzenli Depolama Tesisi'nin kapatılmasını talep eden bir grup Cumhuriyet Mahallesi sakini, eylem yaptı. Mahalle sakinleri, çöp araçlarının tesise girişine izin vermeyeceklerini belirterek, yolu kapattı.

İzmir'in Çiğli ilçesindeki Harmandalı Katı Atık Düzenli Depolama Tesisi'nin kapatılmasını talep eden bir grup Cumhuriyet Mahallesi sakini, eylem yaptı.

Sabah erken saatte tesise giden yolu kapatan mahalle sakinleri, "Doğa sevginiz balon çıktı", "Çöp gitsin çilemiz bitsin" ve "Mavi körfez yeşil İzmir dediniz Harmandalı'nı çöpe boğdunuz" yazılı pankartlar açtı.

Mahalle Muhtarı Dursun Ali Kazar, gazetecilere yaptığı açıklamada, 2021'de mahallelerinde heyelan yaşandığını ve 13 evin tahliye edildiğini hatırlattı.

Tesisin bölgede felakete neden olabileceğini, bu konuda bilim insanlarının raporlar hazırladığını kaydeden Kazar, bir an önce bu konuda adım atılmasını istediklerini söyledi.

"Çöp stoklama işleminin durdurulması ve bölgede güvenliğin sağlanması" konusunda İzmir Büyükşehir Belediyesine yaptıkları başvurunun reddedildiğini, kendilerinin de ret kararını idare mahkemesine taşıdığını aktaran Kazar, mahkemenin 26 Haziran'da, istinaf yolu açık olmak üzere oy birliğiyle lehlerine karar verdiğini ifade etti.

Çöp stoklama işleminin bir an önce durdurulmasını istediklerini aktaran Kazar, şöyle konuştu:

"Şimdi burada bütün Türkiye'ye haykırıyorum, diyorum ki; hak, hukuk, adalet Harmandalı için işlesin. Karar var, kimse topu taca atmasın. Harmandalı'ndaki mahkeme kararı uygulansın. Herkesten ricam bu. Kaymakamdan, validen, çevre il müdüründen, emniyetten diyorum ki mahkeme kararını uygulasın. Mahkeme kararı derhal 'Stoklama durdurulmalıdır' diyor, net. Burada gelip daha üst mahkemeye itiraz ederler, biz savunmamızı yaparız. O olur mu olmaz mı 5 ay sonra, 6 ay sonra görülür ama şu anda uygulanmasını istiyorum. Bu insanların ölmesini istemiyorum, doğamın yok olmasını istemiyorum."

Eylemde mahalle sakinleri, çöp araçlarının tesise girişine izin vermeyeceklerini belirterek, yolu kapattı.

Polis ekibi, bölgede güvenlik amacıyla bekliyor.

Kaynak: AA / Güncel

Cumhuriyet Mahallesi Türkiye Çiğli İzmir Güncel Haberler

Bakmadan Geçme

Ziraat Türkiye Kupası Trabzonspor rakibi kim oldu? Trabzonspor ZTK hangi takımla eşleşti? Ziraat Türkiye Kupası Beşiktaş rakibi kim oldu? Beşiktaş ZTK hangi takımla eşleşti? Ziraat Türkiye Kupası Fenerbahçe rakibi kim oldu? Fenerbahçe ZTK hangi takımla eşleşti? Ziraat Türkiye Kupası Galatasaray rakibi kim oldu? Galatasaray ZTK hangi takımla eşleşti? Ziraat Türkiye Kupası kura çekimi ne zaman? Masterchef Sergen ve Dilara sevgili mi? Masterchef 2023 Sergen Özen ve Dilara Başaran sevgili mi, açıklama geldi mi? 8 Aralık 2023 On Numara çekiliş sonuçları açıklandı mı? On Numara sonuçları saat kaçta? On Numara CANLI izle! Bugün kazanan numaralar neler? 8 Aralık Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 8 Aralık Konya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Konya'da elektrik ne zaman gelecek? Elazığ deprem mi oldu? Az önce deprem mi oldu? SON DAKİKA! Elazığ depremleri! 8 Aralık Cuma AFAD ve Kandilli deprem listesi! 8 Aralık Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 8 Aralık AFAD ve Kandilli deprem listesi! 8 Aralık Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? 8 Aralık 2023 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 8 Aralık Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! Çarkıfeleği kim sunacak, Çarkıfelek ne zaman hangi kanalda? 8 Aralık İstanbul elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER İstanbul'da elektrikler ne zaman gelecek?
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title