Haberler

Hayali Sermaye: Popüler Kültürde ve Gündelik Yaşamda Finansallaşma

Abone Ol

Koç Üniversitesi Yayınları tarafından Ekonomi ve İşletme kategorisinde yayımlanan "Hayali Sermaye: Popüler Kültürde ve Gündelik Yaşamda Finansallaşma" adlı kitap raflardaki yerini aldı.

Koç Üniversitesi Yayınları tarafından Ekonomi ve İşletme kategorisinde yayımlanan "Hayali Sermaye: Popüler Kültürde ve Gündelik Yaşamda Finansallaşma" adlı kitap raflardaki yerini aldı. New York University ve Nova Scotia College of Art and Design'dan Max Haiven tarafından kaleme alınan ve Yasin Emre Kara'nın Türkçeye kazandırdığı kitapta, finans sektörünün gündelik yaşamı nasıl etkilediği ve dönüştürdüğü anlatılıyor.

Kitapta, çağımızda finans sektörünün işlemleri dünyanın ekonomik faaliyetlerinin çok büyük bir kısmını oluşturduğu ancak bu sektörün birincil ürünü ve aracı maddi değil, spekülatif olduğu vurgulanıyor. 'Hayali Sermaye'de finansal varlıkların neredeyse tamamının hayali olduğu, fakat hayali olmalarının gerçekdışı oldukları anlamına gelmediği anlatılıyor. Hayali finans varlıkları dünyası ile "gerçek ekonomi" arasına net bir çizgi çekmenin kolay olmadığına işaret ediyor.

Max Haiven, kitabında yaygın borç işkencelerine, şirketlerin pişmanlık duymadan vurgunculuk yapmasına ve hükümetlerin finans korsanlığını kolaylaştıran aktörlere dönüşmesine dayanan finansallaşmış sistemin milyarlarca insanın yaşamını etkilediğini belirtiyor. Sonuç ise sistemin sağladığı yararların çoğunlukla en zengin yüzde birin elinde toplandığı, dramatik bedellerinse insanlığın büyük çoğunluğu tarafından ödendiği bir dünya; eşitsizlik, ekolojik çöküş, küresel iklim değişikliği, gıda krizi, küreselleşen emeğin zorlu şartları, güvencesiz çalışma gibi acil ve tehlikeli sorunların gölgesinde geçen bir yaşam.

Finansallaşmayı bir tür 'sorunlu' özgürlük ve olanaklar alanı olarak şirin göstermekle ilgilenmeyen Max Haiven, Hayali Sermaye'de finans sektörünün gündelik yaşamı nasıl etkilediğini, dönüştürdüğünü ve ona nasıl bel bağladığını anlatıyor. Belki de en korkutucu özelliğinin geminin dümeninde kimsenin bulunmaması olduğunu söylediği finansallaşmanın yankılarını bankacılık, kişisel finans ve ekonomi söylemi dünyasının ötesinde arıyor ve finansallaşmanın vatandaş, özne, yaratıcı aktörler, ekonomi katılımcıları ve sosyal varlıklar olarak kendimizi anlama şeklimizde dönüşüm yaratmasına odaklanıyor.

Künye Bilgisi:

Hayali Sermaye: Popüler Kültürde ve Gündelik Yaşamda Finansallaşma

Yazar: Max Haiven

Çeviren: Yasin Emre Kara

Fiyat (KDV Dahil): 32 TL

ISBN: 978-605-9389-18-1

Ana Kategori: Ekonomi, İşletme

Ebat: 16,5 x 24 cm

Sayfa Sayısı: 228

- İstanbul

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Koç Üniversitesi Emre Kara New York Politika Güncel Haberler

title