Haberler

DışYönder Başkanı: Türkiye'de finansmana erişimde zorlanan firmalar için yurt dışında cazip fırsatlar var

Güncelleme:

Dış Ticarete Yön Verenler Derneği (DIŞYÖNDER) Başkanı Dr. Hakan Çınar, Türkiye'de uygun koşullarda finansmana erişimde zorlanan firmalar için yurt dışında cazip fırsatların olduğunu bildirdi. Çınar, yüksek maliyet nedeniyle ya da teminat bulmakta zorlandığı için finansmana ulaşamayan firmalara yurt dışı kaynakları önerdi.

Dış Ticarete Yön Verenler Derneği (DIŞYÖNDER) Başkanı Dr. Hakan Çınar, Türkiye'de uygun koşullarda finansmana erişimde zorlanan firmalar için yurt dışında cazip fırsatların olduğunu bildirdi.

Çınar yaptığı yazılı açıklamada, yüksek maliyet nedeniyle ya da teminat bulmakta zorlandığı için finansmana ulaşamayan firmalara yurt dışı kaynakları önerdi.

Türkiye'de borçlanmanın en pahalı olduğu dönemlerden birinin yaşadığını belirten Çınar, "Sermaye ihtiyacı olan pek çok firma teminat bulmakta sıkıntı yaşıyor. Teminat bulunabilse bile faiz oranları çok yüksek olduğu için işletmeler krediye erişimde zorlanıyor. Oysa yurt dışında ucuz, üstelik teminat şartı aranmayan, hatta ihracatçılarımız için kendi satışlarını finanse etmek anlamına gelen factoring gibi bir fırsat var." ifadelerini kullandı.

Çınar, Türkiye'deki işletmelerin özellikle Avrupa'dan gerçekleştirdikleri ham madde ve yatırım malzemeleri ithalatlarında, başta İngiltere'nin Birleşik Krallık İhracat Finansmanı (UKEF) olmak üzere, Almanya, İsviçre, İtalya veya Güney Kore merkezli finansman kredilerine ulaşmalarının zor olmadığını belirterek, şunları kaydetti:

"Üstelik bu kredilerdeki faiz oranları, Türkiye'deki bankalar ile kıyaslandığında tek haneli ve tüm kredilerden daha cazip. Ülkemizden bir firma, herhangi bir satıcıdan doğrudan ithalat yapması durumunda işlemin finansmanı için ilgili ülkenin nihai kredi limitini tahsis edecek finans kurumu aracılığıyla krediye erişebilir. Yalnızca UKEF değil, Hermes, Serv, Sace gibi kuruluşlar da yine önemli finansman fırsatları sunuyor. Üstelik bu kuruluşlar herhangi bir teminat talep etmeden uzun vadeli ve ucuz kredi sağlayabiliyorlar. İhracatçılarımız da aynı kanallar vasıtasıyla uluslararası factoringlerden yararlanarak kendi alacakları üzerinden finansman sağlayabilir ve riski de sıfıra indirebilirler. Maliyetleri ülkemizdeki döviz kredilerinin bir hayli altında olan bu finansman modelini ihracatçılarımız fırsata dönüştürebilirler."

Hakan Çınar, Türkiye'de özellikle yeşil dönüşüm için yatırım yapmayı planlayan işletmeler için de yurt dışındaki finansman olanaklarının büyük fırsatlar sunduğunu belirtti.

Kaynak: AA / Güncel

Türkiye Çınar İhracat Finans Ekonomi Güncel Haberler

Sırbistan, EURO 2024'ten çekilme tehdidinde bulundu

Sırbistan, EURO 2024'ten çekilme tehdidinde bulundu

Kızıldeniz'in ortasında dehşet! Husiler, dev Yunan gemisini saniyeler içerisinde batırdı

Kızıldeniz'in ortasında dehşet! Husiler, dev Yunan gemisini saniyeler içerisinde batırdı

Görüntü Mardin'den! 'Beni siz delirttiniz' diyerek sokakta üstsüz halde yürüdü

Görüntü Mardin'den! "Beni siz delirttiniz" diyerek sokakta üstsüz halde yürüdü

Bakmadan Geçme

EURO 2024 A Grubu puan durumu ne? EURO 2024 A Grubu'da kim çıktı? #129300 #9917 Bugün hangi maçlar var? EURO 2024 20 Haziran Perşembe maç programı! Danimarka İngiltere maçı CANLI izle! (EURO 2024) Danimarka İngiltere EURO 2024 maçını hangi kanal veriyor, şifresiz nereden izlenir? EURO 2024 maç özetleri full izle! EURO 2024 özetleri nasıl izlenir? 21 Haziran Cuma Hutbesi yayınlandı! 21 Haziran Cuma Hutbesi tam metni! İnstagram çöktü mü? İnstagram neden açılmıyor? 20 Haziran Perşembe İnstagram'da sorun mu var, neden yüklenmiyor? Danimarka İngiltere maçı CANLI izle! (EURO 2024) Danimarka İngiltere EURO 2024 maçını hangi kanal veriyor, şifresiz nereden izlenir? Slovenya Sırbistan maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) Slovenya Sırbistan maçı özeti! EURO 2024 Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Slovenya Sırbistan maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SONUCU! Slovenya Sırbistan maçı ne oldu? Slovenya Sırbistan maçı CANLI izle! (EURO 2024) Slovenya Sırbistan EURO 2024 maçını hangi kanal veriyor, şifresiz nereden izlenir? TRT 1 canlı maç izle! SLOVENYA SIRBİSTAN CANLI izle! TRT HD kesintisiz donmadan canlı yayın izleme linki! MİLLİ MAÇ NE ZAMAN? EURO 2024 Türkiye - Portekiz maçı hangi gün, saat kaçta, hangi kanalda? MasterChef CANLI izle! 2024 TV8 MasterChef 7. bölüm HD Canlı izleme linki var mı? Recep İvedik 1 ne zaman çıktı? Recep İvedik hangi otelde çekildi? Recep İvedik 1 ne zaman, nerede çekildi, hangi yıl çıktı? Recep İvedik konusu nedir, oyuncuları kimler? Recep İvedik hangi şehirde çekilmiştir?
CHP ile Yılmaz Özdil arasındaki gerilim tırmanıyor: Mahalle kabadayısı gibi efeleniyorsun, haddini bil

CHP ile Yılmaz Özdil arasındaki gerilim tırmanıyor: Mahalle kabadayısı gibi efeleniyorsun, haddini bil

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title