Elektrik Parası Ödemekten Bıkan Çoban Bisiklet Dinoması İle Elektrik Üretti - Haberler
Haberi Paylaş

Elektrik Parası Ödemekten Bıkan Çoban Bisiklet Dinoması İle Elektrik Üretti

İhlas Haber Ajansı - Güncel
 - Güncelleme:

Köyde eşiyle birlikte yaşayan bir çoban, elektrik parası ödemekten bıkınca geliştirdiği sistemle elektriği bedavaya getirdi.

Bursa'da köyde eşiyle birlikte yaşayan bir çoban Zekeriya Demir, elektrik parası ödemekten bıkınca bisiklet dinomasından geliştirdiği sistemle elektrik üretti. Çoban Demir böylelikle elektriği bedavaya getirmiş oldu.

Büyükorhan ilçesi Düğüncüler köyünde çobanlık yaparak geçimini sağlayan Zekeriya Demir, yaşadığı yerde yıllarca elektrik parası ödemekten bıkınca köyde oturduğu evin yanından akan dereden geliştirdiği sistemle elektrik üretmeyi başardı. Akan suyun kuvvetiyle dönen çarktan elektrik üreten Demir, bu elektriği kablolarla evine çekmeyi başardı.

ARTIK ELEKTRİĞE PARA ÖDEMİYOR

Hayatını çobanlık yaparak sağlayan ve pek geliri olmayan Zekeriya Demir, artık elektriğe para vermeden rahat rahat kullanıyor. Bulunduğu köyde herkes elektrik parası verirken bir tek o geliştirdiği sistem sayesinde elektriği bedavaya getirdi.

"NİYE BU SULAR BOŞUNA AKSIN?"

Hayvancılık yaparak geçimini sağladığını ifade eden Zekeriya Demir, "Köyde eşimle birlikte yaşıyoruz. Ben bu sistemi bisiklet dinomasıyla denedim. Sonra geliştirip bir arkadaşımla birlikte bu sistemi uygulamaya başladık. Burada akan sularımız vardı. "Niye bu sular boşuna aksın" diye düşündüm. Sudan elektrik üretmeyi başardım. Evimin ihtiyacı olan bir çok işte bu elektriği kullanabiliyorum. Burada baktığım keçilerimin sütleriyle peynir yaparak geçimimi sağlıyorum" dedi.

İhlas Haber Ajansı / Güncel

Zekeriya Demir, Büyükorhan, Yaşam, Ekonomi, Güncel, Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title