Gül: "Siyasal Reform Sürecini Sonuna Dek Sürdüreceğiz"

Gül: "Siyasal Reform Sürecini Sonuna Dek Sürdüreceğiz"

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Hükümet Olarak Avrupa Birliği'ne (AB) Tam Üyelik Yolunda Siyasal Reform Sürecini Sonuna Dek Sürdüreceklerini Söyledi.

Gül:

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, hükümet olarak Avrupa Birliği'ne (AB) tam üyelik yolunda siyasal reform sürecini sonuna dek sürdüreceklerini söyledi.

AB Troykası ile yarın görüşeceği Lüksemburg'a gelirken uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Abdullah Gül, ''Bizim, birçok ülkeden farkımız şu. Biz, eksikliklerin farkındayız. Aynı zamanda çok da mesafe aldık. Bazı şeyler, aldığımız mesafeyi gölgeliyor. Daha yapacaklarımız var ve bunları yapmakta kararlıyız'' dedi.

Türkiye'nin AB müktesebatının üstlenilmesi alanında büyük bir mesafe katettiğini belirten Gül, ''Serbest piyasa ekonomisine 1 yıl önce tam olarak geçmiş bir ülkeyiz. Bu konuda AB içindeki birçok ülkeden ve üye olma aşamasındaki ülkelerden çok daha ilerdeyiz'' diye konuştu.

Kıbrıs sorununun çözülmesini samimi olarak istediklerini kaydeden Gül, AB dönem başkanı Finlandiya'nın bu konuda KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat dahil tüm taraflarla görüşerek çıkış yolu aradığını, ortada bazı düşünceler olduğunu, ancak henüz kağıda dökülmüş birşey bulunmadığını söyledi.

''Ortada dolaşan bazı fikirler var ki onlar, Kıbrıs'ta kapsamlı bir çözümün bir parçasıdır, BM Genel Sekreteri'nin uğraşacağı konulardır'' diyen Gül, bununla birlikte Türkiye olarak yapıcı olacaklarını, AB'nin Kıbrıslı Türkler'e verdiği sözleri yerine getirmesini istediklerini kaydetti. Gül, ''Bu çerçevede çözüm bulunması için yapıcı olacağız, gelen fikirlere bakacağız. Ancak Kıbrıslı Türkler'in (evet) demiyeceği birşeye biz de (evet) demeyiz'' diye konuştu.

Gül, hükümet olarak en zor koşullar altında tam üyelik müzakereleri yaptıklarını belirterek, ''Adeta kış mevsiminde inşaat yapıyoruz. Çünkü bahar aylarını boşa geçirdik'' dedi ve geçmiş dönemlerde Türkiye'nin daha olumlu koşulları boşa harcadığını kaydetti.

Askerlerle hükümet arasındaki ilişkilerin eski Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök dönemindeki gibi uyum içinde gitmediği biçimindeki yorumların sorulması üzerine Gül, ''Öyle birşey söz konusu değil. Baştan anayasa ve kanunlar herkesi, herşeyi yerine koymuştur. Dolayısıyla herkes bu çerçevede sorumluluğunu biliyor. Çekişme ve gerginlik söz konusu değildir. Ama bunu böyle görmek isteyenler olabilir. Önümüzde önemli meseleler ve önemli fırsatlar var. Meseleleri çözebilmek ve fırsatları değerlendirmek için elbirliği içinde çalışmalıyız'' dedi.

Gül, ''28 Şubat sürecinin yeniden mi yaşandığı'' sorusuna, ''AB ile müzakerelere başlamış, tabularından kurtulmuş bir ülkeyi konuşuyoruz. 70 milyonluk bir ülke. Büyük ekstremler olabilir, farklı farklı, insanları şok edebilen görüntüler olabilir ama unutmayın ki bu ülke, AB ile müzakerelere başlamış bir ülkedir. 28 Şubat, Türkiye'nin siyasi tarihindeki dönemlerden biridir ve o dönem geride kaldı. Biz artık önümüze bakıyoruz'' diye konuştu.