Haberler » Spor » Galatasaray Maçında Kıyamet Kopartan Ofsayt Pozisyonu - Spor

Galatasaray Maçında Kıyamet Kopartan Ofsayt Pozisyonu

Alanyaspor ile Galatasaray'ın karşılaştığı mücadelede skor 2-2'ye geldikten sonra hakemin Galatasaray lehine verdiği ofsayt kararı tartışma yarattı.

Alanyaspor - maçında skor 2-2 olduktan sonra tartışmalı bir pozisyon yaşandı.

Alanyaspor'da Douglas, 63. dakikada ceza alanı içinde Muslera'yı geçmek isterken yerde kaldı ve penaltı bekledi. Ancak hakem oyunu durdurdu, pozisyon öncesinde ofsayt olduğu kararını verdi.

Bu kararın üzerine Alanyasporlu oyuncular ve yedek kulübesi ciddi itirazlarda bulundu.

PİERO'YA GÖRE POZİSYON OFSAYT DEĞİL

Maçtan sonra yayıncı kuruluşun pierosuna göre pozisyonun ofsayt olmadığı açıklandı.

BÜLENT YAVUZ;

63. dakikada kalkan bayrak çok kritik. Douglas, topu önüne alıp ceza alanına ilerlerken, G.Saraylılar ofsayt beklentisi içerisindeydiler. Ancak Kemal Yılmaz bayrak kaldırmayınca pozisyon devam etti. Ceza alanına girince topu Muslera'dan kaçıran Alanyalı oyuncu, Uruguaylı eldivenin ayak darbesiyle yerde kaldı. Herkes penaltı ve kırmızı kart beklerken, yardımcısının bayrağını gören Ümit Öztürk, ofsayt kararı verdi. Alanyalılar'ın yoğun itirazı vardı ama netice değişmedi. Ofsayt bayrağı kalkmamış olsaydı, hakem hem penaltı hem de kırmızı kart verecekti. Yeni değişen kurala göre, top için mücadele varsa, burada bariz gol şansını engellediği için sarı göstermesi gerekiyordu. Ancak burada top için mücadele yok. Çünkü Alanyalı oyuncu, topu kaçırıyor. Muslera topa değil, direkt ayağa vuruyor. Bariz gol şansı da var. Dolayısıyla kırmızı kart doğru bir karar olurdu. Bu hatalı bayrak hem maçın hem de düşme-şampiyonluk yarışı veren takımların kaderine tesir etti.

AHMET ÇAKAR;

G.Saray'ın risk aldığı dakikalarda Alanyaspor forveti geriden çıktı, Denayer ofsaytı net bir şekilde bozuyordu, kaleci Muslera ile karşı karşıya kaldı. Muslera da penaltıyı yapıverdi. Ama hakem yanlış kalkan bu bayrağı değerlendirip ofsayt verdi. Şayet burada karar doğru olsaydı, Muslera oyundan atılacak, G.Saray 10 kişi kalacak ve Alanyaspor da kullandığı penaltıyı gole çevirse maçı kazanacaktı. Üstelik Muslera haftaya oynanacak Beşiktaş derbisinde kalede olmayacaktı. Bazı hataları anlayabiliriz ama dün gece ofsayt diye kesilen o bayrağı anlayabilmek mümkün değil.

MUSTAFA ÇULCU;

Pozisyon ofsayt değil ve devam etmesi lazım. Aynı yardımcı 10 dakika sonra da bu kez ofsayt olan pozisyona bayrak kaldırmadı. (Emre Akbaba'nın pozisyonu) O yüzden belli ki yorgunluk var. Ama bu pozisyonun devamı tabiki ihtimallerin üzerine konuşamayız ama devamında çok vahim bir hadise var. Hem penaltı var, hem sarı kart var. Ama hakem bunu kesince bitti olay. O yüzden bu pozisyon unutulmaz diyorum. Aslında önce sonuna kadar pozisyonu devam ettirdi o yüzden başta söylerken bu pozisyon bu kararı şampiyonluğu da küme düşmeyi de etkileyecek çok kritik bir karar ve unutulmaz bir karar."

DENİZ ÇOBAN: "MUSLERA ATILMAZDI"

Eski hakem Deniz Çoban, pozisyon devam etse de Muslera'nın kırmızı görmeyeceğini belirtirke, "Ofsayt bayrağı kalkmasaydı, Muslera atılmazdı. Bariz gol şansı kuralı değişeli çok oldu!.." dedi ve Muslera'nın topa müdahale etmek için hamlede bulunduğunu vurgulayarak, "Muslera neden kırmızı kart görmezdi? İşte ıspatı. Kural kitabındaki ilgili bölüm. Muslera ayağını topla oynamak İçin uzatıyor..." ifadelerini kullandı.

Kaynak: Haberler.Com

Haber Videosu

: Galatasaray Maçında Kıyamet Kopartan Ofsayt Pozisyonu

Manşet

Haberler