Emekli Orgeneral Başer, Gazetecilerin Sorularını Yanıtladı

Emekli Orgeneral Başer, Gazetecilerin Sorularını Yanıtladı

Emekli Orgeneral Edip Başer, Bahçeşehir Üniversitesi'nin Düzenlediği "Terör Okulu" İsimli Toplantının Ardından Gazetecilerin Sorularını Yanıtladı. Başer Cebinde İstifa ile Dolaşmadığını Belirterek, "Herkes Bilsin, Ben Bugün 'Bu Görevi Bırakıyorum' Demiyorsam Eğer, Henüz Bazı Yapabileceğim Şeyler Olduğu Kanısındayım, Onun İçin Bırakmıyorum" Dedi.

Emekli Orgeneral Başer, Gazetecilerin Sorularını Yanıtladı

Emekli Orgeneral Edip Başer, Bahçeşehir Üniversitesi'nin düzenlediği "Terör Okulu" isimli toplantının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başer cebinde istifa ile dolaşmadığını belirterek, "Herkes bilsin, ben bugün 'bu görevi bırakıyorum' demiyorsam eğer, henüz bazı yapabileceğim şeyler olduğu kanısındayım, onun için bırakmıyorum" dedi.

Bir gazetecinin, "Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın koordinatörlük kurumu hakkındaki sözleri sizden aldığı bilgilere mi dayanıyor?" şeklindeki sorusu üzerine Başer, Başbakan Erdoğan'ın, henüz kendisiyle o konuda herhangi bir şey görüşmediğini, önümüzdeki günlerde bir görüşme olacağını söyledi. Başer, "Başbakan Erdoğan'ın sözleri benden alınan bilgilere dayanmıyor. Kendi takdirleridir" dedi. Başer, terör ve terör örgütü konusunun 30 yıldan fazla süredir sürdüğünü ve bu örgütün silahlı kanadıyla mücadele etmenin tamamen güvenlik güçlerinin işi olduğunu anımsatarak, şöyle konuştu:

"Benim görevim, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin bağımsız bir devlet sıfatıyla vereceği kararları etkilemez. Yani Türkiye Cumhuriyeti Devleti, bugün koşulları uygun ve kendi güvenliği için gerekli görüyorsa, sınır ötesi harekat dahil her türlü harekatı kararlaştırır ve bunun gereğini yapar. Benim uğraşım, bu tür verilecek kararların, yapılacak herhangi bir harekatın kolaylaştırılmasını sağlayacak arka plandaki diğer faaliyetlerdir. Çünkü bir terörden bahsediyorsanız, orada sadece dağda elinde silahlı adamdan söz etmiyorsunuz. O silahlı adama silahları sağlayan, o silahın attığı kurşunları temin eden lojistik sisteminden de söz ediyorsunuz. O silahların, iletişim araçlarının, mühimmatın, mermilerin, mayınların, bombaların, A-4 ve C-4'lerin satın alınmasında kullanılan paradan bahsediyorsunuz. Bu paranın hangi kanallardan geçerek bu örgüte ulaştığından söz ediyorsunuz. Bu örgüte sağlanan siyasi, psikolojik ve ekonomik destekten söz ediyorsunuz. Bunlar var bu işin gerisinde. Sadece dağdaki eli silahlı insanı yakalamakla, bertaraf etmekle terörün bütününü ortadan kaldırdığınızı zannederseniz, bunda çok yanılırsınız. Geçtiğimiz 30 sene bize bunun böyle olduğunu kanıtlamıştır."

Şimdi yapılması gerekenin, bütün bu alanlarda müşterek olarak bir bütünlük içerisinde hareket etmek olduğunu kaydeden Başer, kendisinin yapmaya çalıştığının da bu alanlardan sadece birkaçında ABD ile olanakları birleştirerek neler yapılabileceğinin araştırılması olduğunu anlattı. Başer, bu çalışmalar çerçevesinde bugüne kadar birçok konuda kararlar alındığını, bazı işlemlerin başlatıldığını ve bundan sonrası için de atılacak adımların tespiti üzerinde çalışmaları sürdürdüklerini kaydetti.

Yaptıkları her şeyi zamanı gelmeden açıklamalarının mümkün olmadığını, çünkü bu konunun ulusal güvenlikle ilgili bir konu olduğunu dile getiren Başer, ne yaptıklarını ve bundan sonra neler yapmayı planladıklarını açık seçik aktaramayacağını, bunun milletin güvenliği açısından bu safhada mümkün olmadığını söyledi. Bir gazetecinin, "Başbakan Erdoğan, bu konuda soyut adımlardan şikayetçi, somut adımlar beklediğini ifade ediyor. Ne zaman somut adımlar atılacak. Bu görevin, Türkiye'nin sınır ötesi operasyonunu engellediği iddia ediliyor" şeklindeki sorusu üzerine de Başer, bu görevin, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin sınır ötesi harekatı yapma kararını vermesini ve uygulamasını engelleyemeyeceğini kaydetti.

"CEPLERİMDE İSTİFAM FALAN YOK"

Kendisinin daha ilk günden, ilk görüşmede muhatabına gayet açık ve net bir şekilde, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin bağımsız bir devlet olduğunu, dolayısıyla kendi güvenliğinin gerekli kıldığı yer ve zamanda sınır ötesi harekat da dahil gereken kararları alacağını ve uygulayacağını ifade ettiğini anlatan Başer, muhatabının da "Bundan daha doğal bir şey olamaz" diye tepki verdiğini bildirdi.

Bir gazetecinin, "İstifayı düşündünüz mü, istifa etmek gündeminizde var mı?" sorusu üzerine de Başer, bu görevi üstlendiğinden beri birçok risk ve eleştirileri göğüslediğini ifade ederek, kendisinin hiç kimseden görev talep etmediğini, bu görevin kendisine çağrılarak önerildiğini belirtti. Başer, kısa bir durum değerlendirmesi yaptıktan sonra bu öneriyi, üzerinde çalışılmaya değer ve bu ülkeye bir hizmet olanağı olarak değerlendirdiğini ve bu nedenle kabul ettiğini anlattı. Bir gazetecinin, "Cebinizde istifayla dolaştığınız söyleniyor" şeklindeki ifadesi üzerine de Başer, "Ceplerimde istifam falan yok" karşılığını verdi.

Görevi kabul etmesinden bu yana birçok haber ve yazılar yazıldığını, bunların hepsinin kötü niyetli olmadığını, aralarında iyi niyetli olanların da bulunduğunu anlatan Başer, bilgiye dayalı her türlü eleştiriyi büyük saygıyla karşıladığını, ancak diğerlerinin kendisini çok üzdüğünü kaydetti. Başer, "Talepleriniz yerine getirilmezse istifa edeceğinizi söylediğiniz doğru mu?" sorusu üzerine de öyle bir şey söylemediğini belirtti.

Şu anda bir emekli tümgeneral ve bir emekli kurmay albay ile birlikte 3 kişi olarak çalıştıklarını ifade eden Başer, "Ne kimseden 13 kişi talebim oldu, ne de herhangi bir kişi böyle bir talebimi reddetti. Hiç kimsenin, 'burayı askeri karargaha çevirdiniz' gibi bir beyanda bulunmasına ne izin veririm, ne de böyle bir beyanda bulunulmasına fırsat veririm" diye konuştu. Bir gazetecinin, "Ocak ayında muhatabınızla yapılacak toplantıda ilerleme kaydedilmezse neler olur?" şeklindeki sorusu üzerine Başer, şunları kaydetti:

"Bu mekanizmaya bizim katılmamız siyasi otorite tarafından kararlaştırılmıştı. Siyasi otorite bu mekanizmaya katılmak istemiyorsa, biter. Benim açımdan da, herkes bilsin, ben bugün 'bu görevi bırakıyorum' demiyorsam eğer, henüz bazı yapabileceğim şeyler olduğu kanısındayım, onun için bırakmıyorum. Henüz ülkenin yararına şeyler var. Benim özel temsilciliğim, koordinatörlüğüm terörün bütününü ortadan kaldıracak bir çalışma değil. Ben geri planda ülkemin terörle mücadelesini kolaylaştıracak, başarısını artıracak çalışma yapıyorum. Hepsi bu" dedi.

(AS-AS-OK-Y)

Kaynak: İHA