Haberler

Türk Dünyası Mühendisler ve Mimarlar Birliği, Şuşa'yı "Türk Dünyası Kültür Başkentliği" için aday gösterdi

Güncelleme:

Türk Dünyası Mühendisler ve Mimarlar Birliği (TDMMB) Başkanı ve Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mücahit Demirtaş, Şuşa'yı "Türk Dünyası kültür Başkentliği" için aday gösterdiklerini belirterek, "Bir bakıma Şuşa'ya iadeiitibar olacak.

Türk Dünyası Mühendisler ve Mimarlar Birliği (TDMMB) Başkanı ve Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mücahit Demirtaş, Şuşa'yı "Türk Dünyası kültür Başkentliği" için aday gösterdiklerini belirterek, "Bir bakıma Şuşa'ya iadeiitibar olacak. Bu hamlenin Karabağ zaferimizi perçinleyeceğine inanıyorum." ifadelerini kullandı.

TDMMB'den yapılan açıklamaya göre, Birliğin Gazi Üniversitesi Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen 14. Olağan Genel Kurulu'nda Genel Başkanlığa, Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mücahit Demirtaş yeniden seçildi.

Divan Başkanlığını Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Musa Yıldız'ın yaptığı Genel Kurul'da, Genel Sekreterlik görevine, Birliğin Kurucu Genel Başkanı da olan İlyas Demirci tekrar getirildi.

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı Abdullah Eren, Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir de yeni dönemde yönetime giren isimlerden oldu.

Genel Kurul'da TDMMB'nin temel icra organı olan çalışma komisyonları da belirlendi. Bu kapsamda Genel Kurul tarafından 33 komisyon oluşturuldu. Birliğin Onursal Genel Başkanı olarak AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım yeniden seçildi.

"2 protokol imzaladık"

Mücahit Demirtaş, burada yaptığı konuşmada, bu yıl yükseliş dönemine geçeceklerini belirterek, faaliyet dönemi içinde yapılan çalışmaları anlattı.

Türk Dünyası'nın önde gelen kurum ve kuruluşlarıyla imzalanan protokollere değinen Demirtaş, "Türk Dünyası'nın müşterek şehircilik kültürünün geliştirilmesiyle Türk ve İslam eserlerinin tanıtılması, küresel ölçekte bilinirliğinin artırılması amacıyla kültür varlıklarımızın jeodezik, fotogrametrik ve lidar yöntemlerle üç boyutlu modellemelerinin yapılması konularında 2 protokol imzaladık." ifadesini kullandı.

Demirtaş, 2021'in "Uluğ Bey Yılı" olarak kutlanması için çalışmalar başlattıklarını ve bu kapsamda Özbekistan Büyükelçiliği ile ortak faaliyetlerin yapılmasını planladıklarını aktardı. Demirtaş, Türk Dünyası Kültür Başkenti etkinlikleri kapsamında "Hiva" açılış programında ve Buhara etkinliklerinde Türkiye'nin mega projelerinin tanıtımının yapılmasında da öncü olmak istediklerini vurguladı.

"Karabağ'ın yeniden inşasında görev almak için hazırız"

TDMMB olarak Şuşa'yı "Türk Dünyası Kültür Başkentliği" için aday gösterdiklerini bildiren Demirtaş, şunları kaydetti:

"Bir bakıma Şuşa'ya iadeiitibar olacak. Bu hamlenin Karabağ zaferimizi perçinleyeceğine inanıyorum. Ayrıca 2022'de Karabağ ve Bakü'de 'Türk Dünyası Kadim Şehirleri Vizyon İmar Yarışması Karabağ 100 Yıllık Planı Uluslararası Fikir Yarışması' düzenleyeceğiz. TDMMB olarak Karabağ'ın yeniden inşasında görev almak ve 100 yıllık planını gerçekleştirmek için bu konuda her türlü çalışmaya hazırız."

Kaynak: AA / Ekonomi

Mücahit Demirtaş Musa Yıldız Ekonomi Haberler

Avcılar'da erkekler tuvaletinde mide bulandıran olay! Linçten polis kurtardı

Avcılar'da erkekler tuvaletinde mide bulandıran olay! Linçten polis kurtardı

Avrupa'nın en büyük tarım bankası Rabobank Türkiye'den çekiliyor

Avrupa'nın en büyük tarım bankası Rabobank Türkiye'den çekiliyor

Trump'ın yeni rakibi Kamala Harris'e binlerce dolarlık bağış yaptığı ortaya çıktı

Trump'ın yeni rakibi Kamala Harris'e binlerce dolarlık bağış yaptığı ortaya çıktı

Bakmadan Geçme

UEFA ülke puanı sıralaması (GÜNCEL) 2024 UEFA ülkeler sıralaması Masterchef nerede çekiliyor? 2024 Masterchef stüdyosu nerede, çekimler nerede yapılıyor? Yaz dizileri 2024! Yaz dizileri neden yok? Bu yaz hangi diziler var? Ceyhun Kazancı kimdir? Kaç yaşında, nereli, hangi takımlarda çalıştı? Ceyhun Kazancı hakkında bilgiler Masterchef hangi günler var? 2024 Masterchef bu akşam var mı yok mu, hangi günler yayınlanıyor? 22-23 Temmuz Akaryakıt Fiyatları: Benzine, motorine, mazota zam veya indirim var mı, gelecek mi? Akaryakıt zammı ne zaman? 22-23 Temmuz bugün ve yarın hava nasıl olacak, yağış var mı? HAVA DURUMU! İstanbul'da yarın hava nasıl olacak, kaç derece? İSKİ İstanbul su kesintisi: İstanbul'da sular ne zaman gelecek? Üsküdar, Başakşehir, Sancaktepe 22-23 Temmuz İstanbul su kesintisi listesi! Az önce deprem nerede oldu? SON DAKİKA! Deprem şiddeti ve büyüklüğü kaç, nerede oldu? 22 Temmuz son depremler AFAD ve Kandilli listesi Ötenazi nedir? Ötenazi ne demek? Ötenazi sokak hayvanları yasasından çıkarılıyor mu? Çanakkale'de deprem mi oldu? Çanakkale'de son dakika deprem oldu! Deprem şiddeti ve büyüklüğü kaç, nerede oldu? Son depremler AFAD ve Kandilli listesi Kreatin saç döker mi? Kreatin saça ne yapar? Gaziantep GASKİ su kesintisi: Gaziantep'te sular ne zaman gelecek? Nizip, İslahiye, Nurdağı 22-23 Temmuz 2024 GASKİ su kesintisi listesi! Kadınlar evlendikten sonra sadece kendi soyadını kullanabilir mi? Evli kadın sadece kendi soyadını kullanabilir mi? Adana ASKİ su kesintisi: Adana'da sular ne zaman gelecek? Tufanbeyli, Aladağ, Saimbeyli 22-23 Temmuz 2024 Adana su kesintisi listesi!
Tayvan'ın en büyük askeri tatbikatı başladı! Yapay zekaya çok kritik bir görev verdiler

Tayvan'ın en büyük askeri tatbikatı başladı! Yapay zekaya çok kritik bir görev verdiler

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title