Haber : Bakan Muş, dolardaki düşüş sonrası talimat verdi! 81 ilde marketlere fahiş fiyat denetimi - Haberler

Haberi Paylaş

Bakan Muş, dolardaki düşüş sonrası talimat verdi! 81 ilde marketlere fahiş fiyat denetimi

Ticaret Bakanı Mehmet Muş'un talimatı ile döviz kurundaki düşüşün fiyatlara yansıyıp, yansımadığını tespit etmek için marketlerde denetim başlatıldı. Ürün fiyatlarının ne zaman değiştiği ve raf ile kasa arasında fark olup olmadığı incelendi.

Ticaret Bakanlığı ekipleri, döviz kurunun düşmesinin ardından marketlerde fiyat farkını tespit etmek için denetim yaptı. Ticaret Bakanlığı İç Ticaret Genel Müdür Yardımcısı Adnan Benli ve beraberindeki heyet, çalışmalar kapsamında Ankara'daki marketi denetledi.

Ticaret Bakanlığı'ndan marketlerde 'fahiş fiyat' denetimi! Etiketler tek tek inceleniyor

EN YÜKSEK SEZA 143 BİN LİRAYA ÇIKACAK

Şikayetler üzerine denetim yaptıklarını vurgulayan Benli, "Denetim kapsamında temel gıda ve ihtiyaç maddeleri, temizlik ürünleri, sebze ve meyveler başta olmak üzere denetim yapıyoruz. Denetimlerde fahiş fiyat uyguladığını değerlendirdiğimiz ürünlere yönelik tedarikçi ya da üretici firma satış faturalarını alarak bakanlığımız bünyesindeki Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu'na intikal ettiriyoruz. Kurul, yaptığımız tespitler ve sunduğumuz belgeler neticesinde inceleme yaparak fahiş fiyat artışı olan işletmeye cezai işlem uygulamaktadır. Hali hazırda 2021 yılı uygulanan ceza, her bir ürün için 10 bin 900 liradır. En fazla ceza da 109 bin uygulanmaktadır ancak yeni yılda bu ceza oranları yeniden değişeceği için bir ürün için en düşük ceza 14 bin 860 lira, en fazla da 143 bin 860 lira ceza olarak uygulanacaktır" diye konuştu.

Ticaret Bakanlığı'ndan marketlerde 'fahiş fiyat' denetimi! Etiketler tek tek inceleniyor

"81 İLDE DENETİM YAPILIYOR"

İç Ticaret Genel Müdür Yardımcısı Benli, vatandaşın haksız fiyat artışına karşı şikayette bulunabileceğini vurgulayarak, "Vatandaşlarımız, bakanlığımızın 'Haksız Fiyat Mobil Uygulaması', 'Alo 175 Tüketici Hakları' ya da doğrudan ticaret il müdürlüklerimiz üzerinden şikayette bulunabileceklerdir. Bakanlığımızca özellikle döviz kuru nedeniyle yaşanan fiyat artışları nedeniyle 81 ticaret il müdürlüğümüz tarafından tüm ülke çapında denetimler yapılmaktadır. Denetimler devam edecektir" dedi.

Ticaret Bakanlığı'ndan marketlerde 'fahiş fiyat' denetimi! Etiketler tek tek inceleniyor

Demirören Haber Ajansı / Şifanur Sansar - Ekonomi

Ticaret Bakanlığı Döviz Kuru Ticaret Ankara Ekonomi Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (5)

Yasin KILIÇ:

Sadece büyük zincir marketler değil, her şehrin yerel zincir marketleri de denetlenmeli.. esas onlar gözden kaçıyor..

Eğrioturdoğrukonuş:

Bakın marketler cezayı hak ediyor. Örnek ketçap. yerli ürün bir ketçap... bu ketçap bu yaz tarladan çıkan domateslerle üretildi ne alaka dolar da sonbahardaki fiyatın neredeyse iki katı ücrete etiket koyuyorsun rafta?

Pan River:

Ben de zincir marketlere giriyorum fiyatları vatandaş olarak Demetli yorum çalışanlarda beni Denetleyici zannediyor

Tüm 5 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Demirören Haber Ajansı kurumudur.
title