Haberler

Ticaret Bakanı Ömer Bolat: Gümrüklerde yerli teknolojili cihazlarla kaçakçılıkla mücadele daha etkin olacak

Güncelleme:

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, gümrük ve havalimanlarında yerli teknolojili cihazlarla kaçakçılıkla mücadele faaliyetlerinin daha etkin yürütüleceğini belirtti. Milli Tarama Sistemleri (MİLTAR) projesi kapsamında 9 bagaj x-ray sistemi havalimanlarına tahsis edildi. Yıl sonuna kadar ise 2 yarı sabit araç ve konteyner tarama sistemi, 325 dedektör köpek takip cihazı, 20 araç altı görüntüleme sistemi, 3 vücut tarama sistemi ve 425 kapan takip sistemi gümrük sahalarına tahsis edilecek.

TİCARET Bakanı Ömer Bolat, gümrük ve havalimanlarında yerli teknolojili cihazlarla kaçakçılıkla mücadele faaliyetlerinin daha etkin yürütüleceğini belirterek, Milli Tarama Sistemleri (MİLTAR) projesi kapsamında 9 bagaj x-ray sisteminin havalimanlarına tahsis edildiğini, yıl sonuna kadar 2 yarı sabit araç ve konteyner tarama sistemi, 325 dedektör köpek takip cihazı, 20 araç altı görüntüleme sistemi, 3 vücut tarama sistemi ve 425 kapan takip sisteminin daha gümrük sahalarına tahsis edileceğini açıkladı.

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, gümrüklerdeki modernizasyon çalışmalarına ilişkin DHA'ya açıklamalarda bulundu. Bakan Bolat, gümrüklü sahalarda kapılar, havalimanları ve limanlarda yolcu geçişlerini konforlu yapması, ticaretin güvenli ve hızlı bir şekilde yapılması için Edirne'deki Pazarkule Sınır Kapısı ve Ardahan'daki Türkgözü Sınır Kapısı'nın modernizasyon çalışmalarının tamamlandıktan sonra hizmete açıldığını söyledi. Kaçakçılıkla mücadelede, tespit yeteneğini daha da güçlendirmek amacıyla çalışmalara son hızla devam edildiğini belirten Bakan Bolat, "Bu kapsamda, 2019 yılında başlattığımız 2022'de ilk prototipi üretilerek test aşamasını başarıyla geçen ilk yerli ve milli x-ray araç ve konteyner tarama sistemi projemiz olan MİLTAR projesi kapsamında, seri üretimleri gerçekleşen sistemlerden Habur Gümrük Kapısı'na 2, Öncüpınar Gümrük Kapısı'na 1 sistem kurularak faaliyete alındı. Ayrıca; Kapıkule Gümrük Kapısı'na tahsis edilen 2 sistemden ilk sistem faaliyete alınmış olup, diğer sistem için sahada altyapı çalışmaları devam ediyor" diye konuştu.

'DIŞ TİCARET DENGESİNE OLUMLU KATKI SAĞLAYACAK'

Bolat, adet başına maliyeti yaklaşık 2 milyon dolar olan sistemlerin, seri üretimle birlikte ithalata konu olmaktan çıkarılmasının hedeflendiğini söyledi. Artan seri üretimle birlikte bir ihracat potansiyeli haline de geleceğini aktaran Bolat, dış ticaret dengesine olumlu katkı sağlayacağını aktardı.

'MİLTAR OLDUKZÇA ÖNEMLİ YARDIMCILARIMIZDAN OLACAK'

Kaçakçılıkla mücadele faaliyetlerinin, gümrüklü sahaların donatılacağı yerli teknolojili cihazlarla daha da etkin şekilde yürütüleceğini kaydeden Bolat, "Bakanlığımızın önemli bir ilkesi olarak bir taraftan yasal ticaretin mümkün mertebe kesintiye uğramadan seri şekilde sürdürülmesi; fakat yasa dışı ticaretle de tavizsiz şekilde mücadele edilmesi hususunda MİLTAR oldukça önemli yardımcılarımızdan birisi olacak. Ayrıca, proje kapsamında üretim ve tedarik zincirine katılacak yerli firmaların tecrübe ve bilgi birikimlerini geliştirecek olmaları sebebiyle firmalarımızın bu sektörde uluslararası alanda rekabet gücü önemli ölçüde artacak. MİLTAR projesi kapsamında, 2023 yılının geriye kalan döneminde 2 adet daha yarı sabit araç ve konteyner tarama sistemi gümrüklü sahalarda kullanıma alınacak. 2023 yılında 9 adet bagaj x-ray sisteminin bakanlığımıza teslimi yapılmış olup, sistemlerin Sabiha Gökçen Havalimanı (2 adet), İzmir Adnan Menderes Havalimanı (1 adet), Adana Şakirpaşa Havalimanı (1 adet), Antalya Havalimanı (1 adet), Esenboğa Havalimanı (2 adet), Kars Havalimanı (1 adet) ve Kayseri Havalimanı'na (1 adet) tahsisleri yapılmıştır" ifadelerini kullandı.

Önümüzdeki süreç içerisinde dedektör köpeklerin performans takibinin yapılması amacıyla alınan 325 dedektör köpek takip cihazının teslim edileceğini bildiren Bolat, 20 araç altı görüntüleme sistemi, kıyafet altında gizlenmiş eşyaların tespitini herhangi bir fiziki müdahale olmadan tespit eden 3 vücut tarama sistemi, lojistik araçlarda riskli durumların izlenmesini sağlayacak 425 kapan takip sisteminin (gümrüklü eşya ve nesne takip sistemi) 2023 sonuna kadar tesliminin beklendiğini açıkladı.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Ekonomi

Kaçakçılıkla Mücadele Ömer Bolat Ömer Kaçakçılık Teknoloji Ekonomi Haberler

İstanbul'da akılalmaz saldırı! Parkta oturan 2 gencin yanına yaklaşıp kurşun yağdırdı

İstanbul'da akılalmaz saldırı! Parkta oturan 2 gencin yanına yaklaşıp kurşun yağdırdı

Vergi paketi komisyonda kabul edildi! En düşük emekli aylığı artıyor

Vergi paketi komisyonda kabul edildi! En düşük emekli aylığı artıyor

TBMM'de işe başlayan kızıyla ilgili soru Destici'yi kızdırdı! Canlı yayında ortam gerildi

TBMM'de işe başlayan kızıyla ilgili soru Destici'yi kızdırdı! Canlı yayında ortam gerildi

Bakmadan Geçme

Kübra Par kimdir? Kübra Par ve Mustafa Destici canlı yayında neden tartıştı, ne oldu? 19 Temmuz 2024 Cuma namazı saat kaçta kılınacak? Diyanet il il cuma namazı vakitleri! CUMA MESAJLARI 19 Temmuz| Resimli, dualı, hadisli, anlamlı cuma mesajları Hasan Arat kimdir? Beşiktaş Jimnastik Kulübü Başkanı Hasan Arat kaç yaşında, nereli? Bülent Ersoy, Dünya Güzellerim Tatilde programından ayrıldı mı? Bülent Ersoy programdan neden ayrıldı? 2024 MASTERCHEF ANA KADRO YARIŞMACILARI | MasterChef ikinci turda ilk önlüğün sahibi kim oldu? 19 TEMMUZ HAMSTER KOMBAT GÜNLÜK ŞİFRE KOMBO | Hamster Kombat yeni şifre ne, nasıl kullanılır? Hamster Kombat nedir? Galatasaray- Trencin maçı kaç kaç bitti? Galatasaray- Trencin hazırlık maçından kareler 19 TEMMUZ TV YAYIN AKIŞI: Bugün televizyonda neler var? KANAL D, SHOW TV, ATV, TV8, TRT1, NOW 19 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 19 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 19 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 19 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Eyüp, Üsküdar, Pendik elektrik kesintisi! 19 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 19 Temmuz İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir elektrik kesintisi!
Ne diyeceği merak konusuydu! Seçimi kaybeden Büyükekşi'den tek cümlelik veda

Ne diyeceği merak konusuydu! Seçimi kaybeden Büyükekşi'den tek cümlelik veda

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title