Haberler

TBMM KİT Komisyonunda DHMİ'nin 2019 ve 2020 hesapları görüşüldü

Abone Ol

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü (DHMİ) 2019-2020 dönemi hesapları, TBMM KİT Komisyonunda görüşüldü.

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü (DHMİ) 2019-2020 dönemi hesapları, TBMM KİT Komisyonunda görüşüldü.

DHMİ Genel Müdürü Hüseyin Keskin, Komisyonda yaptığı sunumda, Türkiye'de havalimanlarının işletilmesi ile Türk hava sahasındaki hava trafiğinin düzenlenmesi ve kontrolü görevinin kuruluş tarafından yerine getirildiğini belirtti.

Sivil hava trafiğine açık 57 havalimanının bulunduğunu ifade eden Keskin, bu havalimanlarının 50'sinin DHMİ tarafından işletildiğini kaydetti.

Keskin, uçuşların emniyetli ve düzenli bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlamaya yönelik hava seyrüsefer hizmetlerinin 33'ü radar sistemi olmak üzere toplam 406 hava seyrüsefer yardımcı sistemiyle 24 saat kesintisiz olarak verildiğini vurguladı.

Türkiye'nin 2021 yılı verilerine göre yolcu trafiği bazında Avrupa'da ikinci, dünyada altıncı sırada yer aldığını anlatan Keskin, 3 havalimanının yolcu trafiği bazında Avrupa'da ilk 10'da, dünyada ilk 50'de yer aldığını belirtti.

Hüseyin Keskin, Kovid-19 salgınının havacılık sektörüne etkilerini azaltmak amacıyla 10 Şubat 2021 tarihli Cumhurbaşkanı Kararı doğrultusunda, DHMİ tarafından işletilen havalimanlarında hizmet veren hava yolu, yer hizmet kuruluşları ile ticari hacim işleten kişi ve kuruluşlara tahsisli mahallere ait Nisan-Aralık 2020 dönemi kira bedellerinin iptal edildiğini anımsatarak, söz konusu mahaller için Ocak 2021-Aralık 2022 dönemine ait kira bedellerine 2 yıl boyunca yüzde 50 oranında indirim uygulanmaya başlandığını söyledi.

Genel Müdür Keskin, DHMİ tarafından yapımı tamamlanan, devam eden ve planlanan yatırım projeleri hakkında da bilgiler verdi.

Sunumun ardından söz alan CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, İstanbul Havalimanı'nın 2019, 2020, 2021 yılı kira bedellerinin 2043 yılına kadar ertelendiğini belirterek, "Ne hakla kimin parasını ne için ertelediniz? Bu kadar paramız varsa Meclis neden ek bütçe için toplanıyor? Siz İGA'da İcra Kurulu başkanlığı yaptınız mı? Şimdi DHMİ Genel Müdürüsünüz. Daha önceki Genel Müdür Funda Ocak bu erteleme protokolünü imzalıyor. Sonra oğlu İGA'da üst düzey işe giriyor. 84 milyonun hakkını koruyacak Genel Müdürün İGA'da İcra Kurulu Başkanı olup sonra DHMİ Genel Müdürü olması etik değil." diye konuştu.

CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz da Zafer Havalimanı'nda verilen yolcu garantileri hakkında verileri paylaşarak, 2020 yılında hata payının yüzde 99 olduğunu, bunun için yüklenici firmaya uçmayan yolcular nedeniyle 6,7 milyon avro ödeme yapıldığını ifade etti. Havalimanının faaliyete geçtiği dönemden bu yana şirkete uçmayan yolcular nedeniyle toplamda 55 milyon 132 bin avro ödendiğini kaydeden Yavuzyılmaz, söz konusu kamu zararının tespit edilerek gerekli işlemlerin yapılması için DHMİ'nin suç duyurusunda bulunması gerektiğini dile getirdi.

Görüş ve önerilerin sunulmasından sonra DHMİ'nin 2019 ve 2020 yılı hesapları ibra edildi.

Kaynak: AA / Ekonomi

Ekonomi Güncel Haberler

Bakmadan Geçme

Hususi araçlarda kış lastiği zorunlu mu 2023? Hususi araçlara kış lastiği zorunlu mu? Kış lastiği zorunluluğu kimleri kapsıyor? CAN GÜRZAP NEDEN ÖLDÜ, ne zaman öldü? Can Gürzap kimdir, kaç yaşında, nereli, hastalığı neydi? 3 ARALIK NE GÜNÜ? 3 Aralık ne olarak kutlanıyor, anılıyor? 3 Aralık Dünya Engelliler Günü mesajları ve önemi! Tarih belli oldu! GTA 6 FRAGMAN YAYINLANDI MI? Gta 6 fragman yayınlanma tarihi belli oldu! Gta VI (6) fragman izle! Dursun Ali Erzincanlı kimdir, nerelidir, kaç yaşındadır? Dursun Ali Erzincanlı şiirleri! Güneş doğduktan sonra sabah namazı kılınır mı DİYANET? Sabah namazı güneş doğduktan kaç dakika sonra kılınır DİYANET? CUMARTESİ GÜNÜ ECZANELER AÇIK MI? 2 Aralık 2023 Eczane çalışma saatleri! Tesla Cybertruck Türkiye fiyatı ne kadar, belli oldu mu? Cybertruck özellikleri neler, içi nasıl? Yalı Çapkını YENİ BÖLÜM (48. BÖLÜM) İZLE! Yalı Çapkını yeni bölüm ne zaman başlıyor, bu akşam var mı? Ümit Özdağ hakkında neden soruşturma başlatıldı? Porshce CEO'su Nazif Mehmet Yazıcı kimdir? 2 Aralık Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 2 Aralık İstanbul elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER İstanbul'da elektrikler ne zaman gelecek? 2 Aralık Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Amardeep Anand kimdir? MasterChef Şef Amardeep Anand kaç yaşında, nereli, mesleği ne?
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title