Haberi Paylaş

Son Dakika! Erzincan'ın İliç ilçesinde çevre kirliliğine neden olan altın madeni işletmesinin faaliyeti durduruldu

Ekonomi Haberleri

Son dakika! Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Erzincan'ın İliç ilçesinde bulunan altın madeni işletmesinin faaliyetini çevreye sızan siyanür nedeniyle durdurdu. Bakanlığa bağlı ekipler bölgedeki analiz çalışmalarına hız kesmeden devam ederken, çalışmalar bitene kadar tesisin faaliyet göstermesine izin verilmeyecek.

Erzincan İliç ilçesinde bulunan Çöpler Altın Madeninde patlayan boru nedeniyle Fırat Nehri ve İliç Barajı'na siyanür sızdı. Siyanür havuzundaki sızıntı nedeniyle Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı altın madeni işletmesinin faaliyetlerini durdurma kararı aldı.

İşletmenin solüsyon boru hatlarında 21.06.2022 tarihinde yaşanan arıza neticesinde meydana gelen Çevre Kanunu'na istinaden Bakanlığa bağlı Çevre Denetim Ekipleri bölgeye sevk edilmiş ve "en üst sınır" olan 16 Milyon 441 Bin Türk Lirası idari para cezası uygulanmıştı. Gerekli adli soruşturmanın yapılması için Cumhuriyet Başsavcılığı'na da suç duyurusunda bulunulmuştu.

Bakanlık gözetiminde gerçekleştirilen acil müdahale sonrası temizleme çalışmalarının yeterli olup olmadığının tespit edilmesi amacıyla Çevre Laboratuvarı tarafından alınan 27 adet numunenin analizleri sürdürülüyor.

Öte yandan benzeri olayların yaşanmaması için ilave çevresel iyileştirme çalışmalarının tamamlandığı Bakanlık denetim ekiplerince tespit edilene kadar tesisin faaliyet göstermesine müsaade edilmeyecek. Bakanlık, firmaya 2872 sayılı Çevre Kanunu'na istinaden "en üst sınır" olan 16 milyon 441 bin Türk Lirası idari para cezası uygulamış ve gerekli analizleri yapmak üzere numuneler toplamıştı.

Haberler.com - Ekonomi

Erzincan İliç Ekonomi Güncel Haberler Son Dakika

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (17)

İnci Tozu:

Olan oldu. Fırat Nehri'ne karıştı zehir. Başka ülke olsa o şirket bir daha adımını atamazdı o ülkeye bizdekiler zahmet edip durdurmuşlar ara vermişler. Kanser hortlayınca göreceğiz bunların hepsi vebal.

mavii1989:

FALİYET SADECE DURDU ÇÜNKÜ ONLAR BÜYÜK YAPTIRIM UYGULANMAZ AMA SİZ GÖLE BİRSEY ATSANIZ MÜHEBBET YERSİNİZ BURASI TÜRKİYE

Ic Minnak:

ABD/Kanada firmasi gonlune gore mi kazi yapiyormus? Altin ugruna kim vermis buralari?

Tüm 17 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title