Son dakika: Dövizdeki artış sonrası benzine büyük zam! Fiyat 11 lira sınırına dayandı - Haberler
Haberi Paylaş

Son dakika: Dövizdeki artış sonrası benzine büyük zam! Fiyat 11 lira sınırına dayandı

Haberler.com - Mesut Şahin - Ekonomi
 - Güncelleme:

Son dakika: Dolar kurundaki artış akaryakıt fiyatlarına zam olarak yansımaya devam ediyor. Bu gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere benzinde 56 kuruş fiyat artışı oldu. Zammın ardından benzinin litresi İstanbul'da 10,89'dan, Ankara ve İzmir'de 10,98'den satılacak.

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS), bu gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere benzinin litre fiyatına 56 kuruş zam yapılacağını duyurdu.

EPGİS'ten yapılan açıklamada, "Akaryakıt ürünlerinde fiyat artışı 17/12/2021 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere; benzinde 56 kuruş pompa satış fiyatlarına yansıyacak şekilde artış olmuştur." denildi.

Zammın ardından Ankara ve İzmir'de ortalama 10,42 liradan satılan benzinin litre fiyatı 10,98 lira olacak. Benzinin litresi İstanbul'da 10,33 liradan 10,89 liraya çıkacak.

Merkez Bankası'nın seri faiz indirimlerine gitmesiyle Türk lirasında yaşanan tarihi değer kayıpları, akaryakıt ve birçok üründe zam yağmuruna neden oldu.

Akaryakıt fiyatları, Türkiye'nin de dahil olduğu Akdeniz piyasasındaki işlenmiş ürün fiyatlarının ortalaması ile dolar kurundaki değişiklikler baz alınarak rafineriler tarafından hesaplanıyor. Bu hesaplama sonucunda dağıtım firmalarınca uygulanan fiyatlar, rekabet ve serbesti nedeniyle şirketler ve kentlere göre küçük değişiklikler gösterebiliyor.

Mesut Şahin
mesut.sahin@haberler.com Haberler.com - Ekonomi

Benzin, Ekonomi, Güncel, Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (8)

Mehmet kuru :

Nasıl bir savaş olduğunu hala anlamdınız mı . Amaçları Tayyip Erdoğan’ı indirmektir . Oyun hep aynı . Bizi bır Irak bir Suriye yapacaklar .

Çınar Saraç:

Bu millet en iyisini hak ediyor benzin 3 TL olsa ucuz diye almazlar pahalı benzin alıp binmeyi hak ediyor, benzin 30 TL olsun

Murat Şengezer:

Çok güzel ohhhhh

Tüm 8 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title