Haberi Paylaş

Moody's, Türkiye'nin kredi notunu düşürdü

Ekonomi Haberleri

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 2 yıl önce "Puanlamalarınızın kıymet-i harbiyesi yok" dediği uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Türkiye'nin kredi notunu "B2"den "B3"e düşürdü. Yapılan açıklamada not görünümünün ise "negatif"ten "durağan"a çevrildiği duyuruldu.

Moody's, Türkiye ekonomisine ilişkin takvim dışı değerlendirmeye gitti. Kredi derecelendirme kuruluşundan yapılan açıklamada, Türkiye'nin kredi notunun "B2"den "B3"e düşürüldüğü, kredi notu görünümünün "negatif"ten "durağan"a çevrildiği bildirildi.

Açıklamada, Türkiye'nin dış pozisyonunun özellikle artan enerji fiyatlarının bir sonucu olarak beklenenden daha fazla baskı altında olduğu aktarıldı.

Küresel ortamın daha zorlu hale geldiği belirtilen açıklamada, ülke ekonomisinin bu yıl yüzde 4,5 ve gelecek yıl yüzde 2 büyümesinin beklendiği kaydedildi.

Moody's, mayıs ayında yayımladığı tahminlerde, Türkiye ekonomisinin bu yıl yüzde 3,5 ve gelecek yıl yüzde 4 büyüyeceğini öngörmüştü. Daha önce takviminde Türkiye için değerlendirme tarihi 27 Mayıs olarak belirtilen Moody's, bu tarihte ülkenin kredi notuna ilişkin güncelleme yapmamıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2 yıl önce yaptığı bir konuşmada kredi derecelendirme kuruluşlarını eleştirmişti. Erdoğan, not indirimi hakkında "Puanlamalarınızın kıymet-i harbiyesi yok." demişti.

Kaynak: AA / Dilara Zengin Okay - Ekonomi

Togo Cumhuriyeti Türkiye Ekonomi Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (3)

Ic Minnak:

Hala notumuzun olmasi bile heyecan verici :P

seyfullah aydın:

çok doğru çünkü bu yüzden artan risk piriminden dolayı dışarıdan aldığımız kredi faizlerimizin fahiş derecede artan bedelini bazıları değil millet ödüyor

seyfullah aydın:

o kıymeti harbiyesi olmayan puanlarla biz yüzde yetmiş seksen başkaları yüzde iki,üç faiz ödüyor gelmesini istediğiniz yabancı yatırımcı bu puanara bakıp geliyor o yüzden bu puanlama çok önemli buna ihtiyacımız var bu ülkede herkes sülalece yükünü tutmuş değil

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.
title