Haberler

500 ve 1000 TL'lik banknotlar mı geliyor? Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan cevapladı

Güncelleme:

Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan, 500 ve 1000 liralık banknotların çıkıp çıkmayacağına dair iddialara yanıt verdi. Karahan, üst banknotlara ihtiyaç olup olmadığının teknik analizler sonucu belirleneceğini ve bu konuda birimlerin çalıştığını belirtti.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Fatih Karahan, 500 ve 1000 liralık banknotlara ihtiyaç olacağına ilişkin iddialara son noktayı koydu. Karahan, üst banknotlara ihtiyaç olup olmadığının teknik analizler sonucu ortaya çıktığını belirterek, bu konuda birimlerin çalıştığını ifade etti. Karahan, bir karar verildiğinde bunun kamuoyuyla şeffaflık çerçevesinde paylaşılacağını ifade etti.

Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan, dün TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda yaptığı sunumunda enflasyon hedefinden TÜİK verileri, tasarruf tedbirlerine kadar pek çok konuda açıklama yaptı. Karahan, 1000 ve 500 TL'lik banknotlarla ilgili sorulan soruyu da cevapladı.

500 VE 1000 TL'LİK BANKNOT ÇIKACAK MI?

Sunum sonrası milletvekillerinin sorularını cevaplayan Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan, 500 ve 1000 liralık banknotlara ihtiyaç olacağına ilişkin sorulan soruya da açıklık getirdi.

Karahan, şunları kaydetti:

"Bu kapsamda, küpür kompozisyonunu sizin dediğiniz şekilde ve farklı göstergelerle yakından takip ediyoruz. Üst banknota ihtiyaç olup olmadığı teknik analizler sonucunda ortaya çıkıyor, bu konuda birimlerimiz çalışıyor, incelemelerimiz devam ediyor. Bir karar verildiğinde, bu, kamuoyuyla şeffaflık çerçevesinde paylaşılacaktır."

Kaynak: Haberler.com / Ekonomi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Merkez Bankası Merkez Bankası Fatih Karahan Fatih Karahan Finans Ekonomi Haberler

Trump'ın yeni rakibi Kamala Harris'e binlerce dolarlık bağış yaptığı ortaya çıktı

Trump'ın yeni rakibi Kamala Harris'e binlerce dolarlık bağış yaptığı ortaya çıktı

Tayvan'ın en büyük askeri tatbikatı başladı! Yapay zekaya çok kritik bir görev verdiler

Tayvan'ın en büyük askeri tatbikatı başladı! Yapay zekaya çok kritik bir görev verdiler

Fenomen Danla Bilic, futbolcu Doğan Alemdar'la aşk yaşamaya başladı

Fenomen Danla Bilic, futbolcu Doğan Alemdar'la aşk yaşamaya başladı

İçerisi eksi 10 derece! Sıcaktan bunalan vatandaşlar Buzluk mağarasına akın etti

İçerisi eksi 10 derece! Sıcaktan bunalan vatandaşlar Buzluk mağarasına akın etti

500

Yorumlar (11)

mhmt Asln:

İhtiyaç olduğunu sağır sultan biliyor.

171
5
yanıtYanıtla
İSKOÇYALI:

Yav kardeşim ATM'ler 5-10-20 TL'yi neden kabul etmiyor çünkü 5-10-20 TL gazete kağıdı oldu yani 1000 TL'lik banknotlara ihtiyaç var.

146
2
yanıtYanıtla
Muzaffer GÜNAYDI:

Tabiki de ihtiyaç var. Hemde son iki senedir ihtiyaç var. Bu gidişle siz 500 ve 1.000 TL lik banknotlara karar verene kadar 5.000 ve 10.000TL lik banknotlara ihtiyaç olacak. Piyasanın hızlı yükselişine akıl sır erecek gibi değil.

112
4
yanıtYanıtla
Beran GÜL:

Eskiden 10.000 TL ile sakız alırdık, o günleri görecek miyiz acaba?

yanıt20
yanıt1
Nayci İbrahim:

Nasıl olsa harcanıyor.Enflasyon canavarı için fark etmiyor.Ha beşyüz,ha bin.İkiyüz zaten pul oldu...

90
4
yanıtYanıtla
Mahmut Akbaba:

2000 ve 5000 TL'lik banknot dahi çıkmalı. Develüasyon o kadar ileride. Hatta 5, 10 ve 20 TL lerin de madeni para olacak çıkması gerekir.

82
3
yanıtYanıtla
sade vatandaş:

ne analizi yakında ekmek bile iki yüzlira olacak hala 500lük 1000lik çıkarıp çıkarmayacaklarını analiz edeceklermiş bırakın binliği on bin liralık çıkaraları lazım oda bu enflasyonda değerini belki bir iki gün korur

46
7
yanıtYanıtla
Aras Yılmaz:

Yaşımız genç ama şimdi bazı şeyleri yeni anlıyoruz zamanında 6 sıfır demek bundan dolayı atıldı enflasyon öyle değersizleştirmis ki parayı o sıfırlar milyonlara ulaşmış ve çözümü sıfır atmakta buldular bir nevi halkı uyutma taktiği. Şuan da gidişat böyle görünüyor 10 yıl sonra yine sıfır atılabilir paradan.

27
4
yanıtYanıtla
Ercan içerik:

ihtiyaç var ihtiyaç var ihtiyaç var var ulu var acil acil

17
1
yanıtYanıtla
Tefen Yolları:

kağıttan taşarruf

6
0
yanıtYanıtla
Tüm 11 yorumu okumak için tıklayın Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title