Haber : Gözler asgari ücret zammına çevrilmişken simite yüzde 25 zam geldi - Haberler

Haberi Paylaş

Gözler asgari ücret zammına çevrilmişken simite yüzde 25 zam geldi

 - Güncelleme:

Milyonlarca insanın gözü, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından bugün açıklanması beklenen asgari ücrete ek zam oranına çevrildi. Alım gücü düşen vatandaş dört gözle bu zammı beklerken İstanbul'dan ise bir zam haberi daha geldi. Kentte 4 liradan satılan 100 gramlık simitin fiyatı, 5 liraya yükseldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ara zam yapılması talimatı sonrası toplanan Asgari Ücret Tespit Komisyonu dün ikinci toplantısını gerçekleştirdi. Asgari ücretin bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanması bekleniyor.

Belirlenen rakamı açıklaması için gözler Cumhurbaşkanı Erdoğan'a çevrilmişken Resmi Gazete'de Asgari Ücret Yönetmeliği ile ilgili karar yayımlandı. Resmi Gazete'de yer alan karara göre, komisyon tarafından belirlenen asgari ücret, 1 Temmuz'dan itibaren geçerli olacak. Asgari ücretli çalışanlar temmuz ayında zamlı maaş alacaklar.

Gözler açıklanacak asgari ücret zammına çevrilmişken İstanbul'da simite zam geldi. Buna göre, daha önce 4 liradan satılan 100 gramlık simit, çatal, açma ve kek bugünden geçerli olmak üzere yüzde 25 artışla 5 liraya yükseldi. Konuyla ilgili fiyat tarifesi İstanbul UN-İŞ Esnaf ve Sanatkarlar Odası ve Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği imzasıyla tüm simitçi esnafına gönderildi.

İstanbul'un en kalabalık yerlerinden Mecidiyeköy'de satış gerçekleştiren simitçi esnafı yeni tarifenin kendilerine ulaştığını söyledi. Esnaf, "Biz henüz fiyatları güncellemedik. Hala simidi 4 liradan satıyoruz. Alım gücünü zorlamamak için şimdilik fiyat artışını yansıtmadık. Ancak bize gönderilen tarifeyi istediğimiz zaman uygulama hakkına sahibiz. En kısa sürede satış rakamını 5 liraya yükselteceğiz" dedi. Bir başka esnaf da şu an simidi 4 liraya sattıklarını, yeni tarifenin kendilerine ulaştığın belirterek, "Dayanabildiğimiz kadar bekleyeceğiz. Şimdilik zam yapmayacağız" dedi.

Eminönü'nde simit satan esnaf ise fırıncıların un ve susam fiyatlarındaki artıştan şikayet ettiğini söyledi. Yaşanan artış nedeniyle simit fiyatına zam yapıldığını kaydeden esnaf, "Bir çuval un için 600 lira isteniyor. Bu durumda bazı fırınlar maliyeti gerçekçe göstererek simit bile üretmiyordu. Fiyatın 5 liraya çıkmasının ardından biz de simidi rahatlıkla fırınlardan alabileceğiz" diye konuştu.

Haberler.com - Ekonomi

Asgari Ücret Simit Ekonomi Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (23)

Cumhur Kilicalan:

Arkadaşlar Akar Yakıta ZAM gelmedi neden simit 5 tl olsun ASGARİ ÜCRETE zam GELDİ...!?

Cumhur Kilicalan:

Asgari ücretle simitin ne alakası var..! Adam Zam yaptı alım gücü yine aynı seviyeye geldi ne anladım ben bu yapılan ZAMDAN..! Ha tabi birde şu var Ev sahipleri sözüm ona ev sahipler şimdi onlar ne yapacak? Yahu ne zam yap nede bizlerle dalga geçmeyin...

vedat cici :

hergün zam gidin arktık herşeye zam

Tüm 23 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title