Haberi Paylaş

EYT düzenlemesi ne zaman Meclis'e gelecek? AK Parti tarih verdi

Ekonomi Haberleri

AK Parti Grup Başkanvekili Yılmaz Tunç, EYT düzenlemesiyle ilgili son durumu anlattı. AK Parti vekillerinin büyük bölümünün teklifi imzaladığını söyleyen Tunç, "Teklifi kısa süre içinde TBMM'ye sunacağız ve birkaç gün içinde komisyonda görüşülecek." ifadelerini kullandı.

Milyonlarca vatandaşın merakla beklediği Emeklilikte Yaşa Takılanlar ( Eyt ) düzenlemesiyle ilgili kanun teklifi dün TBMM'de milletvekillerinin imzasına açıldı. Düzenlemede gelinen son durumu AK Parti Grup Başkanvekili Yılmaz Tunç anlattı.

Yılmaz Tunç, AK Partili vekillerin büyük bölümünün teklifi imzaladığını belirtti. Tunç, "Eyt düzenlemesini içeren kanun teklifini milletvekillerimizin ekseriyeti imzaladı. Teklifi kısa süre içinde TBMM'ye sunacağız ve birkaç gün içinde komisyonda görüşülecek." ifadelerini kullandı.

8 Eylül 1999 öncesi sigorta girişi olanlar EYT kapsamına giriyor. Bu tarihten sonra hizmet başlangıcı olanlar ise düzenlemeden yararlanamayacak. Çalışanların kapsamı için SSK, Emekli Sandığı veya Bağ-Kur ayrımı yapılmayacak.

8 Eylül 1999 öncesi işe girişi olanlardan kadınlar için 5 bin prim günü ve 20 yıl sigortalılık süresi, erkekler için 5 bin prim günü ve 25 yıl sigortalılık süresi gerekiyor. Prim ve sigortalılık süresi şartlarını karşılayanlar yaşa bakılmadan emeklilik hakkı kazanacak. Emekli Sandığı ve Bağ-Kur'da kadınlarda 20 yıl sigortalılık süresi ve 7 bin 200 prim günü, erkeklerde 25 yıl ve 9 bin prim günü gerekiyor. Sigortalılık süresini erkekler en son 8 Eylül 2024'te dolduracak.

Haberler.com / Turan Yiğittekin - Ekonomi

Yılmaz Tunç EYT Ekonomi Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (1)

Murat Erzine:

5 şubat da Eyt işi tamam

Cevap Yaz00Yayından Kaldır
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title