Haberler

EPDK: Yapılacak güncelleme neticesinde benzin ve motorinde 1 ila 1,5 TL düzeyinde indirim olacak

Güncelleme:

Brent petrol fiyatları ve dövizdeki değişikliklerle birlikte vatandaşlar benzin ve motorin fiyatlarını takibe devam ederken, son dönemde art arda gelen fiyat zamları vatandaşların iyiden iyiye belini büküyordu.

EPDK BAŞKANI: FİYAT HAREKETLERİNİ TAKİP EDİYORUZ

Araç sahiplerine müjdeli haberi ise bugün yaptığı açıklamayla EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz verdi. Yılmaz, "Benzin ve motorin fiyatları serbest piyasada oluşuyor. Kurallar ve formül belli. EPDK olarak hem rafineri-dağıtıcı ve bayii gibi piyasa oyuncularının uygulamalarını hem de fiyat hareketlerini sıkı şekilde takip ediyoruz.

BENZİN VE MOTORİNE İNDİRİM GELİYOR

Özellikle bazı ülkelerden ithal edilen ham petrol ve işlenmiş ürünler rafineriler için önemli bir kar avantajina sebep oldu. Bunun tüketicilere de yansıtılması gerekiyor. Rafinerilerin gerekli adımı hızla atmasını ve marj oranını gönderdiğimiz yazı doğrultusunda güncellemesini bekliyoruz. Yapılacak güncelleme neticesinde benzin ve motorinde 1 ila 1,5 TL düzeyinde bir indirim olacaktır." ifadelerini kullandı.

EPDK: Yapılacak güncelleme neticesinde benzin ve motorinde 1 ila 1,5 TL düzeyinde indirim olacakEPDK Başkanı Mustafa Yılmaz.

GÜNCEL AKARYAKIT FİYATLARI

Güncel akaryakıt pompa fiyatlarına göre; İstanbul'da benzinin litresi ortalama 41,22 motorinin ise litre fiyatı 44,3 liradan satılıyor. Motorine de gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere 1,21 TL indirim gelmesi bekleniyor.

AKARYAKIT FİYATLARI NASIL HESAPLANIYOR?

Türkiye'de benzin ve motorin fiyatları hesaplanırken; Gümrüksüz rafineri fiyatına ÖTV ve EPDK payının eklenmesiyle KDV hariç Rafineri satış fiyatı bulunuyor. Gümrüksüz Rafineri Fiyatı hesaplanırken ise, Akdeniz-İtalyan piyasasında yayınlanan günlük CIF Akdeniz ürün fiyatları ve günlük Dolar kuru takip edilerek, belli bir fiyat değişim farkında gümrüksüz rafineri tavan satış fiyatı elde ediliyor.

Erdem Aksoy
Haberler.com - Ekonomi

Ekonomi Haberler

500

Yorumlar (86)

Ismail Yüksel:

Kepçeyle al kaşıkla ver

705
12
yanıtYanıtla
Kenan Aslan:

Dünyadaki petrol fiyatlarının yarı fiyatına rusyadan yakıt alıyorlar ama beş katına vatandaşlarına satıyorlar...Yazıklar olsun...

569
20
yanıtYanıtla
mehmet:

buna soygun derler. resmen hıysızlık

yanıt110
yanıt2
esrefpasali:

hirsizik gunah, seriat gelirse hirsizik yapilan el bilekten kesilir, bilgin olsun...

yanıt44
yanıt12
Berkay Örsseven:

Hiç indirim yapılmasa daha iyi 15TL zam yaptıktan sonra 1.5 TL indirimden sayılıyor mu ki zaten o yaptığı indirimide 2 gün sonra misliyle geri alır

389
6
yanıtYanıtla
Can:

İnanılmaz bir indirim . 1 Ocak 2024 Benzin fiyatı: 34,48 TL 20 Şubat 2024 Benzin litre fiyatı: 41.93 TL

304
3
yanıtYanıtla
Mark Kolçak:

Türkiye'nin ekonomisi iyi gitmeliki ben çöplerden güzel yiyecekler bulmaya devam edebileyim.

192
16
yanıtYanıtla
Onemli Degil:

Mark, Buyuk Bir Ihtimal Ile Sen Saftirik Numarasi Yapiyorsun Guzel Dostum..Turkcen, Cogu Yorumcuya Gore Guzel..

yanıt38
yanıt11
Eclipse Moon34:

Fena yorum anlayana tabiki

yanıt44
yanıt0
mehmet türkel:

Mark ilk defa sözlerin için tebrik ederim ayrıca hiçlikten geldiğini söylemediğin içinde tebrik ederim.

yanıt28
yanıt1
Tüm 86 yorumu okumak için tıklayın Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title