Haberler

En düşük emekli maaşı ne kadar olacak? İşte üzerinde durulan 4 formül

Güncelleme:

Uzun bayram tatilinin ardından kamuoyunun en önemli gündem başlıklarından biri temmuz ayında zamlanacak emekli aylıkları olacak. Emekliler kök aylıkların artırılmasını ve taban aylıkların yukarı çekilmesini bekliyor. Kamuoyunda da yapılacak zam için 4 formül dillendiriliyor.

Emekli temmuz zammı için yeni hesaplamalar gündeme geliyor. Kök maaşı, en düşük emekli maaşı altındaki emeklilerin sıfır zam almalarını önlemek için seyyanen zam formülü masada bulunuyor. Böylece kök aylıklar belli bir seviyeye çıkartılıp ardından temmuz artışı yapılabilecek. Emekliye zam düzenlemesi için nihai rakamlar 6 aylık enflasyonun kesinleşmesi sonrası belli olacak. SSK ve Bağ-Kur emeklileri 6 aylık enflasyon oranında, memur emeklileri ise enflasyonun yüzde 15'i aşan bölümü kadar fark alacak.

BİRİNCİ FORMÜL

SSK ve Bağ-Kur emeklileri için halen 10 bin TL olan en düşük aylığa enflasyon farkının üzerine bir artış yapılmadığı takdirde, kök aylıkları 6 bin - 8 bin TL bandında olan bu kesim, ara zam döneminde devlet katkısıyla 10 bin lira almaya devam edecek, aylıklarına enflasyon zammı yansımayacak. Ara zam döneminde taban maaşın yeniden belirlenmesi talepler arasında.

İKİNCİ FORMÜL

Beklenti, Hazine katkısıyla kök aylıklar değişmeksizin 13-15 bin lira arasında bir yeni taban maaşın belirleneceği yönünde. Dillendirilen bir diğer formül ise kök aylıkların yükseltilerek 10 bin liraya çekilmesi.

ÜÇÜNCÜ FORMÜL

Temmuzda memur emeklilerinin aylıklarında da refah payı beklentisi var. Yılbaşında SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin zamlarının memur emeklileriyle eşitlenmesi nedeniyle, temmuzda emekli memurun zam oranlarının geride kalması öngörülüyor.

DÖRDÜNCÜ FORMÜL

Burada da bütün emeklilerin zamlarının eşitlenmesi yönünde talep bulunuyor. Ancak şu anda emekliler için netleşen herhangi bir formül bulunmadığı, eğer bayram izninin dönüşünde yeni bir gelişme olmazsa, emekli aylıklarının enflasyon oranında zamlanmasının beklendiği belirtiliyor.

Kaynak: Haberler.com / Ekonomi

Zam Finans Yaşam Ekonomi Haberler

Erdoğan'ın beklediği yanıt geldi! Normalleşmeye yeşil ışık yakan Esed'in önemli bir şartı var

Erdoğan'ın beklediği yanıt geldi! Normalleşmeye yeşil ışık yakan Esed'in önemli bir şartı var

Eski ABD Başkanı Donald Trump'a miting sırasında suikast girişimi

Eski ABD Başkanı Donald Trump'a miting sırasında suikast girişimi

Ölümlü kazaya karışan Fatma Zehra Kınık nasıl serbest kaldı? Süreç Bakan Tunç'a soruldu

Ölümlü kazaya karışan Fatma Zehra Kınık nasıl serbest kaldı? Süreç Bakan Tunç'a soruldu

Bakan Şimşek, aylık harcamaları 5 milyon TL'nin üzerinde olanların peşine düştü

Bakan Şimşek, aylık harcamaları 5 milyon TL'nin üzerinde olanların peşine düştü

500

Yorumlar (70)

faruk merttürk:

Emekliler eskiden olduğu gibi 8 çeyrek altın istiyor.

310
11
yanıtYanıtla
sade vatandaş:

ben o formüllere falan girmiyorum size bir müjde vereyim üç harfli marketler her emekli zamı öncesi olduğu gibi bütün ürünlere çaktırmadan aralıklarla kuruş kuruş kitleme kampanyası başlattı aldığı malın önceki fiyatını bilen bilinçli tüketiciler bana inanmıyor işkembeden atıyor diyorsa gidip marketlere girip fiyatları kontrol etsinler

169
11
yanıtYanıtla
Emir Emir:

ÜNİVERSİTE MEZUNU 1/4 DERECEDEN EMEKLİ DEVLET MEMURUYUM ÇALIŞIRKEN YÜKSEK PRİM ÖDEMEME RAĞMEN BUNUN KARŞILIĞINI ALAMIYORUM, TARİHTE İLKDEFA MEMURA VERİLEN SEYYANEN ZAM MEMUR EMEKLİSİNE YANSITILMAMIŞTIR BUNUN MEMUR EMEKLİSİNE VERİLMESİNİ İSTİYORUM.EMEKLİ SANDIĞINA 150 TL PRİM ÖDEYEN İLE 450 TL PRİM ÖDEYEN NEREDEYSE AYNI MAAŞI ALACAK NİYE YÜKSEK PRİM ÖDEDİM.SANDIĞA GİDERKEN BUNU DEĞERLENDİRDİM VE DEĞERLENDİRMEYE DEVAM EDECEĞİM.

151
21
yanıtYanıtla
Melih Bayrak:

senmi ödedin cebinden primi

yanıt23
yanıt99
Emir Emir:

MELİH BAYRAK,BEN ÖDEDİM CEBİMDEN PRİMİ,MAAŞIMDAN HERAY KESİLDİ.BORDRO DİYE BİRŞEY VAR.HABERİN OLMADIĞI BELLİ BOŞ BOŞ YAZDIĞINA GÖRE.

yanıt123
yanıt20
recep kaya:

MELİHE LAF SÖYLEME TUTTURDUNUZ BYAZ YAKA MAVİ YAKA DİYE 2.SINIF OLDU MAVİ YAKALAR

yanıt7
yanıt26
Emir Emir:

EMEKLİLİK İÇİN MAAŞIMDAN KESİLEN PRİMLER YAĞMALANIYOR BUNUN DERDİNDEYİZ,HAKKIMIZI ARIYORUZ,PARALARIMIZ AKİBETİNİ SORUYORUZ.BAZILARI HAK ARAMAMIZDAN RAHATSIZ OLUYOR,NE GÜNLERE KALDIK.

yanıt48
yanıt5
Cihans:

Hangi unisin sen orgun ogre5immisin

yanıt0
yanıt7
Asi Hncr:

yeter yediyin devleti birazda işci emeklisi yesin zaten gençliyinde iyi kazanmışsın

yanıt0
yanıt2
Zeki Anti:

Bu tür haberlere inanmayın çünkü son yapılan eyt emeklileri ile ciddi bir açık oluştu ve bunun yaşanan ekonomik kriz ile kapatılması da pek mümkün değil. Yapabilseydi zaten seçim yenilgisi almazdı.

52
44
yanıtYanıtla
Tüm 70 yorumu okumak için tıklayın Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title