Haberler

Cumhurbaşkanı Erdoğan, tek tek açıklamıştı! Bakanlıklar, kamuda tasarruf tedbirlerini devreye almaya başladı

Güncelleme:

Tarım ve Orman Bakanlığı, kamuda tasarruf önlemlerini duyurarak 81 ile genelge gönderdi. Önlemler arasında, fotokopi makineleri ve kağıtlarının özel maksatlı kullanımının engellenmesi, ajanda, bloknot, çanta gibi malzemelerin basım ve dağıtım bedelinin ödenmemesi, yeni taşıt edinilmemesi gibi maddeler yer alıyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kamuda tasarruf ile ilgili yakında yeni adımların atılacağı mesajını vermişti. Son olarak ise Kabine Toplantısı'nın ardından açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Kamuda taşıtlar, binalar, haberleşme giderleri, cari harcamalar, hizmet içi eğitim, yurt dışı seyahat, kamu istihdamı gibi alanda tasarruf kültürünü güçlendirecek adımlar atacağız. Ekonomi yönetimimizi bu konuda gerekli çalışmaları tekemmül ettirmek için talimatlandırdım" sözleriyle kamuda tasarruf yapılacak alanları tek tek açıkladı.

TARIM BAKANLIĞI 81 İLE TASARRRUF GENELGESİ GÖNDERDİ

Yaşanan bu gelişmelerin ardından bazı bakanlıklar hemen harekete geçerek tasarruf tedbirlerini devreye aldı. Tarım ve Orman Bakanlığı, kendine bağlı birimlere uyulacak tasarruf tedbirlerini bildirdi. Bakan Yardımcısı Ahmet Bağcı imzasıyla hazırlanan tasarruf önlemleri 81 il, 160 merkeze bağlı birim ile 16 bölge müdürlüğüne genelge ile bildirildi.

YENİ ARAÇ ALMAYIN, AJANDA BASTIRMAYIN

  • Fotokopi makineleri, yazıcı ve kağıtlarının özel maksatlı kullanımının engellenmesi.
  • İdare faaliyetlerinin tanıtımıyla ilgili ajanda, bloknot, çanta vb. malzemelerin basım ve dağıtım bedelinin ödenmemesi.
  • Tasarruf tedbirleri kapsamında izin verilenler dışında; eşantiyon, hatıra ve hediyelik eşya yaptırılmaması ve bedelinin ödenmemesi.
  • Atık kağıtların diğer çöplerden ayrı toplanarak değerlendirilmesi, bu maksatla yapılan özel torba ve kutuların kullanılması.
  • Kamu spotu, tanıtım filmi vb. materyallerin, kurumun kendi imkanları kullanılarak yapılmasına azami dikkat edilmesi.
  • İhtiyaç fazlası personelin, kurumun diğer birimlerinde değerlendirilerek, atıl personel bırakılmaması.
  • İş Kanununa göre istihdam edilen personelin zorunlu haller dışında hiçbir şekilde fazla mesai ücreti alacak şekilde çalıştırılmaması.
  • Aydınlatmada gereksiz enerji sarfiyatından kaçınılması. Su kullanımında tasarruf yapılmasını sağlayan sistemlerin kullanılmasına özen gösterilmesi.
  • Acil ve zorunlu haller dışında her ne suretle olursa olsun yeni taşıt edinilmemesi.

KAMUDA 115 BİN ADET MAKAM ARACI BULUNUYOR

Hazine ve Maliye Bakanlığı verilerine göre, merkezi yönetim kapsamındaki kamu idarelerinin mülkiyetinde 115 bin 904 adet taşıt bulunuyor. 115 bin 904 adet taşıtın 72 bin 373'ü savunma ve güvenlik, 9.973'ü sağlık, 8.136'sı tarım ve ormancılık, 7.579'u eğitim, 4.772'si adalet, 13 bin 71'i ise diğer idari hizmetlerde kullanılıyor. Diyanet İşleri Başkanlığı'nın da envantere kayıtlı 408 aracı bulunuyor. Cumhurbaşkanlığı'nın araç filosunda 461, TBMM'nin ise envanterinde 130 araç bulunuyor.

Haberler.com / Eymen Dursun - Ekonomi

Tarım ve Orman Bakanlığı Politika Ekonomi Haberler

Biden'ın çekilme kararıyla ilgili bomba iddia: Danışmanlarının bile haberi yoktu, sosyal medyadan öğrendiler

Biden'ın çekilme kararıyla ilgili bomba iddia: Danışmanlarının bile haberi yoktu, sosyal medyadan öğrendiler

Obama da aralarında! Biden'ın yerine aday gösterdiği Kamala'ya kritik isimlerden destek çıkmadı

Obama da aralarında! Biden'ın yerine aday gösterdiği Kamala'ya kritik isimlerden destek çıkmadı

Haremlik selamlık uygulama! Adıyaman Menzil'de otobüs durakları kadın-erkek diye ayrıldı

Haremlik selamlık uygulama! Adıyaman Menzil'de otobüs durakları kadın-erkek diye ayrıldı

Bakmadan Geçme

Muharrem ayı ne zaman bitiyor? Muharrem (Aşure) ayının bitmesine kaç gün kaldı? LGS YERLEŞTİRME SONUÇLARI AÇIKLANDI! LGS yerleştirme sonuçlarına nereden bakılır? Sorgulama ekranı! Celal Şengör ne dedi? Türkiye'nin geleceği tehlikede mi? Celal Şengör kimdir, nereli, kaç yaşında? 22 TEMMUZ GÜNCEL ALTIN FİYATLARI | Bugün gram altın, çeyrek altın, tam altın ne kadar? Merkez Bankası faiz kararı ne zaman, saat kaçta açıklanacak? Temmuz ayı MB faiz kararı ne olur? 2024 Lise taban puanları ve boş kontenjanlar açıklandı mı? Lise 1. ve 2. nakil tercihleri ne zaman alınacak? BİM AKTÜEL KATALOĞU 22-25 TEMMUZ YAYINLANDI | BİM'e elektrikli bisiklet ve scooter geldi mi? BİM'e gelecek ürünler ve BİM fiyat listesi! meb.gov.tr LGS yerleştirme sonuçları! LGS yerleştirme sonuçları açıklandı mı? LGS TERCİH SONUÇLARI açıklandı mı? LGS tercih sonuçları saat kaçta açıklanacak? Sandık Kokusu Bora kim? Engin Öztürk kimdir, kaç yaşında ve hangi dizilerde oynadı? Okullar ne zaman açılacak? İlköğretim, Ortaokul, Lise 2024-2025 eğitim öğretim yılı ne zaman başlayacak? Kabine Toplantısı ne zaman? Bu hafta Kabine Toplantısı yapılacak mı? Kabine Toplantısının gündeminde ne var? LGS 2024 TERCİH SONUÇ EKRANI | LGS tercih sonuçları açıklandı mı, saat kaçta açıklanacak? Dct Trading halka arz oldu mu? Dct Trading katılım endeksine uygun mu, kaç lot veriyor? Resmi Gazete bugün (22 Temmuz) kararları neler? Resmi Gazete atama kararları 2024!
Ağrı Dağı'nda kaybolan 2 kişinin cansız bedeni bulundu

Ağrı Dağı'nda kaybolan 2 kişinin cansız bedeni bulundu

500

Yorumlar (7)

Luckyboom:

2 milyar liraya 17 yeni hükümet konağı siparişi veren hükümet tasarruf yapacağını söyler. Fıkra bu kadar.

49
8
yanıtYanıtla
Adem Şen:

Bedava servisleri de kaldırın sonuçta maaşini alıyor

29
7
yanıtYanıtla
özgün özen :

nerde var bedava servis??

yanıt0
yanıt0
yanık kremi:

diyanetin neredeyse cumhurbaşkanlığı kadar aracı bulunması.. abdest almaya audi, kılıçla fetva vermeye mercedes ile ihtiyaç gidermeye de tahtırevan ile gidiliyor olmalı..

15
6
yanıtYanıtla
Mustafa Gözüaçık:

kiralık araçlar ??

21
0
yanıtYanıtla
Süleyman Demir:

ÇOK FAZLA MEMUR VAR HER GENÇ KPSS YE GİREYİM DEVLETE KAPAĞI ATAYIM DERDİNDE ÇÜNKİ, DEVLET PİYASA YA GÖRE YÜKSEK MAAŞ VERİYOR BU KAR BU GÜNEŞ E DAYANMAZ ESKİDEN GENÇLER MESLEK ÖĞRENEYİM DERDİNDE İDİ BİRKAÇ AİLE YE EKMEK KAPISI OLUR DİYE ŞİMDİ HERKES DEVLET KAPISINA KOŞUYOR 10-15 YIL SONRA TIRAŞ OLMAYA BERBER BİLE BULAMIYCAZ BÖYLE DEVAM EDERSE

17
3
yanıtYanıtla
AZİZ ERCAN ÇELİKLİ:

Sükeyman Kendi kendimize traş oluruz sen hiç merak etme.

yanıt8
yanıt6
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title