Haberler

Asgari ücret belli oldu, gözler emeklinin ne alacağında! Tahmin edilen rakam ortaya çıktı

Güncelleme:

Yeni asgari ücret yüzde 54.7 oranında yapılan artışla 8 bin 506 liraya yükseldi. Ocak ayında son 6 aylık enflasyona göre zam alacak olan birçok emeklinin maaşı ise bu durumda asgari ücretin altında kaldı. Bu yüzden emeklilerin yeni yılda yapılacak artışın yanı sıra seyyanen zam istedikleri belirtildi. Emekli maaşlarına en az yüzde 40 civarında bir zam geleceği tahmin ediliyor.

2023 yılı için asgari ücret 8.506 TL olarak açıklandı. Asgari ücrete yapılan yüzde 54.7'lik zam sonrası milyonlarca emeklinin maaşı asgari ücretin yarısı bile etmez hale geldi. Toplu sözleşme ve 6 aylık enflasyonla birlikte yılbaşında yüzde 18 civarında zam alacak memur ve emekliler, en az asgari ücret zammı kadar bir artış bekliyor.

"SEYYANEN ZAM İSTİYORUZ"

2002 yılında asgari ücret 184 TL iken emeklinin maaşı 257 liraydı. 2023 yılında ise asgari ücret 8 bin 506 lira olurken en düşük emekli maaşı 3 bin 500 lirada kaldı. Memur ve memur emeklileri normal şartlarda yılbaşında yüzde 8 toplu sözleşme ile son 6 ayın enflasyon farkından oluşan zammı alacaklar. Bu da yaklaşık yüzde 17-18'lik bir orana karşılık geliyor. Kanal D Haber'e konuşan TÜED Genel Teşkilatlandırma Sekreteri Abdülkadir Ersal emeklinin talebi ile ilgili "Bizim sayın Cumhurbaşkanımızdan bu TÜFE'den değil de seyyanen bir zam verilmesini talep etmekteyiz. Biz bu 17-18'lik zam oranın üstüne seyyanen zam istiyoruz" dedi.

"YÜZDE 40 CİVARINDA ZAM TAHMİN EDİYORUZ"

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Ülkemizin kazanımlarını vatandaşımızın yaşam kalitesini yükseltmek için kullanıyoruz. Memur ve emekli maaşlarında yapılacak artış oranlarını da bu şekilde tespit edeceğiz" ifadelerini hatırlatan Ersal, "Biz de bu sözlerden umutlanarak sayın Cumhurbaşkanımızın daha iyi bir zam yapacağından umutlanıyoruz. En aşağı yüzde 40 civarında bir zam tahmin ediyoruz" dedi.

BAKAN BİLGİN: EMEKLİ MAAŞI ENFLASYON ŞARTLARI İÇİNDE AZ KALDI

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin de dün akşam katıldığı bir programda emekli maaşlarına ilişkin olarak "En alt düzeyde ücret alan emekliler var. Çok düşük kaldı. Açıklandığı gün fena değildi, enflasyon şartları içinde az kaldı. Bunlar kim? Prim gün sayılarını tamamlamamışlar, daha çok Bağkur'lular. Devlet 'bu insanlarımıza borçlanma imkanı getirelim' demişler. Prim borçlarını bağladıkları emekli maaşından ödenmiş. Bir sosyal destek bu. Bunların sayısı 500 bin civarında. Bunları da biz nasıl sosyal devlet ücretsiz, gelirsiz kimseyi bırakmaz diye bir düzenleme yaptıysa, bunlar da yeniden ele alınarak düzenlenecek." ifadelerini kullandı.

Kaynak: Haberler.com / Ekonomi

Ekonomi Güncel Haberler

Erdoğan'ın beklediği yanıt geldi! Normalleşmeye yeşil ışık yakan Esed'in önemli bir şartı var

Erdoğan'ın beklediği yanıt geldi! Normalleşmeye yeşil ışık yakan Esed'in önemli bir şartı var

Ölümlü kazaya karışan Fatma Zehra Kınık nasıl serbest kaldı? Süreç Bakan Tunç'a soruldu

Ölümlü kazaya karışan Fatma Zehra Kınık nasıl serbest kaldı? Süreç Bakan Tunç'a soruldu

Bakan Şimşek, aylık harcamaları 5 milyon TL'nin üzerinde olanların peşine düştü

Bakan Şimşek, aylık harcamaları 5 milyon TL'nin üzerinde olanların peşine düştü

Rusya'dan açık tehdit: Potansiyel kurbanlar, Avrupa başkentleri olacak

Rusya'dan açık tehdit: Potansiyel kurbanlar, Avrupa başkentleri olacak

500

Yorumlar (24)

bülent iyigün:

2015 yılında emekli olduğumda asgari üçret net 949 tl.idi ben 1464 tl maaş alıyorudum şimdi ise asgari üçretin çok altında maaş alıyorum yani berber çırağı bile benden fazla maaş alıyor üstelik evim kira ben böyle adaletin içine tüküreyim.

256
33
yanıtYanıtla
Haydar:

Eğer emekliyede asgari ücret artışının altında düşük bir artış olursa bunu emekli maaşını sıfırlama olarak göreceğim. Zaten SSK bagkur emeklisine üvey evlat muamelesi yapılıyor mağdur ediliyor. Bu durumda iyice mağdur perişan olurlar.

188
7
yanıtYanıtla
osmanlı:

15 yıl önceki emekli maaşımın asgari ücrete göre eşdeğer artış olması için en az yüzde 70..80 artış olması gerekli. Yüzde 40 zam yapsalar bile en az yine yüzde 40 geride kalacağız. Her seviyedeki emekliler icin geçerli oran. Adam emekli temsilcisi imiş. Olmaz olsun böyle temsilciler..

131
7
yanıtYanıtla
Börü Yabgu:

Emekli Maaşı, Asgari Ücret ile birebir olması ve herşeyin ucuzlatılması gerekiyor. Ancak bu şekilde Ülke'de Adalet sağlanır.

126
10
yanıtYanıtla
Bekır TUZLU:

bence ekonomımız hıc ıyı olmadı iktidarda kalmak için bize İYİYMİŞ gibi gosterıldı . Eee 20 sene sonunda böyle patlak verdı . Gercekte bızden gızledıklerı ekonomı buydu bence. Film bitti ışıkları açtılar

88
35
yanıtYanıtla
Cengiz Ayhan:

Geçen yıl SSK dan normal şartlarımı tamamlayarak emekli 3500 lira alıyorum hiçbir şeye yetmiyor bumu adaletiniz.Dilenci durumuna düştük.

110
12
yanıtYanıtla
Hüseyin Korkmaz:

ee dayı seçerken düşünecektiniz şimdi aç aç geziyorsunuz yol yaptı demeyi biliyordunuz :D

yanıt42
yanıt19
Dombıra:

ipin ucu kaçtı bir kere dahada duzelmez .

79
25
yanıtYanıtla
osmanlı:

25 yıl önce 9600 gün le tavan prim den emekli olalı 15 yıl oldu. Tabanın 3 katı prim ödedim. Asg. ücretin 1,7 katı maas alıyordüm.Taban maaş 1 asgari ücret seviyelerinde idi. Şu anda maaşım 8200. Ayni oranda artış olsa yeni zamla 14000 üzeri olması gerek. Maaslarda müthiş gerileme oldu.

85
4
yanıtYanıtla
osmanlı:

25 yıl prim ile olacaktı. Klavyeden hatalı çıktı.

yanıt13
yanıt2
Tüm 24 yorumu okumak için tıklayın Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title