ABD'li profesör, Selçuk Bayraktar'ın başarısını hazmedemedi: Ona burada eğitim verdiğimiz için utanıyorum - Haberler
Haberi Paylaş

ABD'li profesör, Selçuk Bayraktar'ın başarısını hazmedemedi: Ona burada eğitim verdiğimiz için utanıyorum

Haberler.com - Ekonomi
 - Güncelleme:

Türk SİHA'ları dünya gündeminden düşmek bilmiyor. Türkiye yaptığı atakla dünyada liderliğe oynarken, Selçuk Bayraktar'ın başarısı da birçok ülkeyi kıskandırıyor. Bayraktar'ın da eğitim gördüğü Massachusetts Institute of Technology'de fizik profesörü olarak görev yapan İsveç kökenli ABD'li Max Tegmark, Türkiye ve Bayraktar'ın başarısını hazmedemedi. Tegmark, dünyanın gıptayla baktığı SİHA'ların başarısını tebrik etmek yerine "Selçuk Bayraktar'a burada eğitim verdiğimiz için utanıyorum" dedi.

Türkiye havadaki gücüne İHA ve SİHA'lar ile güç katıyor. Dünyada bu alanda liderliğe oynayan Türkiye, BAYKAR'ın yeni üretimleri ile de her geçen gün ihracatını artırıyor. Dünyanın birçok ülkesi Türkiye'nin ürettiği SİHA'lar için sıraya girerken, bu başarıda büyük bir paya sahip olan Selçuk Bayraktar da dünyanın gündeminde. Bayraktar'ın eğitim aldığı ve dünyanın en iyi üniversitelerinden olan Massachusetts Institute of Technology'de görev yapan fizik profesörü İsveç kökenli ABD'li Max Tegmark açıklamaları ile dikkat çekti. Tegmark, Selçuk Bayraktar'ın başarısını hazımsız sözlerle hedef aldı, "Selçuk Bayraktar'a burada eğitim verdiğimiz için utanıyorum." ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin yerli ve milli teknoloji atılımının en önemli meyvesi olan İHA ve SİHA'lar dünyanın gündeminden düşmüyor. Hemen hemen her gün bir ülkede Bayraktar TB2'ler ve Akıncı TİHA ile ilgili derin analiz yazıları yazılıyor. Büyük övgülerle bahsedilen Bayraktar SİHA'lar için birçok ülke de sıraya girmiş durumda. Müdahil olduğu her çatışmada seyri değiştiren SİHA'lar konusunda Türkiye dünyanın lider ülkeleri arasında yer alıyor. Kuşkusuz ki bu başarı da Selçuk Bayraktar'ın payı oldukça büyük. Uzun yıllardır insansız hava araçlarının geliştirilmesi için çaba harcayan Bayraktar, dünyanın en iyi üniversiteleri arasında gösterilen Massachusetts Institute of Technology'de (MIT) eğitim aldı.

Bayraktar'ın başarılı projeler geliştirmesinde büyük paya sahip olan MIT'de görev yapan fizik profesörü İsveç kökenli ABD'li Max Tegmark Handelsblatt Gazetesi'ne konuştu. Bayraktar'ı hedef alan açıklamalar yapan Tegmark hazımsızlığını gizleyemedi, "Selçuk Bayraktar'a burada eğitim verdiğimiz için utanıyorum." dedi.

Selçuk Bayraktar, yüksek lisans eğitimini tamamladıktan sonra çalışmaları esnasında göstermiş olduğu üstün başarılardan dolayı MIT (Massachusetts Institute of Technology)'de burslu olarak yüksek lisans-doktora teklifi aldı. Bayraktar, MIT'deki eğitimi sürecinde İnsansız Helikopter Sistemlerine agresif manevra yapma kabiliyeti kazandıracak otomatik uçuş kontrol algoritmaları alanında çalışmalar yürüttü.

2006'da MIT Havacılık ve Uzay Mühendisliği bölümünden ikinci yüksek lisans diplomasını aldı. MIT sonrası Georgia Institute of Technology'de (Georgia Tech) devam ettiği doktora çalışmalarını 2003 yılında Baykar bünyesinde başlayan milli ve özgün insansız hava aracı teknolojileri geliştirme faaliyetlerini yürütmek için dondurarak 2007'de Türkiye'ye döndü. Selçuk Bayraktar, 2007 yılından bu yana Baykar bünyesinde teknoloji liderliği görevini yürütüyor.

Haberler.com - Ekonomi

Selçuk Bayraktar, Ekonomi, Güncel, Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (39)

bilgehan yücesoy:

Selçuk Bayraktarı çok severim ve ülkeye yararının büyük olduğunu düşünüyoru ama saçma sapan konuşmayın. Profesörün konuşmasını yabancı kaynaklardan dinleyin. Adam genel olarak bizim verdiğimiz teknoloji eğitiminin insanları korumak olduğunu, insanları öldürmemesi gerektiğini savunduğundan böyle konuşuyor. Anti-militarist yaklaşıyor olaya bu kadar.

Kemal Yavuz:

Hadi tamam senin dedigin gibi olsun. Profesor bozuntusu o sekilde aciklama yapmis olsun. Fakat sana hicmi garip gelmiyor, dunyada su son 10 yilda en cok insan katleden, ulke ve devlet dagitan, sömüren ABD gibi bi ulkenin bir profesorunun anti militarist bi aciklama yapmasi? Nasil bir bakis acisidir bu? Celisiyorsun arkadasim. Bukadar kapatma gozlerini, ac ve gor. Adamlar dupeduz cekemiyor. Kendi planlari ve cikarlari bozulunca bu sekil aciklamalar kacinilmaz oluyor onlar tarafindan.

Mehmet Olcay:

İngilizce olarak haberi araştırınca çarpıtma ve propaganda haberi olduğu ortaya çıkıyor. Büyük ölçüde aslı astarı olmayan bir haber bu. Bir de her 4 kişiden 1'i işsizken, enflasyon ve devalüasyona para dayanmıyorken, her gün intihar haberleri geliyorken gündemi bu şekilde değiştirmeye çalışmak aymazlıktır. Bu ülkenin tek sorunu terör değil.

Tüm 39 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title