Doğal gaza gelen yüzde 48'lik zam sonrası düğmeye basıldı! Yeni tarife geliyor - Haberler Ekonomi
Haberi Paylaş

Doğal gaza gelen yüzde 48'lik zam sonrası düğmeye basıldı! Yeni tarife geliyor

Haberler.com / Mesut Şahin - Haberler | Ekonomi

Doğal gazda sanayi abonelerine yüzde 48 zam geldi. Yapılan zam sektör tarafından yüksek bulunurken, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı zammın tekrar masaya yatırılması için gayret edeceğine yönelik bir açıklama yaptı. Yaşanan gelişmeler sonrası doğal gazda kademeli ve sosyal tarife planları gündeme geldi.

Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ (BOTAŞ), kasım ayına ilişkin tarife tablosunu güncelledi. Doğal gazda kasım ayı için mesken tarifesi sabit kalırken, sanayi aboneleri için geçerli olacak tarifeye yaklaşık yüzde 48, elektrik üretim amaçlı tarifeye ise yaklaşık yüzde 46 zam yapıldı. Konutta fiyat değişmezken, sanayi ve elektrik üretim tarifesinde ciddi artışlar oldu. Yapılan zam sonrası açıklama yapan şirketler, artan maliyetleri fiyatlara yansıtmadıkları takdirde üretime ara vermek zorunda kalacaklarını söyledi.

Şirketlerin de zammı yüksek bulmasının ardından Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'ndan yeni bir açıklama geldi. Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, sanayi üretiminde kullanılan doğal gaza yapılan yüzde 48'lik zamla ilgili olarak "Bir program yapıp özellikle Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak bu konunun tekrar masaya yatırılmasını sağlamaya gayret edeceğiz" dedi.

Tepkiler sonrası doğal gazda kademeli ve sosyal tarife planları gündeme geldi. Doğal gazı çok kullanan sanayi kuruluşları tasarrufa yönlendirilecek.

CNN Türk Muhabiri Gülşen Coşkun'un konu hakkında verdiği bilgiler şöyle:

"Kaynaklar şunu belirtiyorlar; Bazı sanayi gruplarına bakıldığında asıl aşırı tüketimin bu noktada olduğu ifade ediliyor. İşte bu nedenle de orada mevcut tüketimden sonra bakıldığında eğer aşırı bir tüketim olursa işte o noktada fiyatlandırma da ve tarife de bazı değişikliğe gidilebileceği yönünde bazı sinyaller geliyor.

Mevcut belirlenen bir tüketimin üzerinde aşırı tüketime geçildiğinde o noktada fiyatlandırmada daha farklı bir sistem gelebilir. Henüz buna ilişkin yasal veya düzenleme anlamında bir adım atılmış değil.

Genel plan ve çerçeve bu. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, 'Kademeli tarife ve sosyal tarife gündemimizde' demişti. Doğal gaz konusunda aşırı tüketim olan noktalara belirli düzenlemelerin yapılması planlanıyor.

Konut ve esnafa yönelik olarak ise şu an bir adım atılmayacağı belirtiliyor. Çok kullanan daha çok tasarrufa yönlendirilecek."

Mesut Şahin
mesut.sahin@haberler.com Haberler.com - Ekonomi Haberleri
Haberler.com - Ekonomi Haberleri

Doğal gaz, Ekonomi, Güncel, Haber

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
Yorumlar (6)
Klm :Enerji bakanı açıklama yaptı İŞTE 100 birime alınan gazı 25 birime satıyoruz. Daha ne yaparsın Allah tan böyle satıyorlar yoksa vay halkın haline Her zaman her konuda olduğu gibi TASARRUF yollarını anlattı zaten Türkiye de halk tasarruf cambazı olmuş Hiç tasarruf nedir bilmeyenler kalkıp TÜRK HALKINA TASARRUF Hakında yöntem sunuyor Üreten değil sürekli Tüketen ülke askeri üretim ülkeye süsleyip sunmayın Halk refaha ihtiyaç var belli kesimin değil.emekli maaşı aldığı zammı ilk 3 ayda kaybetti yan Cevap Yaz 1 0 Yayından Kaldır
Abdullah :Koyun halk meeeee meeeee Cevap Yaz 5 4 Yayından Kaldır
Murat ÇAMUR:hakan kardeş dakkia bile değil saniye yetiyor zamlara saygılar Cevap Yaz 2 5 Yayından Kaldır
Tüm 6 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title