Çiçek: Mahkeme İşini, Biz İşimizi Yapıyoruz

Çiçek: Mahkeme İşini, Biz İşimizi Yapıyoruz

Hükümet Sözcüsü ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, AKP hakkında çıkan kapatma davasının iddianamesinin Anayasa Mahkemesi tarafından kabul edilmesini, 'Bize mahsus uygulama söz konusu değil.

Çiçek: Mahkeme İşini, Biz İşimizi Yapıyoruz

Hükümet Sözcüsü ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, AKP hakkında çıkan kapatma davasının iddianamesinin Anayasa Mahkemesi tarafından kabul edilmesini, "Bize mahsus uygulama söz konusu değil. Biz kendi işimize bakıyoruz. Bu iş mahkemenin işidir. Yüksek mahkeme bu süreci işletecek" diye değerlendirdi.


Çiçek, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından basın toplantısı düzenledi. Bir gazetecinin AKP hakkında açılan kapatma davası ile ilgili görüşünü sorması üzerine, Çiçek şöyle konuştu:


"Parti kapatma davası Anayasa Mahkemesi'ne ilk defa açılıyor değil. Daha evvel de Anayasa Mahkemesi'ne sayısız davalar açılmıştır. Dolayısı ile Anayasa Mahkemesi hem Anayasa hem kuruluş yasasına uygun olarak hangi usulü takdir ediyorsa Ak Parti için de bu süreci değerlendirmiştir. Dolayısıyla bize ayrı, bize mahsus uygulama söz konusu değil. Biz kendi işimize bakıyoruz, bu iş mahkemenin işidir. Yüksek mahkeme bu süreci işletecek. Parti olarak da hukuken kendimiz için ne söylenmesi gerekiyorsa uluslararası hukuk açısından, kendi hukukumuz açısından ortaya konulan iddialar açısından söylenmesi gereken ne varsa, bunları da yine Anayasa'nın ve yasanın verdiği yetki çerçevesinde yüksek mahkemeye bildireceğiz. Bu işin ayrı bir süreci. Biz hükümet olarak işimize bakıyoruz."

-"YARGIYI RAHAT BIRAKALIM DİYENLER DE RAHAT BIRAKSIN"-

Hükümet olarak Expo 2015, ekonomik gelişmeler, reformlar, AB süreci gibi konuların daha öncelikli olduğunu dile getiren Çiçek sözlerini şöyle sürdürdü:


"Biz hükümet olarak kendi işimize bakıyoruz. Öbür konu da yüksek mahkemenin işidir. Bunları birbirine karıştırmamak lazım. Doğrusunu isterseniz biz bunu işimize karıştırmayalım. Ama başkaları da karıştırmasın. "Yargıyı rahat bırakalım' diyenler de rahat bıraksın. Televizyon televizyon, oralara, buralara koşup; iki de bir bu konuda mütalaalar sarf etmesinler. Dolayısıyla hepimiz. Hukuka ve yürürlülükteki yasalara bu manada saygılı olalım. Biz kendi işimize bakalım, mahkeme kendi işine baksın (ANKA) (SÜRECEK)


(İG/ZG)

Kaynak: ANKA