CHP'de Kurultaya Doğru

CHP'de Kurultaya Doğru

CHP Genel Başkan Aday Adayı Olan Parti Meclisi Üyesi Ayhan Yalçınkaya, Birilerinin Payandası Olmak İçin Aday Olmadığını Belirterek, Aday Olamasa da Mücadelesini Sonuna Kadar Sürdüreceğini Söyledi.

CHP'de Kurultaya Doğru

CHP Genel Başkan Aday Adayı olan Parti Meclisi Üyesi Ayhan Yalçınkaya, birilerinin payandası olmak için aday olmadığını belirterek, aday olamasa da mücadelesini sonuna kadar sürdüreceğini söyledi.

CHP'nin 26-27 Nisan tarihlerinde yapılacak 32. olağan kurultayında genel başkanlığa aday olacağını açıklayan Parti Meclisi (PM) üyesi Ayhan Yalçınkaya, CHP muhabirleriyle akşam yemeğinde bir araya geldi. Burada gazetecilere açıklamalarda bulunan Yalçınkaya, CHP'ye uzun yıllardır hizmet vermiş biri olduğunu belirterek, hafta sonu yapılacak kurultayı bir mevzi ve makam ele geçirme kurultayı olarak görmediklerini söyledi. 22 Temmuz seçimlerinin ardından CHP'nin aldığı yenilgi ile ilgili değerlendirmeleri doğru bulmadıklarını kaydeden Yalçınkaya, iddia edildiği gibi ne sağdan devşirilen adayların ne de söylemlerin 22 Temmuz seçimlerinin kaybedilmesinin nedeni sayılamayacağını söyledi. 12 Eylül sonrasında yaşanan toplumsal bir sürecin sonunun 22 Temmuz'da ortaya çıktığını ifade eden Yalçınkaya, "Yapılması gereken o toplumsal dönüşümü tersine çevirmek" dedi.

CHP'nin baştan aşağı yenilenmesi gerektiğini vurgulayan Yalçınkaya, bunun birilerini yok etmek anlamına gelmediğini, CHP'nin örgütlenmesi ile ilgili sorunların aşılması gerektiğini söyledi. Parti propagandasının televizyon ekranlarından yürütülemeyeceğini kaydeden Yalçınkaya, propagandanın parti örgütlerine bırakılması gerektiğini söyledi. CHP'nin dinamik bir kadroya ihtiyacı olduğunu belirten Yalçınkaya, 34 yaşında bir aday olarak bir gençlik fetişizmi olarak bunu dile getirmediğini, ama tüm Anadolu'yu il il dolaşacak, dinamik ve yeni bir kadroya ihtiyaç olduğunu söyledi. "CHP bugüne kadar parti içi çekişmelerden çok yara aldı" diyen Yalçınkaya, 'Partinin yarısı bana lazım, yarısı değil' diyen değil, 'partinin tamamı bana lazım' diyen bir CHP'ye ihtiyaç olduğunu söyledi. Yalçınkaya, CHP'nin AB ile ilgili görüşlerinin, Güneydoğu sorununa bakışının netleştirilmesine de ihtiyacı olduğunu ve 20 gün sürecek bir program kurultayı yapılması gerektiğini söyledi. Yalçınkaya, başörtüsü meselesi yüzünden eğitimdeki kalitenin ve YÖK'ün tartışılamadığını da söyledi.

Gazetecilerin sorularını da cevaplandıran Yalçınkaya, bir soru üzerine, Altan Öymen'in muhalif adayların birleşmesi yönündeki çağrısını kendisine de yaptığını söyledi. İttifakların her zaman olabileceğini ama CHP'nin parti içi çekişmelerden çok çektiğini belirten Yalçınkaya, "İlkesel ittifaka yakınız. Bu kurultay bir mevzi ele geçirme kurultayı değil" dedi. Adaylık konusunda sonua kadar gitmekte kararlı oludğunu da vurgulayan Yalçınkaya, "Delegelerin kurultay salonunda karar vereceğini düşünüyorum.

Birilerinin payandası olmak için aday olmadım. Sonuna kadar gideceğim. İddiamız bir mevzi ele geçirmek değil, doğruları anlatmak iddiası" yanıtını verdi. Kurultayda aday olamaması durumunda belki boş oy kullanacağını belirten Yalçınkaya, "27 Nisan'da kurultay biter, 28 Nisan'da biz Anadolu yollarına düşeriz'' şeklinde cevapladı. Yalçınkaya, diğer adaylardan hiçbiriyle bir teması olmadığını da söyledi.

(MÜG-OK-Y)

Kaynak: İHA