Canik Başarı Üniversitesi Mütevelli Heyeti, Vezirköprü'yü Ziyaret Etti

Canik Başarı Üniversitesi Mütevelli Heyeti, Vezirköprü'yü Ziyaret Etti

17.11.2011 16:09 | Son Güncelleme: 17.11.2011 16:09
Canik Başarı Üniversitesi Mütevelli Heyeti, Vezirköprü'yü Ziyaret Etti

Canik Başarı Üniversitesi Mütevelli Heyeti, çeşitli inceleme ve temaslarda bulunmak üzere Samsun'un Vezirköprü ilçesine geldi.

Canik Başarı Üniversitesi Mütevelli Heyeti, çeşitli inceleme ve temaslarda bulunmak üzere Samsun'un Vezirköprü ilçesine geldi. Heyet, önce Vezirköprü Kaymakamı Ozan Balcı'yı daha sonra da Vezirköprü Belediye Başkanı İbrahim Sadık Edis'i makamında ziyaret etti.

Üniversitenin kuruluş aşamaları, açılacak fakülteler ve hedefleri hakkında kaymakam Balcı ve belediye başkanı Edis'e bilgi veren, Canik Başarı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yunus Bekdemir, "Amacımız kaliteli eğitim, donanımlı insan. Mütevelli heyetimiz iş ve eğitim dünyasının etkili isimlerinden oluşuyor. Özellikle iş dünyasının, donanımlı mezun öğrenci ihtiyacının had safhada olduğunu biliyoruz. Bu eksiği gidermek için çalışacağız. Disiplinli bir çalışma ile ile ülkemize katkıda bulunmak istiyoruz. Ülkemizden dışarıya olan beyin göçünü tersine çevirmek için çalışmalarımız durmaksızın devam edecek. Türkiye'nin ihraç kalemlerinden birinin eğitim olması için üzerimize düşeni yapmaya hazırız. Üniversitemizde ilk 5 yıl için 5000 öğrenci hedefliyoruz. Vezirköprü'den de yeni Köprülüler çıkması için çalışacağız." dedi.

Vezirköprü Kaymakamı Ozan Balcı da yaptığı açıklamada eğitimin önemine değinerek, "Bilgiye sahip değilseniz bilgi çarkları arasında ezilmeye mahkûmsunuz. Tarım ve hayvancılıkla geçinen atalarımız 350 yıl önce Vezirköprü'de, en güzel bina medrese yani okul binası olacak şekilde yapılaşmaya gitmişler, ülkenin her tarafını eğitim yuvaları ile donatmışlar. Kısacası bilgiye hakim olmuşlar. Bu da dünyaya hakim bir devlet ortaya çıkarmış. Bizde kaymakamlık olarak Vezirköprü' de eğitimi en öncelikli mesele olarak ele alıyor, çalışmalarımızı ve yatırımlarımızı da eğitim öncelikli planlıyoruz. Amacımız Vezirköprü'ye eğitimle sınıf atlatmak. Vezirköprü'de çeşitli sebeplerle okuyamayan, eğitimini yarım bırakmış birini görünce içim cız ediyor." dedi. Vezirköprü'ye fen lisesi kazandırdıklarının altını çizen Balcı, eğitim öğretimin önünü açacak çalışmalara hız verdiklerini belirtti.

Vezirköprü Belediye Başkanı İbrahim Sadık Edis'de, belediye çalışmaları hakkında bilgi verdikten sonra yaptığı açıklamada, "Eğitimin vazgeçilmezlerimiz arasında. Göreve geldiğimizden bugüne tüm eğitim kurumları için belediye imkânlarımızı, seferber etmiş durumdayız. Sağ olsun kaymakamımızda bu konuda bizleri destekliyor ve teşvik ediyor. Biz belediye olarak şu anda fen lisesinin yurt binasını yapıyoruz. Biz Vezirköprü'lüyüz. Vezirköprü bize çok şey verdi. Biz de Vezirköprü'ye ne katabiliriz diye canla başla çalıştık. Şimdi vefa zamanı, şahsım olarak Vezirköprü'de büyük eksikliğini hissettiğim Anadolu Kız Lisesi inşaatına başlıyorum. Babamızın anısını yaşatmak adına, adını vereceğimiz Ahmet Faik Edis Anadolu Kız Lisesi okul binasıyla ilgili protokol için sayın valimizle görüştüm. Bu hafta protokolümüzü de imzalayıp hemen inşaatımıza başlamak ve yeni eğitim öğretim dönemine hazır etmek istiyorum." dedi.

Heyet daha sonra kısa bir şehir turu yaptı ve ilçenin tarihi mekânlarından olan ve geçen yıl restore edilerek hizmete açılan Taşhan misafirhanesinde Vezirköprülü işadamları bürokratlar ve siyasilerden oluşan bir gurupla yemek yedi. Kaymakam Balcı ve Belediye Başkanı Edis'e üniversiteyi tanıtıcı broşür ve materyaller hediye eden heyete Belediye Başkanı Edis de Vezirköprü'nün simgesi olan semaver hediye etti.

Kaynak: CHA

Manşet

Haberler

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Canik Başarı Üniversitesi Mütevelli Heyeti, Vezirköprü'yü Ziyaret Etti - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 24.9.2020 18:29:03. #1.15#
title