Caiz Coin nedir? Caizcoin ne işe yarar? Caizcoin nasıl alınır? - Haberler
Haberi Paylaş

Caiz Coin nedir? Caizcoin ne işe yarar? Caizcoin nasıl alınır?

Haberler.com - Haberler | Gündem

Son dönemlerde kripto paralarda çeşitlilik hız kazandı. Bunlardan biriside Caizcoin. Almanya-Frankfurt merkezli Caizcon'in internet sitesinde yer alan bilgilere göre, Caizcoin, "İslam alimleri tarafından İslami finans hukukuna uygun olarak" faaliyet yürütüyor. 15 Ocak'ta 'özel satışlara' başladı. Caiz Coin nedir? Caizcoin ne işe yarar? Caizcoin nasıl alınır?

Kripto para caiz midir tartışmaları sürerken Almanya merkezli kurulan ve Türkiye kökenlilerle bağlantılı olarak üretime ve satışına başlanan kripto para birimi caizcoin tanıtımı yapılmaya başlandı.

CAİZ COİN NEDİR?

Caizcoin Almanya merkezli kurulan ve Türkiye kökenlilerle bağlantılı olarak üretime ve satışına başlanan kripto para birimi. Bu para birimi ile yapılan işlemlerin caiz olduğu iddia ediliyor.

Merkezi olmayan finans artık herkes için erişilebilir durumda.

  • İslami finans standartlarına uygun kripto token
  • Silah, tütün, yetişkin endüstrisi, alkol veya domuz eti endüstrisi gibi alanlarda faaliyet gösteren şirketlerle iş yapılmaması.
  • İslami Finans standartlarına uygun cüzdan ve borsaların kullanılması.
  • İslam ahlakına uygun kredi limitleri.
  • İslami normlara uygun proje finansmanı.
  • Küresel bankacılık varlıklarında ve yatırımlarında 162 trilyon ABD dolarına ulaşma potansiyeli.
  • Yatırım kataloğu için İslami platforma kolay yatırım (devlet direktifleri, hisse senetleri, mülk, fonlar ve diğerleri)

SOSYAL MEDYA KANALLARI

Londra ve Viyana gibi kentlerde de ofisi bulunduğu öne sürülen Caizcoin'in "iş, teknoloji ve finans alanlarında çalışma yürüten kişiler tarafından oluşturulduğu" ifade ediliyor.

Platformun Instagram, Telegram ve Facebook sayfaları da bulunuyor. 11 bine yakın kişi, Caizcoin'in Telegram hesabına abone olmuş durumda. Şeriata uyumlu kripto paranın Facebook'ta bini, Instagram'da da 6 bini aşkın takipçisi var; Twitter hesabı ise kapatılmış. Platform adına açılan YouTube kanalında ise herhangi bir içerik yer almıyor. Kanalın abone sayısı da görünmüyor.

SİSTEMİN İŞLEYİŞİ BELİRSİZ

Müslümanları ve Müslüman olmayanları "İslami coine yatırım yapmaya" çağıran Caizcoin'in alışverişlerde de kullanabildiği ifade ediliyor. İnternet sitesinde yer alan bilgilere göre, Caizcoin'i almanın 3 yolu bulunuyor. Bunlardan biri, Ethereum ağında geliştirilen token'ları destekleyen MetaMask cüzdan sistemini kullanmak. İkincisi Ethereum'la, üçüncüsü ise Caizcoin'e bir form göndererek coini gerçek parayla satın almak.

Caizcoin'den nasıl kâr edileceği ve sistemin nasıl çalıştığı konusu oldukça belirsiz. Buna dair ne internet sitesinde ne de yabancı basında yer alan haberler de kayda değer bir bilgi yer alıyor. Sosyal medyada ise pek çok kullanıcı, Caizcoin'in 'yeni bir saadet zinciri' olacağını düşünüyor.

DİYANET'E GÖRE KRİPTO PARA CAİZ DEĞİL

Diyanet kripto paralar caiz midir? soruna böyle yanıt vermişti;

Kullanıcılar arasında değişim ya da kıymet ölçüsü olarak genel kabul gören, kaynağı itibariyle kullanıcılara güven veren her türlü paranın kullanımı caizdir.

Bu noktada önemli olan husus, para olarak bilinen değişim aracının kendi özünde yani üretim şeklinde, sürüm aşamalarında ve muhataplık niteliğinde büyük belirsizlik (garar) içerip içermemesi, bir aldatma (tağrir) aracı olarak kullanılıp kullanılmaması ve belli bir kesimin haksız ve sebepsiz zenginleşmesine vesile olup-olmamasıdır.

Son yıllarda ortaya çıkan ve birçok çeşidi bulunan, dijital­-kripto paralardan her birini kullanmanın hükmünü yukarıdaki genel ilkeler doğrultusunda değerlendirmek gerekir.

Buna göre kendi özünde ciddi belirsizlikler taşıyan, aldanma ve aldatma riski ileri düzeyde olan, dolayısıyla herhangi bir güvencesi bulunmayan ve kamuoyunda saadet zinciri olarak bilinen uygulamalar gibi belirli kesimlerin haksız ve sebepsiz zenginleşmesine yol açan dijital kripto­ paraların kullanımı caiz değildir.

Haberler.com - Gündem

Haberi Kaydet
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
Yorumlar (4)
Abdulkadir:Kripto paralar ne zaman helal oldu. Ben bu isi çözemedim :))) Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
D:eski dönemlerde balık fiyatlarının tavan olduğu zamanlarda bir gayrimüslim müslümanların yakaladıkları balıkların haram olduğunu söyleyerek ellerindeki tüm balıkları almış. şuan bu kripto para piyasasına benzetiyorum bu olayı haram denerek insanalrı uzaklaştırıp şimdi caiz coin olarak piyasaya coin sürme çabaları oldukça ilginç . Kripto para üretiminin ( madenciliğinin ) islam koşullarına nasıl uygun yada uygunsuz bir yanı olabilir ki ekran kartının ürettiği bir sanal para bu sonuçta :) Cevap Yaz 0 1 Yayından Kaldır
Aykut:En son bitcoine gülmüştük Cevap Yaz 1 2 Yayından Kaldır
Tüm 4 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title