Bursa'nın kırsal Yazıbaşı mahallesi bu yıl çörek otundan 1,5 milyon lira kazandı - Haberler Ekonomi
Haberi Paylaş

Bursa'nın kırsal Yazıbaşı mahallesi bu yıl çörek otundan 1,5 milyon lira kazandı

Bursa'nın 265 nüfuslu kırsal Yazıbaşı mahallesinde yaklaşık bin dönüm araziye ekilen çörek otu, bu yıl üreticisinin yüzünü güldürdü. Geçen yıl 6 liraya satılan ürünün fiyatı bu yıl 26 liraya yükselirken, üreticiler yaklaşık 1,5 milyon lira gelir elde etti.

Türkiye'nin çörek otu üretim merkezlerinden Bursa'nın Keles ilçesine bağlı kırsal Yazıbaşı mahallesi sakinleri, bu sene yaklaşık 70 ton ürün sattı. Uludağ'ın güney eteklerinde 60 hanede 265 kişinin yaşadığı mahallede yaklaşık 1000 dönüm araziye ekilen çörek otu, üreticisinin yüzünü güldürdü. Ürün, bu yıl yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınından dolayı talebin artması ve olumsuz iklim şartlarından dolayı rekolte kaybı nedeniyle yüksek fiyatlara ulaştı. Çörek otundan yaklaşık 1,5 milyon lira gelir elde eden üreticiler, emeklerinin karşılığını almanın mutluluğunu yaşıyor.

Bursa'nın kırsal Yazıbaşı mahallesi bu yıl çörek otundan 1,5 milyon lira kazandı

Keles Belediye Başkanı Mehmet Keskin, Yazıbaşı'nın, çörek otu üretimiyle bilinen bir bölge olduğunu söyledi. Mahalleye kurulan çörek otu ayıklama tesisinin de hizmete girmesiyle çiftçilerin işinin kolaylaştığını belirten Keskin, "Geçen yıl 6 liradan satılan ürünün fiyatı bu yıl 25-26 liradan satılıyor. Güzel de alıcı buluyor, vatandaş da parasını kazanıyor. Basak ve Avdan mahallelerinde de çörek otu ekiliyor. Burada üretilen çörek otu Türkiye'nin en kaliteli ürünleri arasında." dedi.

Bursa'daki 265 nüfuslu kırsal mahalle çörek otundan 1,5 milyon lira kazandı

Mahalle Muhtarı Muammer Kılıçaslan da Yazıbaşı'nın temel geçim kaynağının kiraz ve çörek otu üretimi olduğunu söyledi. Kirazdan bu sene bekledikleri parayı kazanamadıklarını dile getiren Kılıçaslan, "Çörek otundan yüzümüz güldü. Yaklaşık 1000 dönüme çörek otu ekmiştik. 100 ton rekolte bekliyorduk ama olumsuz iklim şartlarından dolayı 60-70 ton civarında kaldık. Çörek otu, mahallemize güzel para kazandırdı, çiftçi emeğinin hakkını aldı. Günlük 8-10 kişi beni arayıp çörek otu soruyor. Şu an elimizde kalmadı desem yeridir. Ürünümüzü tüccarlara satıyoruz. Bu yıl ürün verdiğimiz tüccar, ABD'ye bile çörek otu gönderiyor." ifadelerini kullandı.

Bursa'daki 265 nüfuslu kırsal mahalle çörek otundan 1,5 milyon lira kazandı

Çörek otu üreticisi ailesine yardım eden öğretmen Merve Karagöz ise daha fazla alana ektikleri üründe emeklerinin karşılığını aldıklarını belirtti. Yazıbaşı Mahallesi'nin Kovid-19 sürecinde 14 gün karantinada kaldığını ifade eden Karagöz, "Bu süreçte bol bol çörek otu tükettik. 6 yıldır ekiyoruz ama bu yıl iyi para kazandık. Bebeğe bakar gibi çörek otuna baktık. Çiftçinin alın teri var. Çok meşakkatli bir iş. Çok şükür emeğimizin karşılığını aldık." diye konuştu.

Bursa'nın kırsal Yazıbaşı mahallesi bu yıl çörek otundan 1,5 milyon lira kazandı

AA - Ekonomi Haberleri

Çörek Otu, Yazıbaşı, Keles, Ekonomi, Haber

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
Yorumlar (35)
VATANDAŞ59:Sanki köylüler zengin olmuş gibi yazmışsınız. Hesaplayınca aylık gelirleri asgari ücrete tekabul ediyor. kişi bası gelirleri 6868 TL/yıl 4 kişilik aile için aylık 2289 TL brüt ücret eder. Ekim ve mazot masrafıda bunun içindedir. Cevap Yaz 0 5 Yayından Kaldır
Zengin Çiftçi:Yahu herkesin işi iyi, herkes paraya para demiyor tuvalet kağıdı diyor. Hele memleketine dönüp toprak ekenler, tarımla uğraşanlar asıl onlar tuvalet kağıdı bile demiyor paçavra diyorlar. Helal bize uçtuk vallahi. . . !Yettiniz be kimin yüzü gülüyor be çıkın bir dolaşın çarşı pazar. bakın bakalım yüzü gülen kaç insan göreceksiniz bir elin parmağını geçmez. Cevap Yaz 2 5 Yayından Kaldır
Kağan:istediğin kadar kriz olsun, üreten kişiler asla zarar etmez. Zarar edenler boş konuşanlar, kahveden çıkmayanlar, herşeyi eleştrip bir dikili ağacı olmayanlardır. Cevap Yaz 4 35 Yayından Kaldır
Tüm 35 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title