Bosna Hersek'ten Tanjevic'e "Devlet Spor Ödülü"

A Milli Basketbol Takımı'nın eski başantrenörü Bogdan Tanjevic, Bosna Hersek'te Devlet Spor Ödülü'ne layık görüldü

Bosna Hersek'ten Tanjevic'e

A Milli Basketbol Takımı ile Fenerbahçe'nin eski  başantrenörü Bogdan Tanjevic, Bosna Hersek'te Devlet Spor Ödülü'ne layık görüldü.

Başkent Saraybosna'da düzenlenen törende, Bosna Hersek Sivil İşler  Bakanı Adil Osmanovic, ödülü Tanjevic'e takdim etti.

71 yaşındaki Karadağlı basketbol adamı, yaptığı açıklamada, "Böylesine  büyük ve anlamlı bir ödüle layık görüldüğüm için mutluyum. Bu ödül, ömrümün kalan  kısa bölümünde kesinlikle kalbimde olacak." dedi.

Kendisini gururlu hissettiğini aktaran Tanjevic, "Beni bu ödüle aday  gösteren Bosna Basketbol Kulübüne teşekkür ediyorum. Onlar her zaman hayatımın en  önemli ve en sevdiğim yerinde olacak." diye konuştu.

Sivil İşler Bakanı Osmanovic de Tanjevic'in Bosna Hersek'in dünyada  olumlu bir imaja sahip olmasında önemli katkılar yaptığını kaydederek, büyük bir  basketbol adamı ve dünya çapında bir antrenör olan Tanjevic'e bu ödülü vermekten  duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Tanjevic yönetimindeki Bosna Basketbol Kulübünün 1979 yılında Avrupa  şampiyonu olduğunu hatırlatan Osmanovic, "Tanjevic, o zaman ve ondan sonra  katıldığı her turnuvada önemli başarılar elde edebileceğini gösterdi."  ifadelerini kullandı.

13 Şubat 1947 tarihinde Karadağ'ın Pljevlja şehrinde doğan Tanjevic,  antrenörlük kariyerine henüz 24 yaşındayken eski Yugoslavya'nın önemli  kulüplerinden Bosna Basketbol Kulübünde (KK Bosna) başladı. 1979 yılında Bosna  ile Avrupa şampiyonluğu kazanan Tanjevic, aynı kulübün başında 2 kez de  Yugoslavya şampiyonluğu yaşadı.

2007-2010 yıllarında çalıştığı Fenerbahçe ile 2 kez Türkiye şampiyonu  olan Tanjevic, iki dönem çalıştırdığı Türkiye A Milli Basketbol Takımı ile 2010  yılındaki FIBA Dünya Şampiyonası'nda ikinci oldu.

Kaynak: Skorer