Bolat: 'Ekonomide Çarkların Biraz Yağlanması Lazım'

Bolat: 'Ekonomide Çarkların Biraz Yağlanması Lazım'

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (Müsiad) Genel Başkanı Ömer Bolat, 'Ekonomide Çarkların Biraz Yağlanması Gerektiğini' Söyledi.

Bolat: 'Ekonomide Çarkların Biraz Yağlanması Lazım'

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Ömer Bolat, ''ekonomide çarkların biraz yağlanması gerektiğini'' söyledi.

Bolat, MÜSİAD'ın Sütlüce'deki Genel Merkezi'nde düzenlenen iftar yemeğinde yaptığı konuşmada, 2007'nin zor bir yıl olarak geçtiğini ifade ederek, Nisan ayında başlayan cumhurbaşkanlığı seçim süreci nedeniyle 5 aylık bir dönem belirsizlik yaşandığını, tüketim, yatırım kararları açısından ''bekle-gör'' dönemi oluştuğunu söyledi.

Ömer Bolat, şunları kaydetti:

''Adeta içimize kapandık ama 22 Temmuz belirsizlik sürecini ortadan kaldırdı. Artık gündem, dış politikaya, güvenliğe ve demokratikleşme reformlarına dönmelidir. Geçen dönem bir onarım dönemiydi. Makro ekonomide istikrar sağlanmıştı. Ancak bu dönemin bir yeniden yapılanma ve atılım dönemi olması gerektiğine inanıyoruz.

Yeni bir dönem, yeni bir Meclis, yeni bir Cumhurbaşkanı, yeni bir hükümet... Yeni bir yol haritasına ihtiyaç var. Yeni bir anayasa da olması gerekiyor. Buna inanıyoruz.''

Bolat, ''Ekonomide çarkların biraz yağlanması lazım. Merkez Bankası'nın geçen hafta yaptığı 0,25'lik faiz indirimi kararı doğru bir adım, ancak etkisi sınırlı kalan çok küçük bir adım oldu. Daha çok piyasanın nabzını ölçme amacıyla yapılmış gibiydi. Ancak yeterli değil, arkası gelmeli'' diye konuştu.

Enflasyonun kontrol altında ve para piyasalarının sakin olduğunu ifade eden Bolat, ''İndirim için şartlar oldukça müsait'' dedi.