Böcekli Haberleri

Böcekli haber, Böcekli son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Böcekli - 1.2.2011
Aydın Ziraat Odası Genel Kurulu Yapıldı
Aydın Ziraat Odası 23. Olağan Genel Kurulu, Aydın Valisi Hüseyin Avni Coş'un da katılımıyla Kemal Çetin Çiftçi Eğitim Merkezi'nde yapıldı. Vali Coş, genel kurulda yaptığı konuşmada, tarımın hayatın devamı açısından olmazsa olmaz öneme sahip olduğunu belirterek, bu nedenle çiftçilerin başlarının tacı olduğunu ifade etti. Çiftçiliğin meşakkatli ve bir o kadar da onurlu bir iş olduğunu deli getiren Coş, şunları söyledi: 'Ziraat işleri, bir ekonomik kazanç olmaktan öte, sevda işidir. Toprakla uğraşmak meşakkatlidir. Ülkemizde tarım günden günde gelişiyor. Devletimizin teşvikleri var. Bunlardan daha fazla yararlanmalıyız. Teşviklerden en fazla yararlanan illerden biri olmalıyız. Bütün tarımla uğraşan arkadaşlarımızın bu teşviklerden yararlanmasını istiyoruz. Ailelerin giderleri günden güne artıyor. Gider artarken, gelirin de artması lazım. Bu yüzden üreticilerimizin özellikle hayvancılık konusundaki teşviklerden yararlanması lazım. Çiftçimizin gelirinin artırılmasını sağlamalıyız.' Aydın Ziraat Odası Başkanı Rıza Posacı ise tarımın zor bir sektör olduğunu dile getirerek, çiftçilerin Türkiye'nin milli kahramanları olduğunu söyledi. Üreticilerin tüm sorunlarını bildiklerini ve bunların çözümü için çalışmalar yaptıklarını belirten Posacı, 'Tarımda yapacağımız daha çok işimiz var. Bunun için hep beraber, gönül gönüle, omuz omuza çalışacağız' dedi. Oda yönetim kurulu faaliyet raporu, denetim kurulu raporu ile bütçe ve kesin hesap raporlarının oy birliği ile kabul edildiği genel kurulda, daha sonra mevcut başkan Rıza Posacı'nın hazırladığı tek liste ile seçime gidildi. Genel kurulda geçerli oyların tamamını alan Rıza Posacı, yeniden Aydın Ziraat Odası Başkanlığına seçilirken, yönetim kurulu üyeleri Mehmet Kendirlioğlu, Suat Uğurlu, Asım Yaşar, Mustafa Altınok, Ali Fuat Çetin ve Ergün Tekin'den oluştu. Oda meclisinde ise Rıza Posacı, Mehmet Kendirlioğlu, Suat Uğurlu, Asım Yaşar, Mustafa Altınok, Ali Fuat Çetin, Ergün Tekin, Nuri Çayırlı, Arif Gürdal, Şahin Akcan, Ekrem Sayalan, Ali Çağırıcı, Tuğrul Özdemir, Enver Savaş, Muzaffer Ünal, Halil Özdemir, Şerafettin Yiğitöz, Kenan Ölçer, İsmail Atıcı, Bayram Er ve Eşref Böcekli yer aldı.
Böcekli - 28.1.2011
Seraya Böcek Girdi, Kimyasal İlaç Kullanımı Bitti
Biyolojik mücadelede kullanılan yararlı böcekler, zararlı böcekleri yiyerek tarımsal üretime katkıda bulunuyor. Bu yöntemle yetiştirilen ürünlerde ilaç kalıntısına rastlanmıyor. Antalya'nın Aksu ilçesi Kurşunlu köyünde Koppert firması tarafından yararlı böceklerle üretimi gerçekleştirilen domatesin ilk hasadı yapıldı. Üretici Musa Dönmez'in serasında yapılan hasada Antalya Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Mustafa Satıcı, Antalya Tarım İl Müdürü Bedrullah Erçin, sektör temsilcileri ve ihracatçılar da katıldı. Antalya Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Mustafa Satıcı, sektörün yıllardır yaşadığı en büyük problemlerin başında ilaç kalıntısının geldiğine dikkat çekti. Biyolojik mücadelenin bu anlamda ilaç kalıntısı problemini ortadan kaldıracak bir çalışma olduğunu ifade eden Satıcı, Avrupa'daki birçok süpermarkete ilaç kalıntısı yüzünden meyve ve sebze satamadıklarını söyledi. Biyolojik mücadele uygulamasının bu sorunu ortadan kaldırma yönünde ciddi bir katkı sağlayacağını belirten Satıcı, "Bu tarz üretim yapanların bilgilerini alıp ihracatçılara duyuracağız. Bu üreticilerin ürünlerini almaları yönünde tavsiyede bulunacağız." dedi. Satıcı, Antalya'da bin 500 dekar alanda biyolojik mücadelenin sürdürüldüğünü, bunun daha da arttırılması gerektiğini vurguladı. BİYOLOJİK MÜCADELEDE ÜÇ KAT ARTIŞ VAR Koppert Biyolojik Mücadele ve Polinasyon Sistemleri Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti Genel Müdürü Ali Eroğlu, şirket olarak 7-8 yıldır biyolojik mücadele konusunda faaliyet gösterdiklerini söyledi. İlaç kalıntısı yüzünden yaş meyve sebze ihracatında zaman zaman sıkıntılar yaşandığına dikkat çeken Eroğlu, bu sorunun biyolojik mücadele ile giderilebileceğini belirtti. Yararlı böceklerin domates ve biberin ana zararlısı olan Tuta Absoluta, beyaz sinek ve kırmızı örümceği yiyerek yok ettiğini anlatan Eroğlu, örtüaltı üretiminde biyolojik mücadele yöntemlerinin kullanılmasında artış yaşandığı bilgisini verdi. Geçen yıla oranla yaralı böcek kullanımında üç kata yakın bir artış görüldüğünü kaydeden Eroğlu, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın ocak ayında açıkladığı destek politikalarının sistemin yerleşmesine büyük katkı sağlayacağını dile getirdi. Üretici Musa Sönmez'in domates ve biber seralarında 4 ay önce dikim yapıldığını aktaran Eroğlu, şöyle devam etti: "Yararlı böcekleri önce fidelikte uygulamaya koyduk. Sonra böcekli fideler seraya dikildi.
Böcekli - 27.1.2011
Osmaniye'de Trafik Kazaları: 4 Yaralı
Alınan bilgiye göre, Düziçi'ne bağlı Böcekli beldesi Demirciler Mahallesinde, Duran Yakut yönetimindeki 80 AU 905 plakalı otomobil, karşı yönden gelen Mehmet Açık idaresindeki 80 DF 739 plakalı kamyona çaptı.
Böcekli - 24.1.2011
Çatacık Ormanlarında Gençleştirme Çalışmaları
Aydın, şöyle konuştu: 'Kesme ve soyma işleminden sonra boylama yapılıyor. Kar üzerinde kesme, soyma ve sürütme işlemi yapacağız. Bu yıl Çatacık Ormanlarında toplam 5 bin metreküp tomruk keseceğiz. Bu da 3500 ağaç demek. Bazen kırılmalar ve devrilmeler de oluyor. Dolayısıyla bu sayı artabilir. Ağaçlar ortalama 160 yaşına geldiğinde kesme işlemini gerçekleştiriyoruz. Alttan genç fidanların büyümesi için yaşlı ağaçların kesilmesi gerekir. Yaptığımız işlemle fidanların büyümesine zemin hazırlıyoruz. Fidanlar ışık ve güneşi görmediğinde çimlenemiyor. Yaşlı ağaçların dışında yamuk, dalı kırık, böcekli ve hastalıklı ağaçlara kesimde öncelik tanınıyor.
Böcekli - 16.1.2011
İşçilerin Yerini 'Terminatör' Böcekler Aldı
Tuğba Yardımcı Mısır - Artvin Orman Bölge Müdürlüğü bünyesindeki laboratuvarda, ormana zarar veren böceklerle mücadele amacıyla üretilen 3 milyondan fazla 'terminatör böcek', ladin ağaçlarına zarar veren dev kabuk böceklerini yok ediyor. Artvin Orman Bölge Müdürü Ahmet Köksal Coşkun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dev kabuk böceğinin (dendroctonus micans) Türkiye'deki ladin ormanlarına Gürcistan'daki ormanlık alandan geldiğini belirterek, 'Bu böcekler, sorumluluk alanımızdaki ladin ormanlarında önemli ölçüde zarara yol açıp, büyük maddi kayıplara neden oldu. Tespit edilen 44 bin 296 adet böcekli ağaç mekanik mücadele kapsamında kökleri ile birlikte söküldü.
Böcekli - 11.1.2011
Osmaniye'de Trafik Kazaları: 6 Yaralı
Düziçi ilçesinin Böcekli Beldesi Bostanlar köyündeki kazada ise Fatih Sultan Mehmet Şen idaresindeki 80 FY 301 plakalı motosiklet ile karşı yönden gelen Halil Çimen yönetimindeki 80 DJ 867 plakalı minibüs çarpıştı.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Böcekli Haberleri | Böcekli Haber - Haberler - Sayfa 5 - Böcekli haberleri, son dakika böcekli haber ve gelişmeleri burada. İstanbul Fırıncılar Odası'ndan 'böcekli Buğday' Yalanlaması.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 27.11.2020 16:32:58. #1.15#
title