Berlusconi Hükümeti Yemin Etti

Berlusconi Hükümeti Yemin Etti

İtalya'da Geçtiğimiz Ay Yapılan Seçimleri Kazanan Silvio Berlusconi, Siyasi Kariyerinde 3. Kez Başbakan Oldu. Berlusconi ve Bakanlar, Devlet Başkanlığı Sarayı'nda Düzenlenen Törende Yemin Ederek Göreve Başladı.

Berlusconi Hükümeti Yemin Etti

İtalya'da geçtiğimiz ay yapılan seçimleri kazanan Silvio Berlusconi, siyasi kariyerinde 3. kez başbakan oldu. Berlusconi ve bakanlar, Devlet Başkanlığı Sarayı'nda düzenlenen törende yemin ederek göreve başladı.

Rakibi Walter Veltroni'ye üstünlük sağlayarak seçimleri kazanan Berlusconi, akşam saatlerinde düzenlenen törenle Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano huzurunda yemin ederek resmen göreve başladı. 18 dakika süren törende Berlusconi ve bakanlar, "Cumhuriyete bağlı kalacağıma, anayasa ve yasalara sadakatle riayet edeceğime ve görevimi milletin en üst çıkarları doğrultusunda yerime getireceğime yemin ederim" diye yemin etti. Berlusconi, daha sonra İtalya Cumhurbaşkanı Napolitano'nun önünde andı imzaladı.

Yemin töreni sonrasında kısa bir açıklama yapan Berlusconi, "2 yıl ara verdiğimiz görevimize yeniden dönüyoruz. Görevimizi başarıyla yerine getireceğimizden şüphe duyulmasın. Seçim öncesi verilen sözlerimize ve programımıza sadık kalınarak ülke ve halkımız için çalışacağız" dedi.

Hükümetin, yemin töreninden sonra parlamentodan güvenoyu alması gerekiyor. Meclis'teki güven oylamasının 14 Mayıs'ta, Senato'daki oylamanın da bir hafta sonra yapılması bekleniyor.

(DK-OYK-OYK-CC-D)

Kaynak: İHA